Bu duruma Barzani getirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Irak’la ilişkileri kopma noktasına Barzani’nin getirdiğini söyledi. “Başbakanlığım döneminde 2 milyar dolar kredi verdik, maaş ödediler. Bunlar kadir kıymet bilmiyor” dedi. 

TURGAY GÜLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’tan ayrılmadan önce habercilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül’de yapmayı planladığı bağımsızlık referandumuna karşı atılacak adımların önce Milli Güvenlik Kurulu, ardından Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceğini, daha sonra da parlamentoda ele alınacağını hatırlattı. 

NE YAPACAĞINI DÜŞÜNMELİ

Türkiye’nin bu işin üzerine gitmekte kararlı olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Kuzey Irak yönetiminin de ne yapacağını düşünmesi lazım. Irak anayasası zaten ‘geçerliliği yok’ karar verdi. Ama hala direniyorlar” dedi. ABD’nin de Türkiye gibi yapılan işin yanlış olduğunu düşündüğünü ifade eden Erdoğan, “Tabii İran ile görüşmemiz çok önemli. İran'ın kararı bizimle örtüşüyor. Geleceğe yönelik bazı yaptırımlar konusunda İran ile adımları atmamız lazım ki geri adım atılmasın” diye konuştu. 

KOPMA NOKTASINA GETİRDİ 

Erdoğan, Türkiye’nin Barzani'yle ilişkilerinin iyi olduğu hatırlatılarak, nasıl olup da kopma noktasına geldiği sorusunu şöyle yanıtladı: “Kopma noktasına geldi diyorsanız, bunu Barzani bu hale getirdi. Memurlarına maaş ödeyemez hale geldiklerinde onlara biz yardımcı olduk. Başbakanlığım dönemiydi, 2 milyar dolar kredi verdik ki maaş ödesinler. Fakat bunlar kadir kıymet bilmiyorlar. Yoksa bizim onlarla alıp veremediğimiz bir şey yok. Ne ABD ne Rusya bizim gibi yardım etmedi.” 

SADECE KÜRTLERE AİT DEĞİL 

Barzani’nin kime güvendiği, Türkiye’nin bu konuda ne yapacağı sorulan Erdoğan, “Cuma ve cumartesiyi izleyelim. O günler çok önemli” karşılığını verdi. Erdoğan, “Sınırlarımızı kapatabilir miyiz?” sorusu üzerine “Atılacak adımlar, yapacağımız değerlendirme neticesinde belirlenecek. Kararlarımızı açıkladıktan sonra ne olacağını göreceğiz. Ama o topraklar sadece Kürtlere ait değil. Orada Türkmen var, Arap var. Dolayısıyla birilerinin orada sadece kendileri varmış gibi hareket etmeleri son derece yanlış. İşin tarihi boyutuna girersek işler değişir. Orada Türkmenlerin parti merkezini ateşe tuttular. Birilerinin giderek istikametlerini iyice kaybettiklerini görüyoruz” dedi. Erdoğan, referandumu destekleyen İsrail’in tavrını doğru bulmadıklarını da kaydetti. 

Arakanlılara sığınmacı adası 

Dünyanın Arakanlı Müslümanlar konusunda halen sessiz olduğunu belirten Erdoğan, Bangladeş Başbakanı’nın ülkelerine sığınanlar için bir adayı tahsis etmekten bahsettiğini söyledi. Erdoğan, “Durumu öğrenmek için Kızılay ve AFAD gibi heyetlerle gidip adayı incelemekte fayda var. Bangladeş Kızılayı ile birlikte incelemekte fayda var. Burada ne gibi adımlar atmamız gerekir ki bu insanları şu sıkıntılı hayattan kurtaralım” dedi.  

FETÖ derhal iade edilmeli

Erdoğan, ABD’de 400 dönümlük arazide beyler gibi yaşayan terör örgütü elebaşının Türkiye’ye iade edilmemesinin düşündürücü olduğunu belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşmenin merkezinde Suriye ve Irak olduğunu, kendisinin FETÖ’yü, Trump’ın ise Türkiye’de tutuklu olan papazı gündeme getirdiğini söyledi. 

85 KOLİ BELGE VERDİK 

Söz konusu papazın yargının verdiği karar nedeniyle tutuklu olduğunu hatırlatan Erdoğan, “FETÖ elebaşıyla ilgili ABD makamlarına daha önce 85 koli belge, bilgi verdik. Kendisi ABD'de yargı sürecinde de değil. Buna rağmen bize vermiyorlar. Halbuki isteseler, rahatlıkla Türkiye'ye gönderebilirler. Ama nedense buna yanaşmıyorlar. Bunlar düşündürücüdür. Vakti zamanı geldiğinde ne düşündüğümüzü çok daha açık ortaya koyarız” dedi. FETÖ’nün her yerde kan kaybettiğine dikkati çeken Erdoğan, “Mahkumiyet kararlarından sonra onlar düşünecek. Elebaşıyla ilgili iade talebimizi bir kez daha tekrarladık. 400 dönümlük arazide beyler gibi yaşıyor. Bahane üretilmeksizin, bize iade edilmesi lazım” ifadesini kullandı.  

Teröristlere verilen silahı savunamadı 

Erdoğan, Trump’ın ABD’nin PKK/PYD’ye TIR’lar dolusu silah göndermesiyle ilgili bir şey söyleyemediğini ifade etti. 

Trump’ın, ABD’nin terör örgütü PKK/PYD’ye verdiği destekle ilgili söylediklerine karşı olumsuz bir yaklaşım sergilemediğini belirten Erdoğan, “TIR'ların gönderilmesiyle ilgili bir şey söyleyemiyor. Seri numaraları falan bu konulara da girdiğimizde oraları da savunamıyor” diye konuştu. Korumalara verilecek silahlarla ilgili ABD kongresinden onay çıkmasını beklemeyeceklerini ifade eden Erdoğan, “Biz o işi kendi yerli silahlarımızla görürüz” dedi. 

S-400’LERDE SIKINTI YOK 

Görüşme sırasında Trump’ın Rusya’dan alınacak S-400 hava savunma sistemi konusunu açma gereği hissetmediğini söyleyen Erdoğan, “Bu bizim kararlı duruşumuzun önemini gösteriyor. Rusya ile anlaşmamız tamam. O noktada bir sıkıntı yok. Bizzat Putin ile aramızda konuştuk” ifadesini kullandı. 

Kılıçdaroğlu'nun sözü gerçekten gülünç 

Erdoğan, kimseyle yan yana fotoğraf veremeyeceğini iddia eden Kılıçdaroğlu’na ABD’de yaptığı görüşmeleri hatırlattı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ana muhalefetin başının ziyaretinizle ilgili bir yorumu oldu. Kimseyle yan yana fotoğraf veremeyeceğinizi ileri sürdü” hatırlatmasına gülerek cevap verdi. “Ey ahali duyduk duymadık demeyin. Duyanlar duymayanlara, görenler görmeyenlere anlatsın” diyen Erdoğan, “Burada kimlerle görüştüğümüz, kimlerle bir araya geldiğimiz fotoğraflarıyla, videolarıyla basında yer almışken, o tür şeyler söylenebilmesi gerçekten gülünç” ifadesini kullandı. 

EĞİTİMDE REFORM 

Şu an kapsamlı bir eğitim reformu yaşandığını belirten Erdoğan, “Mesela ben o açıklamayı yapmasam TEOG hala ülkenin gündeminde kalacaktı. TEOG bize ne kazandırıyordu? Stres, masraf… O sistem paraların genelde o namussuzlara (FETÖ) akmasını sağlıyordu. Bunu aşmamız lazım” diye konuştu.