Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Barzani'ye: Ne hakla Kerkük benim diyorsun?

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladığı muhtarlara hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barzani'ye sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'de Muhtarlar Toplantısı'nda konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Külliye'deki muhtarlar buluşması Türkmen sanatçı Abdurrahman Kızılay ile tanınan “Altın Hızma” isimli Kerkük türküsü ile başladı. Kerkük Türkmenleri’nin onurlu bir mücadele verdiği günlerde Külliye’den yankılanan bu türkü salondan büyük alkış aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Muhtarlar toplantımızın 40.'sı ile birlikteyiz. Böylece muhtarlar toplantımızın 40'ını çıkartarak bir dönüm noktasını da görmüş olduk.

EŞİ BENZERİ OLMAYAN CEVABI ALDILAR

Milli iradeye saygı duymayanlar Cumhurbaşkanlığına yapılan saygısızlığın aynısını muhtarlarımıza da yapıyorlar. Cezaevine gönderilirken arkamdan atılan muhtar bile olamaz manşetinin de sebebi budur. Rahmetli Aşık Veysel'i kılık kıyafetinden dolayı Ankara'nın merkezine sokmayan zihniyet sizin muhtar benim cumhurbaşkanı olmama tahammül edemiyorlar. Ülkemizde darbeler herşeyden ve herkesten önce millete karşı gerçekleştirilmiştir. En son 15 Temmuz'da yaşadığımız ihanet teşebbüsünün doğrudan doğruya hedefi milletimizdir. Meclis binası milletin evi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bombalı saldırıya uğradı. FETÖ'nün gözü dönmüş canileri milletimizin üzerine ateş kusmakta tereddüt etmediler. Ama milletimiz bu ihanete karşı öyle bir beraberlik ortaya koydu ki tarihte eşi benzeri olmamış bir cevabı bunlar gördü.

Şair o geceyi ne güzel anlatmış;

Zâlimlere “Dur” diyen isyanımız bir bizim
“Ya Allah” nidâsıyla devirdik tiranları
Devlere mezar olan destânımız bir bizim

Hangi denize varsak limanımız bir bizim
Kuyusunda Yûsuf’uz yeryüzü mahşerinin
Nemrutları deviren îmanımız bir bizim

Suçlu bulunan herkes ihanetinin derecesine göre cezasını alıyor. Yurt dışına kaçmış olanları da kendi hallerine bırakmayacak hak ettikleri cezaya çarptırıncaya kadar peşlerinde olacağız. Türkiye'ye ve Türk milletine bu ihaneti yapanların hiçbiri ömrü boyunca rahat yüzü göremeyecek.

ŞEHADET MAKAMININ NE OLDUĞUNU BİLMEYENLER VAR

Şehitlerimiz vatanımızın tapu senedidir. Bazıları şehadet nedir şehitlik nedir bilmiyorsa ne diyelim buna? Bu işi bilmeyenler anlamayanlar var. O makamın ne denli Ala olduğunu bilmeyenler var. Peygamberliğe en yakın makamın şehadet şehitlik olduğunu bilmeyen cahiller var ama öğrenecekler ne zaman doğru çizgiye geldikleri zaman. Gelebilirlerse tabi gelemezlerse vay haline.

FATİH'İN TORUNLARI HOŞ GELDİNİZ

Geçen haftaki ziyaretlerimi televizyonlardan izleyenleriniz olmuştur. Sancak'ta Novi Pazar'da kardeşlerimizin yaptığı gösterileri izlemişsinizdir. Kadın erkek gideceğimiz yolun sağında solunda nasıl dizildiğini gördünüz. Bunlar bize tarihin yüklemiş olduğu bir durumdur. İdlib'e askerimizin girişinde nasıl karşılandıklarını televizyondan izlediniz. Ne diyorlar Fatih'in torunları hoş geldiniz.. Bunlar durup dururken olmuyor. Mazlumlar bizi bekliyor gelin bizi kurtarın diyor.

KALBİMİZİN YARISINI SÖKÜP ATABİLİR MİYİZ?

Irak'ta ne işiniz var diyorlar, tarih bilmez gafillere cevabımız şudur:Ankara'nın doğusundaki ve kuzeyindeki coğrafya kalbimizin bir yanı diğer kısmı öbür yarısıdır. Kalbimizin yarısını söküp atabilir miyiz? Bir parçasını kesip atabilir miyiz?

Kurtuluş savaşının ardından yeni devletimizi kurduğumuzda devletimiz Osmanlı topraklarından gelmiş 5 milyon muhacirden oluşuyordu. Milyonlarca kardeşimizi bağrımıza bastık ekmeğimizi bölüştük vatanımızı vatanları olarak görmelerini sağladık.

BİZİM DERDİMİZ SADECE TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

Suriye'de işler karıştığında 2011'de kendilerine kapılarımızı açtık. Türkiye için bu yük değildir zul değildir. Bizim ne Irak'taki ne de Suriye'deki kardeşlerimizle sıkıntımız sorunumuz husumetimiz yoktur. Araplaar Türkmenlere nasıl bakıyorsak Kürtlere de aynı şekilde bakıyor hepsini kardeşimiz olarak görüyoruz. Bizim derdimiz sadece ve sadece terör örgütü iledir. Her kim ki terör örgütü ile vatandaşlarımız veya sınır ötesindeki kardeşlerimizin mezheplerini birlikte ifade ediyorsa kesinlikle art niyetlidir veya başka hesaplar peşindedir. Eğer bugün Kuzey Irak'ta insanlar huzur ve refah içinde yaşıyorsa bunda en büyük pay sahibi bilmeseler de Türkiye'dir.

HANGİ HAKLA KERKÜK BENİM DİYORSUN?

Kalkıyor Kerkük benim diyor, sen hangi hakla bunu diyorsun? Otur icraatını yap, ne işin var Kerkük'te? Söyleyerek olmaz bu bir gece ansızın gelebiliriz. Kararlıyız ve bu nefsimiz için şahsımız için değil oradaki mazlumlar oradaki mağdurlar için. Artık Erbil'den bir yere uçuş olamayacak. Kuzey Irak yerel yönetiminin başlarının neler getirdiğini de halkın görmesini istiyoruz ve halkın da onlara gereken dersi vermesini istiyoruz. Halk gereken dersi vermeyecek olursa kusura bakmasınlar, PYD, YPG malesef oradaki samimi Kürt kardeşlerimizi istismar eden terör örgütleridir PKK'nın yan kuruluşudur. Ben Kürdüm aman ne olur PYD'ye YPG'ye bişey demeyin, kusura bakmayın bunu derseniz burada yollarımız ayrılır. Samimi olacağız. Benim için Türk Kürt laz Çerkez böyle bir ayrım yok. Biz yaradılanı yaradandan ötürü severiz. Kürdüm demek en doğal hakkınız ama Kürtçülük yapmak hakkın değildir, bunlar bölücülüktür. Rabbim ne diyor "Biz sizi kavimmlere göre ayırdık, iyi anlaşasınız diye" buyurmuştur. Üstünlük takva ile olur. Türkiye Kürtlerin kadim dostudur. Herkes bıraktığında kardeşlerimizin yanında biz vardık. Herkes çekip gittiğinde yine yanınızda biz vardık. Biz paylaştığımız ortak geçmişi daha aydınlık daha mutlu daha müreffeh bir geleceğe taşımaya hazırız. Selahaddin-i Eyyubi'nin Alparslan'ın Yavuz'un Abdulhamid'in bendelerine yakışan budur. Türkiye çevresindeki yaşanan tüm kaosun, oyunların üstesinden gelebilecek güce sahiptir