• Bist 100
  88125
 • Dolar
  6,4510
 • Euro
  7,1898
 • Altın
  338,0610
İstanbul
7 / 11
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
27 Şubat 2020 Perşembe 10:38:55 | Son Güncelleme: 27 Şubat 2020 Perşembe 11:59:47

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan olası İstanbul depremi için önemli açıklama

İSTANBUL'da beklenen olası depreme ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan son dakika açıklamalar geldi. Bakan Soylu, "Olası büyük İstanbul depremi için büyük İstanbul planı hazırlıyoruz" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olası büyük İstanbul depremi için büyük İstanbul planı hazırlandığını söyledi. Anadolu Ajansı'nın Editör Masası programına konuk olan Soylu, "Elazığ ve Malatya'daki depremlerin ardından şu ana kadar 460 milyon lira harcadık." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu'nun açıklamaları:

- Elazığ'daki depremde yardımları STK'lerin, belediyelerin kendi başına dağıtmasına izin vermedik. Bu, bizim değil Türkiye Afet Müdahale Planı'nın kararı.

- Şu ana kadar Elazığ ve Malatya'da yaklaşık 150 bin kişiye sosyal rehabilitasyon uygulandı. Hem Malatya hem Elazığ olsun, bu kadar hızlı hasar tespitinin yapıldığı başka bir ülke olmamıştır.

- Elazığ ve Malatya'daki depremlerin ardından şu ana kadar 460 milyon lira harcadık.

Olası İstanbul depremi için büyük İstanbul Planı hazırlıyoruz

- Olası büyük İstanbul depremi için büyük İstanbul planı hazırlıyoruz.

- Burada çok tecrübeler elde ettik. Bu depremin her saniyesinde Elazığ'da yaşarken ben ve arkadaşlarım, bakanlarımız, bakan yardımcılarımızın zihninde hep büyük İstanbul depremi vardı. O toplantıların tamamında trafikte İstanbul'da ne yapmalıyız, herkesin kendine ait yoğu bir tecrübesi oldu.

- Vatandaşlarımızın yıkılan binaları, acil yıkılacak binaları, çok ağır hasarlı olarak tespit edilen binalarının paralarını, kanunun da önüne geçerek ödemeye başladık.

- Elazığ ve Malatya ile ilçelerinde önümüzdeki nisan ayının sonunda genel  perspektif olarak hayat normale dönecek.

BİZİM MUHTAR BAKAN OLDU BEN DE AZA OLDUM

- Elazığ ve Malatya'daki deprem sonrası çalışmalar kapsamında muhtarlarla WhatsApp grubu kurduk. Hala WhatsApp grubumuz devam ediyor. Bir taraftan muhtarlarla, bir taraftan sivil toplum örgütleri ile yardım götürdük, bir taraftan gönüllüler yardım götürdü. Yardımı da tek alanda dağıtmadık. Kendi koordinasyonumuzda 4-5 ayrı yapı içerisinde bu yardımı dağıtmaya çalıştık.

- Talepler hızla akıyor. Bir muhtarımız var; talepleri yağdırıyor. "Ben mağdurum, şu kadar istiyor" Ben de bir cümle yazdım "Bizim muhtar bakan oldu, ben de aza oldum"

PKK BİR KADIN ÖRGÜTÜDÜR

- Türkiye özellikle çukur olaylarından sonra terörü kaynağında kurutmaya geçti. Sadece teröristle değil kültürel terörizmle mücadele ediyoruz.

 - PKK bir kadın örgütüdür, bunun üzerine konuşlanmıştır. PKK'nın tüm eylemlerinde kadınların bulunma oranı yüzde 56.

- PKK teröristiyle mücadeleyi tüm kurumlarımız büyük kararlılıkla sürdürüyor ama terörizmle mücadeleyi anaların cesareti bitirecektir.

SINIR İÇİNDE 500 KADAR TERÖRİST KALDI

- Ocak ayı itibariyle Türkiye sınırları içerisindeki silahlı terörist sayısı 500'ün altında.

- Örgüte katılım son 30 yılın en düşük seviyesinde.

- Başlattığımız ikna çalışmalarıyla bu yıl 48 terörist örgütten ayrıldı.

- Terör örgütünden ayrılması için ikna ettiğimiz 273 kişi, terör örgütünün bu iklimden ikna edip götürebildiği 130 kişi... Bu, bizim terör örgütünün içerisine duhul etme kabiliyetimizin, terör örgütlerinin ikna kabiliyetinden çok daha üstün, yüksek olduğunu ve doğru bir istikamette gittiğimizin belki de en önemli delilidir.

- (Yabancı terörist savaşçılar) 102 uyruktan 7 bin 918 kişiyi sınır dışı ettik.