Cumhur ittifakı'na Meclis'ten onay

Siyasi partilerin seçimlerde ittifak yapabilmesini yasal dayanağa kavuşturan 26 maddelik tasarı, AK Parti ve MHP'li milletvekilllerinin oylarıyla kanunlaştı.

AK PARTİ VE MHP'NİN ORTAK TEKLİFİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adını 'Cumhur İttifakı' olarak açıkladığı seçim ittifakını yasal dayanağa kavuşturan ortak kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla yasalaştı. Önceki gün başlayan siyasi partilerin seçim ittifakına imkan tanıyan 26 maddelik kanun teklifinin görüşülmesi dün sabah 09.44'de tamamlandı.

AYNI BİNAYA FARKLI SANDIK 

- Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna göre, aynı binada oturan seçmenler, hane bütünlüklerinin korunması ve aynı seçim bölgesinde kalmaları şartıyla, farklı sandık bölgelerine kaydedilebilecek. 

- Kanuna göre, kolluk güçleri, sadece sandık kurulu başkanı veya üyelerden birinin çağrısı üzerine değil, seçmenlerin ihbarı üzerine de sandık çevresine gelebilecek. 

MÜHÜRSUZ ZARF GEÇERLİ 

- Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılacak.

- Yüksek Seçim Kurulu, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin, muhtarlık seçimleri hariç, oy kullanmalarını sağlamak için seyyar sandık kurulu kurulmasına, oy kullanılmasına, sayım ve döküm ile birleştirme işlemlerine ilişkin usul ve esasları belirleyecek.

ORTAK OYLAR NASIL SAYILACAK? 

Meclis'ten geçen kanun teklifinin en çok merak edilen maddesi, 18. madde oldu. Bu maddede, ittifak içerisinde iki partiye birden verilen oyların nasıl hesaplanacağı ifade ediliyor. Maddedeki yer alan formüle göre; Cumhur İttifakı'nda yer alan partilere verilen oylar kendi hanelerine yazılacak. AK Parti ve MHP'ye aynı anda oy verilmesi durumunda, oy geçersiz sayılmayacak ve tek bir oy olarak sayılacak. Yani bir kişinin 2 oy vermesi mümkün değil.

ORANA GÖRE DAĞITILACAK 

Peki iki partiye oy verilmesi durumunda bu oylar nasıl dağıtılacak? Bu konuda formül oldukça basit. Örneğin AK Parti'ye 200 bin oy verildi, MHP'ye ise 50 bin oy verildi. İki partiye aynı anda verilen oyların toplamı da 50 bin. Bu durumda; 50 bin ittifak oyu, partilerin oylarına oranla dağıtılacak. Bu formüle göre; 200 bin oy alan AK Parti'ye, ortak oylardan 40 bin oy düşecek, 50 bin oy alan MHP'ye ise 10 bin oy düşecek. Bu durumda AK Parti'nin oyu 240 bin olacak, MHP'nin ise 60 bin oyu olacak. 

İTTİFAK BARAJI  HERKESE GEÇERLİ

Siyasi partilerin seçim barajları ittifak durumuna göre farklılık gösterecek. İttifak yüzde 10 barajını geçerse, ittifaktaki tüm partiler aldıkları oy oranına bakılmaksızın barajı geçmiş sayılacak. 

- Meclis'ten geçen kanuna göre; oy pusulasında isteyen partiler ortak logo ve adla aynı sütun içerisinde yer alabilecek. 

- İsteyen partiler ise ittifak oluşturmalarına rağmen ayrı sütunlarda da yer alabilecek. 

- İttifak sütunu içerisinde bulunan partilere basılan “EVET” mühürleri o partinin Meclis'e girdikten sonra alacağı vekil sayısını belirleyecek.