15'lik kahraman Türkiye’yi ağlattı

Trabzon'da şehit olan 15’lik Eren kahramanlığıyla 80 milyonu gururlandırdı. Cenaze töreninde gözyaşları sel oldu. Şehit için tek yürek olan Türkiye koca yürekli genci son yolculuğuna uğurladı. 

Türkiye Eren’i önce Maçka ilçesinden gelen şehit haberi ile ardından da sosyal paylaşım sayfasında şehit olmadan 2 ay önce yaptığı ‘Biride çıkıp demiyor ki Eren iyi ki varsın’ mesajı ile tanıdı. Bu mesajı ile Türkiye’de gündem olan Maçkalı Eren Bülbül’ün bu sözü Türkiye’de en çok konuşulan konu oldu. ‘Biride çıkıp demiyor ki Eren iyi ki varsın’ sözü gazetelerin manşetlerini, televizyonların ekranlarını ve sosyal medya kullanıcılarının da sayfalarını süsledi. 
 
Teröristlerden korkup kaçmadı 
 
Babası Köprüyanı mahallesinin eski muhtarı olan Hasan Bülbül’ü geçtiğimiz yıl kaybeden ve 8’i kız olmak üzere 13 kardeş olan Eren Bülbül, Maçka İmam Hatip Lisesi öğrencisiydi. 2 gün önce Köprüyanı mahallesindeki evlerine annesi Ayşe Bülbül ve kardeşleri ile yaylada olduğu sırada terör örgütü mensupları camı kırarak içeri girmiş ve evden yiyecek çalmışlardı. Eren, bu ihbar üzerine bölgeye gelen güvenlik güçlerine mahalledeki evlerini göstermeye giderken hain pusuda Hataylı Jandarma astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik ile birlikte ağır yaralandı ve kaldırıldığı hastanede şehit oldu. 
 
Babasının yanına defnedildi 
 
15 yaşında şehadet şerbeti içerek belki de Türkiye'nin en genç şehitlerinden biri olan Eren Bülbül için mahallede babasının mezarının yanında mezar kazıldı, köydeki teröristlerin girerek erzak çaldığı evine ve ilçe merkezindeki bir çok binaya Türk bayrağı asıldı. Maçka Belediye binasına ise Eren’in fotoğrafının yer aldığı “Eren Bülbül Maçka seni unutmayacak. Tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun” yazılı afiş asıldı. Bülbül’ün cenazesi, Maçka Merkez Camisi'nde ikindi vakti cenaze namazını kılındıktan sonra Köprüyanı mahallesindeki aile kabristanlığında toprağa verildi. 
 
“Ben de şehit olacağım” 
 
Bülbül'ün ağabeyi Arif Bülbül terörü lanetleyerek, “Ne diyeyim, bu durumda ne denir ki. Allah teröristlerin belasını versin” ifadelerini kullandı. Büyük bir acı yaşadıklarını ifade eden Bülbül, “İnanılacak gibi değil. Eren televizyonda çatışma haberlerini izlediğinde, şehit olduğunda çok üzülür ve kızardı, 'ben de askere gideceğim ve şehit olacağım' derdi. Gerçekten de oldu” diye konuştu. 
 
Ambulansa sırtında taşıdı 
 
 
Acı olayın yaşandığı yerde çatışmanın izleri görülürken, dayısı Ali Solak ve akrabası Murat Bülbül yaşadıkları o anları anlattı. Silah seslerini duyar duymaz tüfeğini alarak çatışmanın yaşandığı bölgeye gittiğini belirten Murat Bülbül “Çok acı bir olay yaşadık. Benim evim hemen aşağıda olay yerine yakın. Misafirlerim vardı kapıda sohbet ediyorduk. Buralarda daha önce terör söylentisi olduğundan dolayı asker polisin burada olduğunu zaten biliyorduk. Az sonra bir çatışma sesi geldi. O şahıslar yukarıdan aşağıya doğru tarama yaptılar. 
 
ÖNCE TANIYAMADIK
 
Benim evden olay yeri görünüyor. Baktım bir kişi buradan aşağıya doğru yuvarlanıyor. Ben hemen koştum sırta çıktım. Yardım çağrısında bulundum. Ambulans çağırmamızı istediler. Yaralıları taşıdık. Sivil arkadaş ben önce onu tanımadım sonra benim birader tanıdı. Aynı zamanda akrabamız olur Eren. Sırtımda ambulansa kadar taşıdım. Yol kötü olduğu için ambulans buraya geç ulaştı” dedi.
 
80 milyon tek yürek
 
Eren Bülbül'ün yaklaşık bir ay önce sosyal medya hesabından paylaştığı “Biri de çıkıp demiyor ki Eren iyi ki varsın” mesajından ilham alan Twitter kullanıcıları, #ErenİyikiVarsın başlığıyla mesajlar paylaştı. Facebook hesabını aktif olarak kullanan Eren Bülbül, 15 Temmuz'un birinci yıldönümünde yaptığı paylaşımda, Mehmet Akif Ersoy'a ait “Sana dar gelmeyecek makberi (mezar) kimler kazsın? 'Gömelim gel seni tarihe,' desem sığmazsın” dizelerini yazmış. 15 yaşındaki Bülbül'ün sosyal medyada 15 Temmuz kahramanı Ömer Halisdemir için yaptığı paylaşım da yürek burktu. Bülbül'ün paylaştığı Halisdemir görselinde ise “Mehmedim sevinin, başlar yüksekte! Ölsek de sevinin, eve dönsek de” ifadesi yer alıyor. 
 
ŞEHİT KIZI ASKER GİBİ YÜRÜDÜ
 
PKK'nın hain saldırısında Eren Bülbül ile birlikte şehit düşen Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik için Trabzon'da askeri tören düzenlendi. Şehit askerin cenazesi Hatay'da defnedildi. 
 
Trabzon’un Maçka ilçesi kırsalında terör örgütü PKK mensuplarının açtığı ateş sonucu ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit olan Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik için Trabzon İl Jandarma Alay Komutanlığı’nda tören düzenlendi.  Törende 41 yaşını doldurarak 42 yaşına girecek olan şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in kısa özgeçmişi okunurken, ardından şehit ve tüm şehitler için dua edildi. Eşi Cemile Gedik ve çocukları şehidin tabutuna sarılarak gözyaşı dökerken, şehit astsubayın cenazesi doğum gününde düzenlenen törenin ardından defnedilmek üzere askeri uçakla memleketi Hatay’ın İskenderun ilçesine gönderildi.
 
 
Hain yeşil listede aranıyor
 
Son yıllarda Karadeniz'de, özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi'nde saldırılarını sıklaştıran terör örgütü PKK’nın bölgede bulunan grupları ve sorumluları biliniyor. Bu grupların başında ise “Tarık” kod adlı Barış Öner ve “Cudi Zaza” kod adlı Mehmet Yakışır bulunuyor. ‘Yeşil liste’ olarak bilinen arananlar listesinin en başında yer alan, başına 1 milyon TL ödül konan Artvin’in Şavşat ilçesi nüfusuna kayıtlı ‘Tarık’ kod adlı Barış Öner, geçtiğimiz yıl 25 Ağustos tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Artvin'in Şavşat i lçesindeki konvoyuna saldırı düzenlenmesi emrini verdiği ve bizzat yönettiği biliniyor. Eli kanlı teröristin yaklaşık bir yıl sonra bu kez Trabzon'un Maçka ilçesindeki terör olayında parmağı olduğu belirtiliyor. 
 
Yazıklar olsun size!
 
Daha önce DHKP-C'li teröristin cenazesine katılan, PKK’nın uzantısı PYD içinse 'bir terör örgütü değil' diyen CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu PKK'yı anmadan teröre lanet okudu. CHP’nin başka bir vekili Barış Yarkadaş ise ‘Ülkeyi koca bir acı çemberinin içine soktun AKP’ diyerek şehit kanı üzerinden siyasi provokasyon yaptı. Sendika.org da Bülbül’ün askere ‘yardım’ ederken yaşamını yitirdiğini belirterek nefret kustu.