Antalya Cezaevi'nde neler oluyor?

Fetullahçıların tehdit ve şantajlarının cezaevlerinde de devam ettiği, FETÖ'den tutuklu bir işadamının şikayetleriyle ortaya çıktı. Kendisinin ve karısının tehdit edildiğini söyleyerek koruma talep eden S.A “Korkudan dilekçe veremiyordum, dilekçeler açık bir şekilde toplanıyor, herkes okuyordu, gardiyan sabah gelip alıyordu” dedi.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” ve  “terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla tutuklu yargılanan işadamı S.A  Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçe göndererek, Etkin Pişmanlık Yasası'ndan  yararlanmak istediğini belirtti. Kendisi ve eşinin örgüt tarafından tehdit edildiğini ileri süren S.A, koruma talep etti.

 

Yalan ifade için baskı yapıyorlar
Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi, dilekçe doğrultusunda S.A'yı dinledi.  işadamı, aynı davada tutuksuz yargılanan bazı örgüt üyelerinin, FETÖ ve kendileri  aleyhine ifade vermemesi yönünde baskısına maruz kaldığını iddia etti. U.B. adlı  zanlının kendisinden “Market işi, kuyum işi için bir araya geliyorduk.” şeklinde  ifade vermesini istediğini aktaran işadamı, bu şekilde konuştuğu takdirde her  ikisinin de zarar görmeyeceği konusunda kendisine baskı yaptığını öne sürdü.

 

Koğuşta rütbeli polisler de var
Duruşmaya çıkmak için beklediği sırada da tutuksuz yargılanan bazı  sanıkların yanına gelerek, “Hem bu dünyanı hem ahiretini yakma.” gibi sözler sarf  ettiğini vurgulayan S.A, ifadesini değiştirmesi yönünde baskı gördüğünü  savundu. Cezaevinde kaldığı koğuşta örgüt üyeliğinden yargılanan rütbeli polisler  olduğuna da dikkati çeken işadamı, şunları kaydetti:

 

Dilekçeyi onların adamı topluyor
“Koğuşta hakkımda, itirafçı olduğum konuşuluyor. İlk ifademin doğru olduğuna ilişkin  dilekçe göndermek istedim. Dilekçeleri koğuşta bir kişi topluyor.Dilekçeler televizyonun önünde sabaha kadar duruyor, isteyen gidip  dilekçeleri okuyor, sabahleyin koğuş mümessili dilekçeleri toptan gardiyana  veriyor, yani kimin ne yazdığını koğuştaki herkes biliyor. Dilekçe yazmış  olsaydım, tutukluluğum devam ederse koğuştaki durumum daha da zor olacaktı, bu  yüzden dilekçeyi yazamadım.” S.A, dilekçesini hastalığı nedeniyle gittiği revirde mahkemeye ve  cezaevi savcısına ulaştırma şansı bulduğunu anlattı.Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Etkin Pişmanlık Yasası'ndan  yararlanmak istemesi, savunması, cezaevinden gönderdiği dilekçenin içeriği,  tutuklulukta geçirdiği süre ve  mevcut delil durumunu dikkate alarak sanık işadamını adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

FETÖ’cüler böyle avunuyor

Terör örgütünün örgütteki çözülmeleri önlemek için sürekli haberler yaydığını da söyleyen S.A, şu ifadeleri kullandı:”Koğuşta 15-20 gün önce 'Bayramlıklarınızı hazırlayın Amerika'dan  mesaj geldi, dişinizi sıkın, bayrama bayramlıklarınızı hazırlayın.' diye konuştular. İçeride herkesin bir umuda ihtiyacı var o umudu herkes yayıyor ve  kendilerini diri tutmaya çalışıyorlar.”