Başbakan Yıldırım: En büyük sermayemiz gençlerdir 

Yıldırım, gençlerle devlet arasındaki duvarları yıktıklarını, bundan sonra da tekrar duvar örülmesine asla müsaade edilmeyeceğini bildirdi. Yıldırım, “Demokrasimizi, hukuk devletini birlikte yücelteceğiz” ifadesini kullandı. 

Başbakan Binali Yıldırım da Külliye'deki kabulde, hayatın her alanında, ekonomide, siyasette, sanatta, sporda, sosyal etkinliklerde gençleri en önde görmek istediğini belirterek, “Gözlerinizdeki ışık, vicdanlarınızdaki merhamet, kalplerinizdeki heyecan hiç eksilmesin” dedi. Gençlerin önündeki engelleri kaldırmak için kıyasıya mücadele ettiklerinin altını çizen Yıldırım, şöyle konuştu: 

EVLATLARIMIZ KARDEŞ KALACAK 

“Gençlikle devlet arasındaki duvarları yıktık. Bundan sonra da devlet ile toplum arasına, özellikle de siz gençlerimiz arasına duvar örülmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Farklı fikirlerimizle, farklı yaşam biçimlerimizle bir ve beraber olacağız. Demokrasimizi, hukuk devletini birlikte yücelteceğiz. Her türlü ayrımcılığı, ötekileştirmeyi ve vesayet anlayışını reddedeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti'nin onurlu vatandaşları olarak birbirimizin hukukuna sahip çıkacağız ve hiç kimseye çiğnetmeyeceğiz. Bu ülkenin evlatları daima kardeş olarak kalacak ve ülkelerine gönül birliği içinde hizmet edecek.” 

Üniversite sayısı 183'e yükseldi 

 

15 yılda gençler için birçok alanda önemli adımlar atıldığını anımsatan Yıldırım, “15-24 yaş arasındaki nüfusumuz 13 milyon. Toplamda 25 milyona yaklaşan öğrencimiz var. Bizim en büyük sermayemiz, geleceğimiz, gençlerimizdir” dedi. Türkiye’de üniversitesiz il kalmadığını belirten Yıldırım, 76 olan üniversite sayısını 183'e çıkardıklarını bildirdi.