Başbakan Yıldırım BM'ye sert çıktı: Böyle bir yere varamayız

Başbakan Binali Yıldırım, TRT World Forum açılış oturumunda yaptığı konuşmada BM'ye değişim çağrısında bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, TRT World Forum açılış töreninde bir konuşma gerçekleştiriyor...

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

Çağımızda ne yazık ki küresel barış ve istikrar günden güne geriye gidiyor. Dünyada radikalleşme ve yabancı düşmanlığı özellikle gelişmiş ülkelerde artıyor. Radikal ideolojiyi besleyen eğilimlere fırsat vermemeliyiz. Türkiye küresel barışı temin etmek adına önemli adımlar atıyor. Suriye'den Arakan'a Filistin'den Somali'ye herkesin yardımına Türkiye koşuyor.

SURİYE'DEKİ SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

Şu anda ülkemizde 3 milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacı var. Türkiye Suriye'deki sorunun çözümü için her türlü gayreti gösteriyor. Barışın tesisi için Rusya, İran ve Türkiye olarak Astana sürecini başlatmış bulunuyoruz. Girişimlerimizi BM şemsiyesinde Cenevre sürecine de taşımış bulunmaktayız. Son olarak İdlib'in güvenliğinin sağlanması, çatışmaların sonlandırılması için biz, Rusya ve İran'dan oluşan güvenlik çemberi oluşturma çabalarına başladık. 

KUZEY IRAK'TAKİ REFERANDUM

Irak konusunda da tutumumuz gayet açık ve nettir. Irak'ın toprak bütünlüğü için kararlılığımızı sürdürüyoruz  Kuzey Irak'ta yasadışı bir referandum gerçekleştirildi. Irak hükümetinin attığı adımları destekliyoruz  Hava sahamızı kapattık, sınır kapılarının devir sürecini başlattık. Musul ve Kerkük'te, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin baskı ile, oldubitti ile değiştirdiği demografik yapıyı, bölgenin tarihine uygun olarak eski haline döndürülmesi konusunda da merkezi Irak yönetiminin gerekli hassasiyeti göstermesi gerekir. 

DAEŞ'E AĞIR DARBE

Terör insanlığın baş belasıdır. Terör lanetlenmelidir, üzerine şiddetle gidilmelidir. Fırat Kalkanı ile Suriyeli kardeşlerimizin dönüp yerleşmesini sağladık. Fırat Kalkanı Harekatı ile 3600 üzerinde DEAŞ terör örgütü mensubunu etkisiz hale getirdik. Hiçbir ülke Türkiye'nin gösterdiği başarıyı tek başına gösterememektedir. 4500 DEAŞ terör örgütü elemanını tutukladık. 50 binden fazla yabancı savaşçının ülkemiz üzerinden bölgeye geçmesine engel olduk. 

BM'YE SERT ELEŞTİRİLER

BM'nin 5 biraderi var. Bunlardan biri birilerine taraf oluyor ve tümçözümün önünü tıkıyor. Dolayısıyla sorunlar çözülmüyor. Sorunları torunlara devrederek güvenli bir dünya kuramayız. Cumhurbaşkanımız ısrarla diyor ki BM reforme edilmeli.