• Bist 100
  103.310
 • Dolar
  5,4236
 • Euro
  6,1999
 • Altın
  229,0405
İstanbul
6 / 13
0530 708 54 54
0530 708 54 54
16 Nisan 2018 13:56 | Pazartesi

Çavuşoğlu: Macron Ankara'ya gelmek istedi

BFMTV’ye röportaj veren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türkiye açıklamaları sorulan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macron'un Ankara'daki zirveye katılmak için girişimde bulunduğunu zirveye dahil edilmeyince gelmediğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Çavuşoğlu ve Stoltenberg ortak açıklama yapıyor. Çavuşoğlu, "NATO’dan terörle mücadelemize daha fazla destek bekliyoruz" dedi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu ise, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a yanıt verdi:

Maalesef birçok Avrupalı dostumuz işin ciddiyetinden uzak popülizmi temsil ediyorlar.Fransa Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklamalar farklı ülkeler tarafından yalanlandı. Bir Cumhurbaşkanı'na yakışır açıklamalar bekliyoruz.

Macron zirveye gelmek istedi

Macron, Rusya ve İran'la yapılan zirveye gelmek istedi. Üçlü toplantıya dahil edilmeyince gelmedi. Bu olaylar Duma'daki saldırıdan önce yaşandı. Biz başından beri kimyasal silahlara da nükleer silahlara da karşıyız. Bizim İran ve Rusya'yla Astana süreciyle başlayan ilişkilerimiz oldu. Bu süreçten de önemli kazanımlar elde ettik.

Cenevre'yle de bu sürecin taçlandırılması gerekiyor. Bizim farklı düşüncelerimiz olabilir ama Rusya ile ilişkilerimiz, Fransa Cumhurbaşkanı'nın sözleriyle bozulacak değildir. Bizim Rusya ile güçlü ilişkimiz var. Bu tür açıklamalar doğru açıklamalar değil

Stoltenberg'in açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

2013'ten bu yana Türkiye'nin sınırlarının Suriye'den gelen tehditlerden korunması için destek veriyoruz. Uzun yıllar boyunca NATO maddi katkıda bulunmuştur. NATO Türkiye için önemlidir, Türkiye NATO için önemlidir.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in açıklamalarından bazı satırbaşları:

"Terörizmle mücadelemizi arttırdık"

"NATO kimyasal silahların Suriye rejimi tarafından kullanılmasını kınıyor" 

"NATO kimyasal silahların Suriye rejimi tarafından kullanılmasını kınıyor ve barışa tehdit olarak görüyor" 

"Zeytin Dalı Harekatı'nda Türkiye'nin şeffaflıkla hareket etmesini memnuniyetle karşılıyorum." 

 "Kimyasal silahlar kullanılırken sessiz kalamayız, sorumlu olanların hesap vermesi lazım"

"Türkiye terörle mücadelede coğrafi konumu dolayısıyla önemli bir ülke. Türkiye'nin askeri alt yapısına finansman sağlıyoruz. Türkiye çok önemli bir müttefik" 

NATO Genel Sekreteri: Operasyon Esed, Rusya ve İran'a açık mesajdı

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT