• BIST
  105520
 • Dolar
  6,8277
 • Euro
  7,5723
 • Altın
  380,7610
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
09 Ağustos 2018 Perşembe 22:32:00 - Güncelleme:09 Ağustos 2018 Perşembe 23:48:00

FETÖ'cü Anadolu Atayün 40 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı

Konya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada eski Konya ve Mersin İl Emniyet Müdür Yardımcısı Anadolu Atayün'ün de aralarında bulunduğu 14 sanığa 1 yıl 8 ay ile 40 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi, 37 sanık beraat etti.

Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu ve tutuksuz bazı  sanıklar, sanık yakınları ile taraf avukatları katıldı.

Mahkeme heyeti, savcının mütalaasının ardından sanıklara son  savunmaları için söz verdi.

Tutuklu sanıklardan eski polis müdürü Arif Aykut, dava gerekçe  gösterilerek KHK ile ihraç edildiğini, idari soruşturma kapsamında meslekten  atıldığını söyledi.

Kendisi hakkındaki ByLock verilerinin doğru olmadığını savunan Aykut,  "Aleyhimde beyanda bulunan kişiyle aynı ortamda dahi bulunmadım. Bu kişinin daha  sonraki aşamada açığa alındığını biliyorum. Hakkımda yalan beyan veren şahıslar,  kendilerini kurtarmak için bunu yaptılar. Beraatimi ve tahliyemi istiyorum." diye  konuştu.

Daha önce Konya ve Mersin İl Emniyet Müdür Yardımcılığı yapan tutuklu  sanık AnadoluAtayün de şube müdürlüğü görevindeyken attığı her imzanın arkasında  olduğunu savundu.

Sanık Atayün, "Ne beraatimi isteyeceğim ne de tahliyemi. Görevimi  yaptığımdan dolayı bana ne ceza verecekseniz verin. Bir İslam aliminin (FETÖ  elebaşını kastederek) adıyla anılmaktan gurur duyuyorum. Başka da bir diyeceğim  yoktur." şeklinde savunma yaptı.

Tutuklu sanıklardan Hasan Çelik de örgüt üyeliğiyle ilgili suçlamaları  kabul etmedi.

FETÖ/PDY'ye ait Özel Merve Eğitim Kurumları'nda, 2002-2011 yıllarında  müdür yardımcılığı ve okul müdürlüğü yaptığını dile getiren Çelik, "Profesyonel  bir eğitimci olarak bu okullarda çalışmaya devam ettim. Ben herhangi bir suç  işlemedim. Beraatime ve tahliyeme karar verilmesini talep ediyorum." ifadelerini  kullandı.

Tutuklu sanıklardan İrfan Kaplan da "örgüt üyeliği", "görevi kötüye  kullanma" ve "ByLock kullanmak"tan dolayı kendisine dava açıldığını, ByLock  kullandığı iddiası dışında hakkında somut bir delil bulunmadığını öne sürerek  tahliyesini talep etti.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu  sanıklardan Anadolu Atayün'e "örgüt üyeliği", "soruşturma sürecinin ihlali",  "resmi belgede sahtecilik" ve "iftira" suçlarından 40 yıl 6 ay, İrfan Kaplan ve  Mustafa Burak Açıl'a 10 yıl 6'şar ay, Arif Aykut'a 8 yıl 9 ay, Kerim Doğan'a 20  yıl, Bektaş Yıldırım'a 7 yıl 6 ay, Hasan Çelik'e 9 yıl hapis cezasıverdi, Bektaş  Yıldırım'ın tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine hükmetti.

Tutuksuz sanıklardan avukat Memduh Oğuz'u, ülke genelindeki  vatandaşların verilerini toplamaktan dolayı "gizliliği ihlal"den 3 yıl hapis  cezasına çarptırarak dosyasının 6. Ağır Ceza Mahkemesine tefrikine karar veren  heyet, tutuksuz yargılanan Harun Yaldız'ı 10 yıl 6 ay, Mehmet Özmen'i 14 yıl,  Samet Özcan'ı 16 yıl, Serkan Öz'ü 5 yıl 10 ay, Yücel Özaşık'ı 18 yıl 6 ay ve Ali  Osman Akyüz'ü 1 yıl 8 ay hapse mahkum etti, tutuksuz 37 sanığın beraatine karar  verdi.

Hapis cezasına çarptırılan tutuksuz sanıkların tutuklanmalarına  hükmedildi.

(AA)