Yenilenen Kirpi göreve başlıyor 

Savunma sanayisinin yıldızı BMC’nin geliştirilmiş zırhlı aracı Yeni Kirpi, Türk askerini tuzaklardan korumaya devam edecek. Şirket, TSK için 529 adet zırhlı araç üretecek.  

Mayına ve tuzaklara karşı Türk ordusuna güven veren, zırhlı araç Kirpi’nin yeni modeli, TSK’da hizmete başlıyor. Patlayıcı madde ve şüpheli cisimleri anında tespit eden geliştirilmiş aracın mimarı BMC,  Savunma Sanayi Müsteşarlığı’yla (SSM) anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında TSK’nın, 529 adet zırhlı araç ihtiyacını BMC karşılayacak. 

ANLAŞMA İMZALANDI  

SSM’den yapılan açıklamada, “Müsteşarlığımıza sunulan teklifin değerlendirilmesi çerçevesinde yürütülen faaliyetler tamamlanarak, projenin ana yüklenici firması olarak BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BMC) ile ortak çalışma yürütülmesi hususunda mutabakat sağlanmıştır. Tamamlanan müzakereleri müteakiben, 8 Ağustos 2017 Salı günü Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda gerçekleştirilen bir törenle TTA-2 Projesi Sözleşmesi imzalanmıştır” denildi.  SSM, sözleşme kapsamında Yeni Kirpi mayına karşı korumalı araçların tedarik edileceğini belirtti. 

TUZAĞI ANINDA GÖRÜYOR 

Zırhlı Kirpi’nin yeni nesli olan bu araç, tuzaklanmış mayın ve el yapımı patlayıcıyı tespit ederek imha edebiliyor. İki kez kendi kendini söndürme sistemi olan Yeni Kirpi’de çıkan yangın saniyeler içinde kontrol altına alınabiliyor. 

Yürüyen kale

- Düşmana gözdağı veren Yeni Kirpi'nin özellikleri  şöyle: 

- Mayın ve el yapımı patlayıcı tespit ve imha araçları.

- Uzaktan komutalı silah sistemi yangın söndürme sistemi.

- Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) korunma sistemi. 

- Atış yeri hedef tespit cihazı.

-Tam bağımsız süspansiyon ve ABS fren sistemi.

- Yeni nesil ergonomik koltuklar.

- GPS sistemi. 

- Flaşör ve görüş sistemleri.

- Telsiz ve iç konuşma sistemi.

- Navigasyon cihazı.

- Redresör ve IR aydınlatma sistemi.  

-Tepe lambası ve projektörler.