• Bist 100
  94.183
 • Dolar
  5,9449
 • Euro
  6,6401
 • Altın
  244,7126
İstanbul
13 / 23
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
09 Kasım 2018 08:06 | Cuma

FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyonda 103 asker için gözaltı kararı verildi

Terör örgütü FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 103 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı verildi. Ankesörlü telefonla FETÖ imamlarıyla görüştüğü belirtilen şüpheliler arasında 2 albay 2 de yarbayın bulunduğu bildirildi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki sözde yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 103 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı verildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen operasyonda ankesörlü telefonlar ile FETÖ imamları ile görüştükleri belirlenen şüphelilerin tamamının muvazzaf oldukları öğrenildi. Şüpheliler arasında 2 Albay, 2 de Yarbay bulunduğu belirtildi.

Ankesörlü telefonlar üzerinden FETÖ mahrem imamları ile irtibat kurdukları tespit edilen muvazzaf TSK mensuplarına yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yeni bir operasyon başlatıldı.

15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren FETO¨/PDY Silahlı Terör örgütünün Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içerisine sızmış mensuplarının deşifre edilmesine yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmalar kapsamında;

örgütiçi iletişim için örgüt mensubu asker şahıslardan sorumlu sivil şahısların asker şahıslarla irtibat amacıyla kullandığı kamuya açık büfe,market vb. yerlerde kurulu hatların ic¸erikleri incelendi. 29 Kasım 2017 tarihinden bu yana yu¨ru¨tu¨len 4 operasyon neticesinde; o¨rgu¨tsel iletişim amacıyla kullanılan hatlarla irtibat sağlayan asker şahıs şüpheli sayısı 2013 olarak belirlendi. Bu şahıslardan 856'sı hakkında 15 Temmuz darbe girişimi veya terör örgütüne mensubiyet nedeniyle u¨lke genelinde yu¨ru¨tu¨len soruşturmalar kapsamında is¸lem tesis edildiği, geriye kalan 1157 şüpheliden 969'unun yakalandığı kaydedildi.

188 şüphelinin firari durumda olduğu öğrenilirken yakalanan şüphelilerden 384'u¨nün etkin pis¸manlık hu¨ku¨mlerinden yararlanma talebiyle ac¸ıklamalarda bulunup faydalı bilgiler verdiklerinden bahisle serbest bırakıldıkları, 585 şüphelinin ise tutuklandığı belirtildi.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay'ın talimatıyla bugün 01.00'dan itibaren FETÖ imamları ile ankesörlü telefonlar üzerinden irtibat kurdukları belirlenen TSK mensuplarına yönelik es¸ zamanlı olarak yeni bir operasyon başlatıldı.

Tamamı muvazzaf olmak üzere 2'si Albay, 2'si Yarbay, 6'sı Binbaşı, 14'ü Yüzbas¸ı, 21'i Üsteğmen, 7'si Teğmen, 47'si Astsubay ve 4'ü Uzman Çavus¸ toplam 103 asker şahıs şüpheli hakkında gözaltı, yakalama, arama ve el koyma kararları verildi.

Şüphelilerin yakalanması ve gözaltına alınması işlemleri İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının ve Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Dairesi Başkanlığı işbirliğiyle terör örgütü tarafından ülke genelinde belirtilen amaçlarla kullanılan hatlarının ic¸eriklerinin deşifre edilmesi amacıyla yürütülen çalısmanın başarılı bir şekilde devam etmekte olduğu ve tespitlerin son aşamasına gelindiği belirtildi.

Sabah

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT