• Bist 100
  99.835
 • Dolar
  5,8173
 • Euro
  6,5789
 • Altın
  245,4756
İstanbul
8 / 16
0530 708 54 54
0530 708 54 54
17 Nisan 2018 00:00 | Salı

En seçkin timler Doğu Karadeniz’de

Karadeniz’de yuvalanmaya çalışan PKK’lı teröristlere yönelik başlatılan hava destekli operasyon devam ediyor. Özel birlikler, dağ taş demeden bölgeyi didik didik arıyor. 

MEHMETÇİK HAİNLERİN PEŞİNDE

Türk Silahlı Kuvvetleri hem yurtiçinde hem de yurtdışında proje terör örgütü PKK ve uzantılarına yönelik operasyonlarını ara vermeden sürdürüyor. Güneydoğu Anadolu bölgesinde, Irak ve Suriye’de örgüte ağır darbe indiren Mehmetçik, Doğu Karadeniz’de yuvalanmaya çalışan teröristlere aman vermiyor. Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi kırsalında 10 gün önce PKK’lı teröristlerle girilen çatışmanın ardından Gümüşhane, Trabzon ve Giresun illerinin kritik bölgelerindeki operasyonlar devam ediyor.

YERLERİ TESPİT EDİLDİ

Güvenlik güçleri tarafından yaban hayatını görüntülemek için ormanlık alanlara kurulan fotokapanlara son 10 gün içinde yakalanan teröristlerin görüntüleri incelemeye alındı. Teröristlerin kaçış güzergâhlarında ise tedbir alınarak takip başlatıldı. 5 Nisan’da yaşanan sıcak çatışmada bir teröristin yaralandığı bilgisine ulaşan ekipler, hassas burunlu köpeklerle takibini sürdürüyor. Havadan insansız hava araçlarıyla bölge didik didik aranıyor. Trabzon'un Maçka ilçesinde Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik ve 15 yaşındaki Eren Bülbül'ü şehit eden PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirmek için bölgede geniş çaplı operasyon başlatılmıştı. 

BİR TABUR GÖNDERİLDİ 

Terörle mücadele çalışmaları kapsamında geçtiğimiz yıl ilk kez Jandarma Özel Operasyon Komutanlığı (JOPER) timleri, geçtiğimiz günlerde bir tabur olarak Ankara’dan gelerek yeniden Maçka ilçesinde operasyonlara başladı.

PÖH'LER DESTEKLİYOR

JOPER’in yanı sıra yine TSK’nın en seçkin askerleri arasında gösterilen Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) timleri de Giresun kırsalına kaydırılarak operasyonlara katılıyor. Giresun kırsalında son günlerde ciddi bir hareketlilik tespit edilirken, operasyonların Kürtün-Doğankent arasındaki bölgede yoğunlaştığı kaydedildi. Jandarma timlerinin operasyonlarına Polis Özel Harekat timleri (PÖH) de destek veriyor. 

Güvenlik güçleri, teröristlerin kaçış güzergâhlarında tedbirleri  artırdı.