Gençlik Bayramını kutladı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın, 98’inci yılında tüm yurtta dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenler yapıldı. Anıtkabir'e çelenk konmasıyla başlayan etkinliklerde,İstanbul'dan Diyarbakır'a gençlik bayramını kutladı. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için 18 silah arkadaşıyla birlikte Bandırma vapuruyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaşmasının 98’inci yıldönümünde, bütün yurtta etkinlikler düzenlendi. Büyükşehirlerde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle festivaller yapıldı. Samsun ve İzmir’de 3 gün boyunca çok sayıda sanatçı konser verecek.

Taksim anıtı'na çelenk

Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı önünde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle tören düzenlendi.Törende İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç anıta çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla tören son buldu. Tören, Cumhuriyet Anıtı önünde fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

19 Mayıs Maratonu koşuldu

Samsun'da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında 19 Mayıs Yarı Maratonu gerçekleştirildi.Samsun Valisi İbrahim Şahin'in, Kurtuluş Yolu güzergahındaki Fuar Caddesi'nden startını verdiği 21 kilometre 100 metrelik yarı maratona 112 sporcu katıldı. Erkeklerde, Kenya'dan Getaye Gelow birinci, oldu. Kadınlarda ise 1 saat 16 dakika 6 saniyelik derecesiyle Sebahat Akpınar birinci geldi. Öte yandan Samsun'da Tütün İskelesi'nde yapılması planlanan Bayrak Çıkış Töreni ile Solo Türk ve Türk Yıldızları'nın gösterisi, yağmur nedeniyle ertelendi.

Alanya'da dev yürüyüş

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 98’nci yıldönümü Antalya’nın Alanya ilçesinde törenle kutlandı.19 Mayıs kutlamaları Atatürk Anıtı önünde yapılan çelenk sunma töreni ile başladı. Anıt önündeki törenlerden sonra kutlamalar Rıhtım Şelale önünde devam etti. Rıhtımda yapılan törende, kortej yürüyüşü ve çeşitli okulların müzik ve spor gösterilerinin yanı sıra halk oyunları ve müzik dinletisi de sunuldu.

Siirt'te, saat 09.00'da Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan etkinlikler, 14 Eylül Kapalı Spor Salonu'nda devam etti. Konuşmaların ardından günün anlam ve önemini belirten şiirler okunup, güreş, jimnastik, judo ve diğer spor dallarında gösteriler yapıldı. 

DİYARBAKIR’DA WUSHU GÖSTERİSİ

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 98. yılı nedeniyle valilik önünde tören düzenlendi. Törene; Vali Hüseyin Aksoy ile eşi, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla ve mülki amirler katıldı. Gençlik Haftası münasebetiyle düzenlenen kurumlar arası valilik kupası turnuvası yarışmalarında dereceye giren sporculara ödüllerinin verilmesi ile devam etti. Törenlerde Sur Halk Eğitim Merkezi halk oyunları gösterisi  wushu gösterisi gerçekleştirildi.

İşaret diliyle söylediler

Samsun'da düzenlenen 2017 Deaflympics öncesinde, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla işitme engelli çocuklar ve milli sporcular koro. halinde İstiklal Marşı'nı işaret diliyle söyledi.