• Bist 100
  99.044
 • Dolar
  5,3533
 • Euro
  6,0846
 • Altın
  221,0329
İstanbul
6 / 13
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
13 Şubat 2018 10:03 | Salı

FETÖ darbeyi başarsaydı sözde 'KKK Kurmay Başkanı' olacak olan Murat Yetgin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine katıldıkları iddiasıyla yargılanan 26 sanıktan, aralarında örgütün sözde "Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Kurmay Başkanı" olarak atamayı planladığı dönemin Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanı eski tuğgeneral Murat Yetgin'in de bulunduğu 9'u, 3 yıl 9 aydan ağırlaştırılmış müebbete kadar değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesinde gece saatlerine kadar süren duruşmaya,  tutuklu sanıklardan Yetgin'in yanı sıra dönemin Sarıkamış 9. Komando Tugay  Komutan Yardımcısı eski albay Murat Macun, dönemin 1. Komando Tabur Komutanı eski  yarbay Gürhan Yener, dönemin Harekat ve Eğitim Şube Müdürü eski binbaşı Mehmet  Avcı, dönemin Havan Bölük Komutanı eski yüzbaşı Erkan Öztürk, eski albaylar Ekrem  Bahşi, Sait Müjdat Yılmaz ile eski yarbaylar Ferhat Akgün ve Süleyman Türker katıldı.

Eski tuğgeneral Murat Yetgin savunmasında, darbe girişimi gecesi terör  saldırısına karşı önlem aldıklarını iddia ederek, "Sıkıyönetim ya da darbe  teşebbüsü gibi bir emir olmadı, tamamen terörle mücadeleye ilişkin faaliyetler  yapıldı. Gelen emirleri sadece ben gördüm, incelemeye fırsatım olmadı, emirleri  herkese dağıttım. Yaptığımız toplantı darbeye ilişkin bir toplantı değildi.  Cuntacılarla bir bağlantım ve bilgim yoktur." dedi.
 
Diğer sanıklar da savunmalarında haklarındaki suçlamaları kabul  etmeyip beraat talebinde bulundu.  
 
Esas hakkındaki son görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı ise  iddianamedeki suçlamalar doğrultusunda karar verilmesini istedi. 
 
Sanık avukatları, müvekkillerinin FETÖ/PDY ile bağlantısının  bulunmadığını ve asker olmaları nedeniyle gelen emirleri uyguladıklarını öne  sürerek, beraatlarına karar verilmesi gerektiğini söyledi.
 
Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan eski  tuğgeneral Murat Yetgin ile eski Yarbay Gürhan Yener'e "anayasal düzeni ortadan  kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.
 
Aynı suçtan yargılanan ve bazı nedenlerle cezasında indirime gidilen  eski albay Ekrem Bahşi, eski yarbaylar Ferhat Akgün, Süleyman Türker'i müebbet  hapse mahkum eden heyet, diğer sanıklardan eski albaylar Sait Müjdat Yılmaz,  Murat Macun ile eski binbaşı Mehmet Avcı'ya her biri için 3 yıl 9 ay, eski  yüzbaşı Erkan Öztürk'e ise 4 yıl 2 ay hapis cezası verilmesini kararlaştırdı.
 
Heyet, Yılmaz, Macun, Avcı ve Öztürk'ün tutuklu kaldığı süreyi göz  önünde bulundurarak tahliye edilmesi kararını da aldı.
 
Davanın tutuksuz yargılanan diğer 17 sanığı ise üzerlerine atılı  suçları işlemediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraat etti.
 
İddianameden
 
Kars Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, FETÖ'nün 15  Temmuz 2016'daki darbe girişimine katıldıkları ve örgütün "Sarıkamış Ana Komuta  Kademesi"ni oluşturdukları öne sürülen, aralarında dönemin Sarıkamış 9. Komando  Tugay Komutanı eski tuğgeneral Murat Yetgin'in de olduğu, bazıları eski 9'u  tutuklu 26 askeri personel "sanık" sıfatıyla yer alıyordu.
 
İddianamede, 15 Temmuz gecesi Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki 9. Komando  Tugay Komutanlığına bağlı birçok rütbeli askerin tam teçhizatlı olarak zırhlı ya  da zırhsız askeri araçlarla ilçe merkezine inip önemli noktalarını zapt ettiği,  bazı kamu görevlilerini silah gücüyle rehin aldığı, İlçe Emniyet Müdürlüğünü  işgal ettiği ve birçok kamu kurumunun etrafını çevirdiği aktarılıyordu.
 
Tugay komutanı ve subay rütbesindeki birden çok asker tarafından ilçe  meydanında toplanan halka alenen sıkıyönetim ilan edildiği belirtilen  iddianamede, sanıklarca ayrıca sokağa çıkma yasağı konulduğu ifade  ediliyordu.
 
Murat Yetgin'in darbe girişiminin başarılı olması halinde örgütün  sözde Sıkıyönetim Atama Listesinde "KKK Kurmay Başkanı" olarak yer aldığı  belirtilen iddianamede, sanıkların, "Anayasa'yı ihlal", "TBMM'yi ortadan  kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Hükümeti ortadan  kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarından üçer  kez ağırlaştırılmış müebbet, "terör örgütü üyesi olma" suçundan da 10 yıldan 15  yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyordu. AA