CHP'li Çam'a çıkarma cezası

MHP lideri Bahçeli'ye hakaret eden Çam'a 3 birleşim 'çıkarma' cezası verildi.

Seçim ittifakıyla ilgili Meclis'e sunulan kanun teklifinin kabul edilmesinden sonra Genel Kurul'da sert tartışmalar yaşandı. Bu tartışmaların ardından kürsüye çıkan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye çirkin hakaretlerde bulundu.

KABA VE YARALAYICI SÖZLER 

Çam'ın küstah hakaretine karşı AK Parti'li ve MHP'li vekiller, CHP'lilere tepki gösterdi. Bunun üzerine CHP'liler ve bazı HDP'liler Musa Çam'ı Genel Kurul salonunun dışına çıkardı. Oturuma ara verilirken arbede kulislerde devam etti. İdare amirleri ve parti yöneticilerinin ortamı sakinleştirmesinin ardından Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, İçtüzüğe göre kaba ve yaralayıcı sözler nedeniyle Musa Çam’a 3 birleşim yasaklama cezasını oylamaya sundu ve kabul edildi.

OY PUSULALARI AYNI ZARFA

Belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerinde oy pusulaları aynı zarfa konulacak. Ancak seçim bölgelerinin birleştirilmesine karar verilmesi halinde, muhtarlık seçiminde oy pusulası ayrı zarfa konulacak ve bu zarf ayrı sandığa atılacak. Seçmen kütükleri, “yerleşim yeri adresi” bilgileri esas alınarak düzenlenecek. Böylece, seçmen kütüğünün oluşturulmasında sadece yerleşim yeri esas alınacak, askı süresi içinde, yerleşim yeri değişikliği imkanı mevcut uygulamada olduğu gibi sürdürülecek.