Darbeden önce pilotlarla toplantı yaptığını kabul etti

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin davada, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin bombalanması emrini veren ve o gece ilk uçuşu yapan sanık eski pilot kurmay binbaşı Mehmet Fatih Çavur savunmasını tamamladı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsündeki salonda görülen duruşmada hakim karşısına çıkan Çavur, dava kapsamında yargılanan personelin verilen emirleri sorgulamadan yerine getirdiğini, kendisinin de aralarında bulunduğu sanıkların suç işleme iradesi göstermediklerini, askeri hiyerarşi içinde hareket ettiklerini savundu.

Üzerine atılı suçları bilerek gerçekleştirdiğine dair somut, inandırıcı ve her türlü kuşkuyu ortadan kaldıran bir delilin bulunmadığını iddia eden Çavur, iddiaların varsayımdan ibaret olduğunu öne sürdü.

 

15 Temmuz'da terörle mücadele harekatı (TMH) icra edileceği için karargahta bulunduğunu savunan Çavur, "O gece uçuş için hazırlanan uçakları belirlemek harekat subayı olarak görevim. Görevim dışında hiçbir faaliyette bulunmadım. Amirlerim dışında kimseden emir almadım." dedi.

 

Darbe girişiminin planlayıcısı ve yöneticisi olarak görülmesini "komik bulduğunu" belirten Çavur, "yurtta sulh" ismini ilk kez gözaltındayken polisten duyduğunu kaydetti.

Uçaklarla darbe yapılamayacağını, asıl darbenin kendilerine yapıldığını iddia eden Çavur, pilotların hiçbir şeyden haberdar edilmeyerek kendilerini olayın içinde bulmalarının sağlandığını öne sürdü.
AA