• Bist 100
  101.728
 • Dolar
  5,3088
 • Euro
  6,0030
 • Altın
  226,1730
İstanbul
1 / 4
0530 708 54 54
0530 708 54 54
20 Temmuz 2018 19:21 | Cuma

CHP'de kurultay krizi: 604 imza yarın saat 11:00'e kadar gelirse gereği yapılır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, olağanüstü kurultay talebiyle toplandığı belirtilen 604 imzanın, yarın 11.00'e kadar kendilerine ulaştırılması durumunda gereğinin derhal yapılacağını bildirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Toplanabilecek imzanın 450-470 civarında olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Erkek, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erkek, 600 imzanın aşıldığıyla ilgili iddiaların sorulması üzerine, “Bunların hepsi bir iddia. Eğer iddia sahipleri, bunu beyan edenler noter onaylı beyannameleri, talepleri bize sunarlarsa inceleme fırsatımız olur ama bugüne kadar sunulmuş herhangi bir beyan, talep söz konusu değil” dedi. Muharrem Erkek, toplanabilecek imza sayısının 450-470 civarında olduğunu dile getirdi.

“Genel Merkezimize ulaşmış bir talep yok”

“CHP bir örgüt partisidir, olağanüstü kurultay sürecinde imza tartışmalarının bir yarış haline getirilip tartışılmasını çok doğru bulmadığımızı açıkça ifade etmek istiyorum” diyen Erkek, “Genel Merkez olarak bütün il, ilçe örgütlerimizle birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Genel Merkezimize bugüne kadar ulaşmış, noterden ulaşmış herhangi bir talep yok. Talep edenlerin ulaştırdığı herhangi bir talep yok. Onun için bu tartışmaları biz kendi içimizde demokratik, tüzüğümüze ve hukuka uygun bir şekilde sürdürmeliyiz. Parti içi tartışmaları gündemde tutmamalıyız. Ülkemizin çok önemli gündemleri var, ağır sorunlarımız var. Bunları çok daha önemli görüyoruz. Tek hedefimiz, yerel seçimlerde hep birlikte çalışarak başarılı olmaktır” şeklinde konuştu.

“Toplanabilecek imzanın 450-470 civarında olduğu ortaya çıkıyor”

Tuncay Özkan’ın dün açıkladığı rakamların sorulması üzerine ise Erkek, “Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Tuncay Özkan’ın verdiği sayılar, bizim il il yaptığımız tespitler sonucunda verilen doğru sayılardır. Bizim örgütlerimizle yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda en fazla toplanabilecek imzanın 450-470 civarında olduğu ortaya çıkıyor ama dediğim gibi imza talebinde bulunanlar da bu tartışmaları sosyal medyada, basında yapmamalı. Zaten imzalar toplandığında Genel Merkez’e sunulacak ve inceleme sonucunda tüzüğe göre hareket edecek” dedi.

“Partimize zarar vermeden bu süreci götürmemiz çok daha önemlidir” şeklinde konuşan Erkek, “Bizde kişilerin başarısı değil, partimizin başarısı, toplumun başarısı çok daha önemlidir” diye konuştu.

“Bunların hepsi bir iddia”

Erkek, 600 imzanın aşıldığıyla ilgili haberlerin sorulması üzerine ise, “Bunların hepsi bir iddia. Eğer iddia sahipleri, bunu beyan edenler noter onaylı beyannameleri, talepleri bize sunarlarsa inceleme fırsatımız olur ama bugüne kadar sunulmuş herhangi bir beyan, talep söz konusu değil. Onun için bir şey söylemek şu anda uygun değil. Bizim il il yaptığımız tespitler sonucunda bu iddia edilen rakamların doğru olmadığını iddia ediyoruz ama bunu biz sosyal medyada, basında değil de kendi içimizde değerlendirebilir, tartışabiliriz” dedi.

(İHA)