• Bist 100
  103.185
 • Dolar
  5,3215
 • Euro
  6,0370
 • Altın
  227,2915
İstanbul
6 / 8
0530 708 54 54
0530 708 54 54
18 Temmuz 2018 10:59 | Çarşamba

Bedelli askerlik Meclis'te! AK Parti Grup Başkanvekili Muş açıkladı: Çalışanlar ücretsiz izinli sayılacak

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli askerlikle ilgili yaptığı açıklamada, bu hakkı kullanacak kişilerin 28 günlük temel askerlik eğitimi almak zorunda olacağını söyledi. Muş, tasarının TBMM Başkanlığı'na sunulduğunu bildirdi. Muş ayrıca çalışanlara yönelik bir kolaylık getirildiğini ve bedelli askerlikten yararlanacak çalışanların ücretsiz izinli sayılacağını açıkladı.

AK Partili Mehmet Muş, bedelli askerlik hakkında, "Bedelli askerlikten yararlananlar 28 gün temel askerlik eğitimine tabi tutulacaklar. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş: Bedelli askerlikten 31 Aralık 1993 öncesi doğanlar yararlanacak. Teklif, torba yasa ile TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Yurt dışında bulunan vatandaşlarımız için 2000 Euro'luk bir bedel söz konusu. Uzaktan eğitim ile bir eğitim almış olacaklar" dedi.
 
ÇALIŞANLAR ÜCRETSİZ İZİNLİ SAYILACAK
 
Muş, "Engellilerden de bu ücret alınacaklardır ama eğitime tabii olmayacaklardır. Kamu çalışmaları ise ücretsiz izinli sayılacak. Şu an itibariyle 1 milyonu 254 bin kişiyi kapsayan bir düzenlemedir" diye konuştu.
 
28 GÜNLE İLGİLİ DÜZENLEME OLACAK MI?
 
Teklifte 28 gündür. Bununla alakalı herhangi bir düzenleme olmayacaktır. 28 gün temel askerlik eğitimi talep edilmektedir.
 
ÜCRETSİZ İZİNLİ SAYILACAKLAR
 
Kamuda ve özel sektörde çalışanlar, askerlik hizmeti noktasında müracaat etmeleri durumunda bu kanun kapsamında değerlendirilecek. Ve kendileri ücretsiz izinli sayılacaklardır. Yani iş akitleri fesih olmayacaktır. 28 günlük temel askerlik eğitimini yerine getirebileceklerdir.
 
NE KADARLIK KATILIM BEKLENİYOR?
 
Bundan önceki düzenlemede 200 bin kişinin müracaat ettiğini görüyoruz. Daha fazla rakamı beklemekteyim. Şu an için 1 milyon 324 bin civarında kişiyi ilgilendirmektedir düzenleme. Geçmiş dönemdeki katılımın çok çok daha üzerinde olacağını düşünüyorum.
 
Askerlik hizmetine başlamamış olanlar başvurabilecek. Başlamış olanlar zaten bir süreç içerisinde.
 
TSK'YA SUBAY KAZANDIRMA
 
Hava Kuvvetlerinde subay edinme programları uygulanmaktadır. 2,3 ve 4'üncü sınıflardan Milli Savunma Üniversitesi'ne öğrenciler gelebilmektedir. 2020'ye kadar yetki veriyoruz. Subay edinme programı kapsamında, çeşitli üniversitelerde kriterleri taşıyan Milli Savunma Bakanlığı'nın belirleyeceği usul ve esaslara göre bir temin olacaktır.
 
TAZMİNAT ÖDENECEK Mİ? 28 GÜN ASKERLİK SÜRESİ NEREDE YAPILACAK?
 
Usul ve esasları belirleme yetkisi Milli Savunma Bakanlığı'na verecektir. Nerede yerine getireceğiyle alakalı yeri onlar belirleyecektir.
 
Diğer konuyla alakalı bunu çalışma bakanlığı ve SGK ile yapılacak görüşmede belli olabilir.
 
1 OCAK 1994'LÜLER DAHİL OLABİLİR Mİ?
 
1 Ocak'ı koyarsınız, 2 Ocak bir gün der. Dolayısıyla bir noktada kesilmesi gerekiyor. 1 Ocak 94 veya 95 gibi uzatma yapılmayacaktır.

Bedelli jet hızıyla çıkıyor! İşte 'bedelli askerlik' için aranan şartlar

Ekim ayında çıkması beklenen bedelli askerlik Meclis tatile girmeden çıkacak

5 milyon kişinin beklediği müjdeyi Ak Partili Turan verdi. Düzenlemede 25 yaş sınırı, 28 gün askerlik süresi ve 15 bin lira bedel öngörülüyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi yaptığı, “Genelkurmay, Milli Savunma oturacağız, konuşacağız. ‘Böyle bir şeyin olması uygundur’ diyorlarsa, bu noktada tereddüdümüz olmaz, önünü açarız” açıklamasıyla yeniden gündeme gelen, “bedelli askerlik” tartışmasında Ak Parti’den sürpriz adım geldi. Önceki gün, “Ekim gibi Meclis’te yasalaşacak” diyen Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, dün yaptığı açıklama ile bedelli düzenlemesinin birkaç saat içinde Meclis’e sunulacağını kamuoyuna duyurdu. Turan, düzenlemede 25 yaş sınırı, 28 gün askerlik süresi ve 15 bin lira bedel öngörüldüğünü bildirdi.

'AKLA ZİYAN YAKLAŞIM'

Turan, TBMM Basın Kapısı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, önceki gün terörle mücadelede büyük imkan sağlayan kanun teklifi için muhalefetle görüşüp, uzlaşı ortamında bunu çıkarma talebini ilettiklerini söyledi. Ancak teklifin CHP tarafından, “OHAL’in kalıcı hale gelmesi, devamı gibi” yorumlandığını belirten Turan, bunun çok haksız ve yersiz yaklaşım olacağını vurguladı. Turan, şöyle devam etti:

“OHAL kaldırılıyor, bunda bir beis yok, farklı düşünme yok. Ancak Türkiye’mizde sanki PKK, DHKP-C, FETÖ terör örgütü, çevremizde ateş çemberi yok gibi davranmak akla ziyan bir yaklaşım olur. Terör yaklaşımlarında özellikle güvenlik güçlerimizin, yargımızın daha rahat terörle mücadele etmesi için adım atmamız gerekiyor. Teklifi OHAL’in devamı gibi yorumlamak insafsızlıktır. Sormak lazım? CHP’ye göre, hangi madde OHAL’in devamı, hukuksuzluğu hakim kılıyor, AB normlarına, uluslararası hukuka, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı? Teklifimizi, bu kriterleri göz önünde bulundurarak hazırladık. Zaman zaman söylemlerinde, ‘terörle mücadelede her zaman iktidarın yanındayız, destek olacağız’ diyen CHP, kanun teklifi geldiğinde hep yan çiziyor, ipe un seriyor. CHP’nin konunun ehemmiyetine yakışır şekilde muhalefet sergilemesini teklif ediyoruz.”

TORBAYA EKLENDİ

Gazetecilerin önceki gün, “Bedelli askerlikle ilgili gündem var mı?” sorusuna “Meclis’in açılacağı ekimde bedelli askerlik konusunun görüşülebileceğini” ifade ettiğini hatırlatan Turan, konunun bu kadar hızlı nasıl gündeme alındığını şöyle açıkladı: “Bugün (dün) bir gelişme oldu. Sağlık Bakanlığımızın sağlık turizmini geliştirmek ve iyileştirmek için ısrarla istediği birkaç madde var. Bunun dışında Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yasa dışı bahisle mücadele için ısrarla istediği
bir kaç madde var. Birkaç bakanlığımızın daha buna benzer, farklı konularda talepleri var. Bu konulara ilişkin ‘torba teklifi’ Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşeceğiz. Meclis’in açılacağı ekim ayında gündeme geleceğini düşündüğümüz bedelli askerlikle ilgili konuyu da gençlerin beklentileri doğrultusunda bu teklife ekleme kararı aldık. Birkaç saat içerisinde de söz konusu kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunulacak.”

ŞEREF VE TALİMAT

Turan, “Ümit ediyorum, Plan ve Bütçe Komisyonu bir an önce toplanacak ve bu görüşmeleri yapacaktır. Teklifin komisyon aşaması bu hafta biterse, gelecek hafta da TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeler nihayete erecektir. Biz şimdiye kadar Ak Parti olarak hangi vaadimizi, talebimizi, gündemimizi ihmal ettik ki bunu ihmal edelim. Bunu takvimlendirmeyle ilgili sorunumuz vardı. Diğer kanunlarla birlikte çözme imkanı bulduk” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kampanyasında söylediği, “bedelli bir ihtiyaçtır” söylemini yerine getirmenin, kendileri için şeref ve talimat olduğunun altını çizen Turan, basın mensupları aracılığıyla, gençlere ve bedelli bekleyen tüm vatandaşlara müjdeyi vermek istediğini belirtti.

Askerliğin Türk toplumunda en hassas ve kıymetli kavramlardan biri olduğunu söyleyen Turan askerlik ruhuna yakışan adımı atmanın kendileri için görev olduğunu, bu görevi yerine getirdiklerini vurguladı. Turan, “İstiyoruz ki bu, Türkiye’de profesyonel askerliğe geçişin adımı olsun. Zaman içerisinde Türkiye’de artık bedelli konuşan, talep eden insanlar ve yasalar değil, kendi içerisinde yürüyen bir sistem olsun” dedi.

'YIĞILMA VAR'

Turan, 5 milyondan fazla insanın bedelliyi beklediğini, askerin yıllık talebinin ise 300 binlerde olduğunu, yani çok büyük yığılma olduğunu bildirdi. “Bu yığılmayı bu teklifle eritmek istiyoruz” diyen Turan, “Bundan sonraki dönemlerde ümit ediyorum, ilgililer bir araya gelecektir, ilgili bakanlık bu konuda adımları atacaktır ve profesyonel orduya, askerliği de geçiş için imkan sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

TEKLİF BUGÜNE KALDI

Dün Meclis’e sunulacağının açıklanmasına karşın, bedelli askerliği de içeren teklifin Meclis Başkanlığı’na sunumu “son dakika rötuşları” nedeniyle bugüne kaldı. Teklifte bedelli için yaş sınırı 25, bedel 15 bin TL olurken, 28 gün askerlik yapma şartı öngörüldü. Teklife göre düzenlemeden, 31 Aralık 1993 ve öncesinde doğanlar yararlanabilecek. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için ise bedelli ücreti 2 bin euro olacak.