• Bist 100
  101.728
 • Dolar
  5,3124
 • Euro
  6,0079
 • Altın
  226,5258
İstanbul
2 / 11
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
18 Haziran 2018 17:07 | Pazartesi

Güvenlik uzmanı Mehmet Ağar, Menbiç operasyonundaki tarihi ayrıntıyı açıkladı! Türkiye, ABD'ye diz çöktürdü

TSK, terör örgütü PKK'yı ortadan kaldırmak için Cerablus - Menbiç arasında konuşlandı.

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, CNN Türk canlı yayınında TSK'nın Menbiç operasyonunu değerlendirdi. Ağar, bu operasyonun ABD - Türkiye ilişkileri açısından tarihi bir an olduğunu ve bunun dünya jeopolitiği açısından çok çok önemli olduğunu söyledi.

TÜRKİYE, ABD'Yİ DİZE GETİRDİ

Türkiye Suriye ve Irak’ın kuzeyinde PKK’yi istemediğini ABD’ye deklare etti.  Türkiye için terör örgütü olarak kabul edilen örgütler şunu dediler “ PKK, YPG çıktı. Ama Demokratik Suriyeli güçler çıkmadı” dendi. Ama bu Türkiye için de terör örgütüydü.

TÜRKİYE - ABD İLİŞKİLERİ AÇISINDAN TARİHİ AN

Türkiye şunu diyor:  Oradaki Kürt ve Arap kardeşlerimizi buradan kurtarıp bunları yönetime ortak etmek istiyoruz. ABD ile Türkiye arasında bir güven bunalımı var. Bunun işbirliğini yeniden kazanması için önemliydi.

Türkiye ile ABD terör örgütü PKK arasında büyük bir ayrılık oldu. Dünya jeopolitiği açısından da durum farklılaşmıştı.

ŞU AN SAHADAKİ GÖRÜNTÜ

Uygulamanın nasıl ortaya çıktığını bilmek lazım. Şu an sahada bir görüntü var. PKK ve türevleri Münbiç’e giremeyecek diyorlardı. Şu an şehrin çevresinde bir etkinin ortaya konduğunu görüyoruz. Bir devriye ve keşif görüntüsü var. Üs bölgesi oluşturmak için orada da olabilirler.

Türkiye ile ABD ilişkisi açısından çok büyük. Menbiç’teki PKK etkisinin kırılması açısından çok büyük.

Menbiç operasyonu merkez kuvvetler komutanlığı tarafından yapılıyor. NATO müttefikler komutanı şöyle dedi: Ben Avrupa’nın güvenliğini Türkiye olmadan sağlayamam. Bir de şunu dedi “ 30 yıl sonra Türkiye’yi nasıl kaybettiğimizi konuşuyoruz” dedi.

(Haber7)