Trafik sigortasına %30 indirim

Sigorta şirketleri tüm iyi niyetli adımlara rağmen zorunlu trafik sigortası primlerini  makul bir seviyeye indirmeyince hükümet 'tavan fiyat' uygulanmasına karar verdi.

Hazine Müsteşarlığı'nın, sigorta sektörü lehine attığı bütün iyi niyetli adımlara rağmen, zorunlu trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara düşmemesi nedeniyle tavan fiyat uygulanması kararı alındı.Yapılan açıklamaya göre, uygulama ile otomobillerin zorunlu trafik sigorta primlerinde ortalama yüzde 30'luk indirim sağlanacak. Trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise mevcut primlere göre ortalama indirimin yüzde 40'ı bulacağı bildirildi 

YETERLİ İYİLEŞME SAĞLANAMADI 

Poliçe tanzimi esnasında teminat kapsamına girmeyen bazı risklerin yargı kararları ile kapsama dahil edilmesiyle son yıllarda trafik kazalarına ilişkin sektör tarafından ödenen maddi ve bedeni tazminat tutarlarının arttığı hatırlatıldı. Hazinenin de sektörü rahatlatmak ve yapısal sorunları çözmek amacıyla önemli kanuni düzenlemeler yaptığını anımsatan ekonomi kurmayları, yasal düzenlemelerin ardından primlerin bir miktar düştüğünü ancak yeterli iyileşmenin sağlanamadığını kaydetti. 

ŞİKAYETLER ARTARAK DEVAM ETTİ 

Vatandaşların daha düşük primlerden yararlanması amacıyla sigorta şirketlerine ait fiyatların tek bir sistemde görüldüğü bir model geliştirildi. Ancak, buna rağmen vatandaşlardan çok sayıda şikayet gelmeye devam ettik. Hazine'nin zorunlu trafik primlerini çok yakından takip ettiklerini ifade eden yetkililer, sektör lehine attıkları bütün iyi niyetli adımlara ve yaptıkları çağrılara rağmen, serbest piyasa şartlarında, zorunlu trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara düşmediğini gördüklerini kaydetti. 

ARTIK TAVAN FİYAT UYGULANACAK  

Hazine yetkilileri, yaptıkları incelemeler sonunda, sigorta şirketlerinin riski yüksek sigortalıları portföylerine katmak istemediklerini, bu nedenle de yüksek riskli olarak görülen sigortalılardan yüksek primler talep edilerek sigorta yapmaktan kaçındıklarını tespit ettiklerini belirtti. Yetkililer, “Bu durumun sigorta fiyatlandırmasına duyulan güveni zedelediğini düşünüyoruz. Bu nedenle vatandaşın mağduriyetinin önlenmesi amacıyla primlerde tavan fiyat uygulanmasına karar verdik” ifadelerini kullandı.

Nisanda hayata geçecek

Yeni uygulama ile her bir araç grubu için azami prim tutarlarının yeniden belirleneceği bildirildi. Buna göre, tavan fiyat uygulaması ile halen uygulanmakta olan prim tutarlarına göre indirim, en riskli gruptaki otomobillerde yaklaşık yüzde 28, en düşük riskli araç gruplarında ise yüzde 26 olacak. Trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise mevcut primlere göre ortalama indirim yüzde 40'ı bulacak. Bu şekilde otomobillerde zorunlu trafik sigorta primlerinde ortalama yüzde 30'luk indirim sağlanmış olacak. Yetkililer, söz konusu tarife değişikliğinin nisan ayında hayata geçeceğini ifade etti.