Afrin merkezi an meselesi 

Zeytin Dalı Harekatı’nın 53. gününde TSK ve ÖSO güçleri stratejik öneme sahip bölgeleri ele geçirerek, Afrin’in kent merkezini kuşattı. Mehmetçik, sivillerin bölgeden ayrılması için güvenli koridor oluşturdu. 

MEHMETÇİK 3 KOLDAN KUŞATTI 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Özgür Suriye Ordusu’yla birlikte Afrin’i PKK/PYD-YPG ve DEAŞ’lı teröristlerden temizlemek, sınır güvenliğini sağlamak ve bölge halkını zulümden kurtarmak için başlattığı Zeytin Dalı Harekatı 53. gününü doldurdu. Hava harekatı ve kara ateş destek vasıtalarıyla desteklenen kara harekatı planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor. 

SİVİL HASSASİYETİ VURGUSU 

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Harekat kapsamında gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde 12 Mart 2018 tarihinden itibaren Afrin kent merkezi kuşatılmış, müteakip harekat için kritik öneme sahip bölgeler ele geçirilmiştir” denildi. Ayrıca, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da harekat esnasında sivil/masum bölge halkının zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmaya devam edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

SEÇKİN BİRLİKLER GİRECEK 

TSK ve ÖSO, Afrin kent merkezini kuşatmaya alırken, güneyden kent merkezini terk etmek isteyen siviller için güvenli koridor imkanı sağladı. Bazı YPG/PKK’lı teröristler de sivillerin arasına karışacak bölgeden ayrılma başladı. Güvenlik güçleri sivil konvoylarını yakından takip ediyor. Öte yandan TSK unsurları Afrin’in kalbine girmek için verilecek emiri bekliyor. Operasyonda ilk hamleyi ise MİT’le JÖH ve PÖH timlerinin yapması bekleniyor. 

3 BİN 400 TERÖRİST ETKİSİZ 

 

Genelkurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatı’nın 53. gün bilançosunu açıkladı. Yapılan bilgilendirmede teröristlere ait hedeflerin kara ve hava operasyonlarıyla imha edilmesiyle sürdürülen harekatın başından bu yana, 54'ü son 24 saatte olmak üzere toplam 3 bin 400 PKK/KCK/PYD-YPG'li ve DEAŞ'lı teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. 

TSK’nın kahramanları Afrin’de destan yazmaya devam ediyor. Bölgedeki teröristleri etkisiz hale getiren Mehmetçik, 2 aydan kısa süre içerisinde Afrin’in kent merkezini kuşattı.

TÜNELLERİ YARIM BIRAKIP KAÇMIŞLAR 

TSK ve ÖSO tarafından kontrolün sağlandığı Afrin’in yanı başındaki Halidiye köyünde kilometrelerce uzunlukta tünel bulundu. Halidiye ile Meryemeyn köyleri arasında bulunan, 1 metre genişliğinde kilometrelerce uzunluğundaki tünelin bazı noktalarının yapım aşamasında olduğu ve yarım bırakıldığı görüldü. Teröristlerin, TSK’nın kendilerinin bulunduğu bölgeye yaklaşması üzerine Afrin’e kaçtığı belirlendi. Güvenlik güçleri ise ele geçirilen alanların tamamında kule ve tünel bulunduğunu, bunun da terör örgütünün olası operasyonlara karşı hem askere saldırı hem de ucu köylere çıkan tünelleri kullanarak, kaçmayı planladığını ortaya koyduğuna dikkat çekti. 

Çukur eylemlerindeki taktik 

Zeytin Dalı Harekatı'nın yürütüldüğü Afrin bölgesinde teröristler, PKK'nın Güneydoğu'daki çukur eylemlerindeki gibi her yere patlayıcı tuzaklıyor. Sivillere ait birçok evde kapılar ve dolaplara hain tuzaklar kuran teröristler, sobalara bile patlayıcı döşüyor. Mehmetçik, uzman personel ve teknolojik cihazlarla tuzakları bularak bombaları imha ediyor. 

ABD'nin Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın genel adı Pentagon

AFRİN'DE PENTAGON ÜSSÜ

Amerika Birleşik Devletleri'nin desteklediği PYD terör örgütünün Afrin'de Pentagon benzeri bir üssü ortaya çıktı. 

219 nokta örgütten kurtarıldı 

TSK ve ÖSO, Afrin’in ilçe merkezine bağlı Aşağı Kefer Dali, batısındaki Şeyh Hadid beldesinde Mağaracık, Kela ve Dermeşkanlı, kuzeybatısındaki Mabatlı beldesinde Masaracık, Cinderesi beldesinde Şeyh Abdurrahman ve Karabaş köylerini YPG/PKK-DEAŞ'tan arındırdı. TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'de 5'i belde merkezi, 182'si köy ve 37'si kritik nokta olmak üzere toplam 219 bölgeyi kontrolü altına aldı. Örgütten kurtarılan toplam alanın bin 102 kilometrekareye aştı. Afrin, ilçe merkeziyle Racu, Bülbül, Şeyh Hadid, Cinderesi, Şeran ve Mabatlı olmak üzere 6 beldeden oluşuyor. Mabatlı dışında tüm belde merkezlerinde kontrol sağlandı. 

New York’ta yalan kamyonu 

 

PKK destekçilerinin New York'ta düzenlediği mitingde, Zeytin Dalı Harekatı'nı karalamak için Halep'te çekilen yaralı çocuk fotoğraflarının yer aldığı reklam kamyonu, şehrin sokaklarında “Afrin'de siviller tehlikede” yalanıyla dolaştı. Reklam kamyonundaki görsellerin Halep'te Rus savaş uçaklarının saldırısından sonra 2016 yılında çekildiği ortaya çıktı. 

YPG’li teröristler sivillerin kimliklerini yırttı.

Haç işaretli cephanelik 

Terör örgütü YPG/PKK’dan temizlenen Cinderesi beldesinde tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu Tankçı Uzman Çavuş Taner Kart şehit olmuş, 1 asker de yaralanmıştı. Bölgede arama- tarama faaliyetlerini sürdüren askerler, patlamanın meydana geldiği bölgede teröristlere ait cephanelik ele geçirdi. Cephanelikte çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi. Cephaneliğin ele geçirildiği yerdeki duvarda ise haç işaretinin çizili olması dikkat çekti. 

KAHRAMANA SON GÖREV 

Afrin’de şehit düşenw Tankçı Uzman Çavuş Taner Kart, Ordu'da son yolculuğuna uğurlandı. 8 ay önce evlenen 29 yaşındaki Kart'ın Türk bayrağına sarılı naaşı, Ordu-Giresun Havalimanı'ndan alındıktan sonra Ünye ilçesi Fevzi Çakmak mahallesindeki babaevine getirildi. Burada helallik alındıktan sonra şehidin cenazesi, törenin yapılacağı Ünye meydanına getirildi. Cenaze namazının ardından şehidin naaşı, Akkuş ilçesine bağlı Tuzak mahallesindeki aile mezarlığına defnedildi.