• BIST
  104954
 • Dolar
  6,7838
 • Euro
  7,4839
 • Altın
  373,6390
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
08 Eylül 2017 Cuma 10:36:00 - Güncelleme:08 Eylül 2017 Cuma 10:38:00

Türkiye-Rusya arasındaki gerilimin son düğümü de çözülüyor

Uçak krizi sonrası başlayan Türkiye-Rusya arasındaki gerilimin son düğümü 'domates' de eylül ayında çözülüyor. Eylül sonunda verilmesi beklenen izinle birlikte Türkiye kış aylarında Rusya'ya domates ihraç edecek.

 

Rusya, Türkiye için kritik önemdeki domateste ambargoyu kaldırmaya hazırlanıyor. Rus haber ajansı Sputnik'in haberine göre, Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Türkiye'den domates sevkiyatının küçük miktarlarla başlayabileceğini belirterek, "Türkiye'den domates alacağız, ancak bu kısıtlı miktarda olacak ve Rusya'da domates edinildiği dönemde gerçekleşmeyecek. Türkiye'ye 3 milyon tondan fazla tahıl sevkiyatı yapıyoruz. Bundan para kazanıyoruz ve bunu kaybetmek istemiyoruz. Bu sevkiyattan yaklaşık 2 milyar dolar kazanıyoruz. Büyük miktarda nebati yağ, pirinç satıyoruz. Bu nedenle Türkiye'nin 'Bizden satın alın, eski döneme geri dönelim' deme hakkı var" dedi.

 

ÜÇ FİRMA SEÇİLECEK

 

Domates krizi konusunda ilerleme, Rusya'dan gelen heyetin yaz mevsimi başındaki Türkiye temasları sırasında sağlandı. Yetkililerin uzlaştığı plana göre, Türkiye'den öncelikle teknik şartları sağlayan üç firma ihracat yapacak. Bu üç firma, daha önce Rusya'ya ihracat yapmış güvenilir firmalardan seçilecek. Domateslerden numune alınacak ve şartları sağlayan domatesler, gümrükte beklemeden gönderilecek. Böylece pestisit gibi sorunların da önüne geçilmesi bekleniyor.

 

İhracat için teknik çalışmaların sürdüğü, bu ayın sonuna kadar yapılacak görüşmelerin sonucunda Rusya'ya domates ihracıyla ilgili ayrıntıların kesinleşeceği kaydedildi. Mutabakatla, Rus buğdayı da sorunsuz şekilde Türk pazarlarına girmeye devam edecek.

 

TÜRKİYE ALTERNATİF PAZARLARA YÖNELDİ

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2015 yılında 541 bin ton olan domates ihracatının Rus ambargosuyla 2016'da 486 bin tona, değer bazında ise 365 milyon dolardan 239 milyon dolara indiğini belirtti. Bayraktar, Rusya'nın domatese uyguladığı ambargonun Türkiye'yi yeni pazarlara yönelttiğini belirtti. Türkiye'nin domates ihraç ettiği lkeler arasına İtalya, Belçika, Portekiz, Slovakya, Tacikistan, Kırgızistan, Umman, Estonya, Hong Kong'u eklediğini ifade eden Bayraktar, "Rusya'dan kaynaklanan miktarda 337 bin tonluk, değerde 258 milyon dolarlık domates ihraç kaybı diğer ülkelere yapılan ihracatla kısmen telafi edildi" dedi.