Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedeflerimizden zerre kadar taviz vermeyeceğiz

Türkiye’nin, dünyanın en kanlı terör örgütlerinin saldırısı altında olmasına rağmen hedeflerinden zerre kadar taviz vermediğini belirten Erdoğan, “Kesinlikle ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacağız, bu kararlılığın içerisindeyiz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Başbakan Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanı sıra 81 il ve KKTC'den birer kadın ve erkek temsilci gençle sporcuları kabul etti. Salondaki gençlere hitap eden Erdoğan, gençlerin enerjisi, dinamizmi ve geleceğe umutla bakan gözlerinin kendisine daima mutluluk verdiğini, özellikle kendi gençliğinin aklına geldiğini söyledi. 

KIZILELMAMIZ SİZLERE EMANET 

Çevresine bakınca bazılarının gençlerle ilgili karamsar düşünceler taşıdığını gördüğünü belirten Erdoğan, şunları kaydetti: “Ben tam tersine gençlerimizden, yeni nesillerden ümitliyim. 2023 Türkiyesini sizler için ve sizlerle birlikte inşa ediyoruz. Bir sonraki Kızılelmamız olan 2053 Türkiyesi ise her şeyiyle sizlere emanettir. Aynı şekilde 2071 vizyonunu sonraki nesillere kazandırma sorumluluğunu da sizler üzerinizde taşıyorsunuz. Kendilerinden bu derece büyük beklentilerimizin olduğu gençlerimize güvenmemek, inanmamak, geleceğimizden vazgeçmek demektir. Biz, geleceğimizden vazgeçmiyoruz, tam tersine istikballe ilgili hedeflerimizi sürekli büyütüyoruz.” 

EN CİDDİ SIKINTILARI YAŞADIK 

“Sadece 2013 yılından beri maruz kaldığımız saldırılar, İstiklal Harbimizden bu yana başımıza gelen en ciddi sıkıntılardır” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gezi olaylarından 17-25 Aralık emniyet, yargı darbe girişimine, bölücü örgütün çukur eylemlerinden 15 Temmuz darbe teşebbüsüne kadar her biri tarihi nitelikte pek çok olay yaşadık. Ülkemiz, dünyanın en kanlı terör örgütlerinin saldırısı altında olmasına rağmen, hedeflerinden, yatırımlarından zerre kadar taviz vermemiştir. Çünkü biz, kesinlikle ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacağız, bu kararlılığın içerisindeyiz.” 

SAHADA OYNAYALIM İŞİ BİTİRELİM 

Erdoğan, bugün sahip olunanların kıymetinin, 15-30 yıl öncesinde yaşananların bilinmesiyle anlaşılabileceğini belirterek, “Değişimin kesintisiz bir süreç olduğunu unutmayınız. Sürekli güncellemeye mahkumsunuz. Eğer güncellemeyi sürekli yapmazsanız geri kalırsınız. Birileri gelir sizi geçer. Biz şurada 20-30 sene önce Kore'yle aynı noktadaydık ama Kore geldi bizi solladı geçti. Şimdi biz izliyoruz. Biz de diyoruz ki, tribünde izleyen olmayalım, sahada oynayan olalım ve işi bitirelim” değerlendirmesinde bulundu. 

İzmir gibi su yoktu 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde nelerle savaştığını anlatan Erdoğan, “İstanbul'da su yoktu, şimdi İzmir'de olmadığı gibi” ifadesini kullandı. Erdoğan, İstanbul'da geçmişte bidon kuyrukları olduğunu, hava kirliliğinden dolayı insanlara gazetelerin maske dağıttığını anlatarak, göreve geldiklerinde İstanbul'un su, çöp sorununu çözdüklerini ve doğalgazı süratle yaydıklarını aktardı. Erdoğan, daha sonra da cezaevine girdiğini hatırlattı. 

Şanlı tarihimizi okutmadılar 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir ülkeyi ve milleti yenmenin en kestirme yolunun tarihiyle olan ilişiğini kesmekten geçtiğini vurguladı. “Bunu bize yaptılar mı, bağlarımızı kopardılar mı” diye soran Erdoğan, şunları kaydetti: “Kopardılar. Bize öyle bir tarih okuttular ki, kitaplarda biz hep mağlubiyetlerle, ilkelliklerle, garip garip şeylerle adeta geçmişi olan bir tarih okuduk. Bizim tarihimiz böyle değil. Anlı şanlı tarihimizi bize okutmadılar. Ama şimdi özellikle bunun üzerinde ısrarla duruyorum. Müfredatımızı ona göre düzenleyeceğiz, anlı şanlı tarihimiz kitaplarımıza bu şekilde geçecek.” 

GELECEĞE BAŞKA TÜRLÜ BAKACAĞIZ 

Fatih Sultan Mehmet’in 19 yaşında devletin başına geçtiğini, İstanbul’u fethederek bir çağı kapatıp bir çağı açtığını hatırlatan Erdoğan, “Bunu bize öğretmekten kaçındılar. Böyle yetişirsek o zaman o fetih ruhuyla geleceğe başka türlü bakacağız. Ama aşağılık kompleksi içinde yetiştirilen bir nesil tamamen bezgin, bedbin, hedefi olmayan bir nesil olacağız. İşte şimdi bunu yıkıyoruz” dedi.  

Artık devrimleri gençler yapacak 

 

Erdoğan, kongrenin ardından AK Parti’nin her kademesinde gençlere hak ettikleri şekilde yer vereceklerini söyledi. 

 

Seçilme yaşını 16 Nisan’dan sonra 18’e indirdiklerini hatırlatan Erdoğan, siyasilere düşenin gençliğe ufuk vermek olduğunun altını çizdi. Böylece gençliğin çok daha büyük davaların sahibi olacağını vurgulayan Erdoğan, “İşte biz bunu başardık. Şimdi bundan sonrası size ait ona göre, artık reformları siz yapacaksınız, devrimleri siz yapacaksınız. Bu devrimleri yapmak suretiyle de Türk milletinin ne kadar güçlü olduğunu dünyaya siz göstereceksiniz. Bakın 'darbe' demiyorum, 'devrim' diyorum, 'reform' diyorum. Birileri darbe heveslisidir, bırakın onlar onunla uğraşsınlar. Biz reformlarla uğraşacağız, biz devrimlerle uğraşacağız” diye konuştu. 

AK PARTİ’DE GENÇLEŞME MESAJI 

Pazar günü yapılacak kongreden sonra AK Parti’nin her kademesinde gençlere hak ettikleri yeri vereceklerini belirten Erdoğan, “Bu düzenlemeleri gençlerimize ihsan değil, haklarının gecikmiş teslimi olarak görüyoruz” diye konuştu.  

Juncker ve Tusk’la 25 Mayıs’ta görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Mayıs'ta Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile Brüksel’de bir araya gelecek. AB Komisyonu Baş Sözcüsü Margaritis Schinas, Erdoğan, Tusk ve Juncker arasındaki görüşmenin yeri konusunda bir bilgi vermedi. 

BRÜKSEL’DE ZİRVEYE KATILACAK 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Mayıs'ta Brüksel’de NATO'nun yeni karargahının açılışı dolaysıyla yapılacak zirveye katılacak. Erdoğan'ın zirve kapsamında bazı liderlerle ikili görüşme yapması planlanıyor. AB kurumlarının liderlerinin Erdoğan'la görüşmek istediğini ilk olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel, 29 Nisan'da yapılan AB Liderler Zirvesi sonrasında açıklamıştı.