• Bist 100
  95.952
 • Dolar
  5,8297
 • Euro
  6,5614
 • Altın
  239,1120
İstanbul
10 / 18
0530 708 54 54
0530 708 54 54
17 Nisan 2019 12:55 | Çarşamba

YSK İstanbul seçim sonuçları 2019 oy farkı yüzde kaç, kim kazandı? İstanbul Maltepe seçim sonuçlarında son durum haberleri!

2019 İstanbul seçim sonuçları oy farkı seçmenler tarafından yakından araştırılıyor. İstanbul Maltepe seçim sonuçlarında son durum yakından takip ediliyor. İstanbul oy farkı merak konusu oldu. 2019 YSK Maltepe seçim sonuçları oy sayımları ve son durum gelişmeleri merak ediliyor. Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, seçim sonuçları itiraz süreci ile ilgili son dakika açıklamalarında bulundu. Yıldırım, ''Oylar sandıkta iç edilmiştir, bu kadar açıktır. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır dedi. Türkiye 31 Mart’ta yerel seçimlere gitti. Sandıklar açıldı, oylar sayıldı. Bununla birlikte bazı Belediye Başkan adayları mazbatalarına kavuştu. Vatandaşlar 2019 İstanbul seçim sonuçları son durum ve oy oranlarını araştırmaya başladı. İstanbul'un Maltepe ilçesinde 1. ve 2. seçim kurullarınca, terminallerde bugüne kadar yapılan tüm sayımların oy çokluğuyla iptaline karar verildi. İşte detaylar...

İstanbul seçim sonuçları oy farkı son dakika kim kazandı merak ediliyor. 2019 YSK Maltepe seçim sonuçlarında son durum ne oldu araştırılmaya başlandı.Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, seçim sonuçları itiraz süreci ile ilgili son dakika açıklamalarında bulundu. Yıldırım, ''Oylar sandıkta iç edilmiştir, bu kadar açıktır. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır dedi.  İstanbul’da yaşayan vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği yerel seçim sonuçlarına dair merak edilenler haberimizde değindik. Maltepe’de son 400 sandıktaki sayım iptal edildi.  İstanbul'un Maltepe ilçesinde 1. ve 2. seçim kurullarınca, terminallerde bugüne kadar yapılan tüm sayımların oy çokluğuyla iptaline karar verildi. Peki İstanbul kim kazandı? 2019 İstanbul Maltepe seçim sonuçları oy oranları nasıl?  Ekrem İmamoğlu mu Binali Yıldırım mı, oy farkı kaç?

 

İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI SON DAKİKA…

BİNALİ YILDIRIM SEÇİM AÇIKLAMASI...

İstanbul'da seçim sonuçlarına itirazlarla ilgili açıklama yapan Binali Yıldırım, 'İtiraz süreci seçim kültürümüzde, her seçimde olmuştur. 1946 seçimleri yarı serbest seçimlerdir. O itirazı da CHP yapmıştır. Bugün bu itiraza tahammülsüzlük esasında anlaşılabilir değildir. 2014'te de CHP Ankara seçimlerini hem AYM hem de AİHM'e götürmüştür. Biz hukukun peşindeyiz. Biz, vatandaşlarımızın verdiği oyun sandıkta iç edilmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz. Başta 29 bin olarak açıklanan rakam 12 bin seviyesine çekilmiştir.' dedi. Yıldırım ayrıca 'Oylarımız sandıkta iç edildi, rakip adaya yazıldı.' ifadelerini kullandı.

Maltepe'de ilave terminallerin saydığı oylar iptal edildi

İstanbul'un Maltepe ilçesinde 1. ve 2. seçim kurullarınca, terminallerde bugüne kadar yapılan tüm sayımların oy çokluğuyla iptaline karar verildi.

Edinilen bilgiye göre, ayrı ayrı toplanan Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurulları, terminallerde bugüne kadar yapılan tüm sayımları oy çokluğuyla iptal etti.

İlçe seçim kurulları tarafından bizzat yapılan sayımların geçerli olduğu ve yeniden sayımın yeni terminal kurulmadan ilçe seçim kurulları tarafından bizzat yapılması kararlaştırıldı.

 

Oyların 5/6'sı yeniden sayılacak

Buna göre, toplam oyların yaklaşık 5/6'sı ilçe seçim kurulu tarafından yeniden sayılacak.

Karar, AK Parti, MHP, Saadet Partisi üyeleri ve iki memur üyenin oylarıyla alındı.

AA

 

İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARINDA SON DURUM NEDİR?

Birleştirme tutanaklarının kesinleşmesinden sonra AK Parti'nin olağanüstü başvuru için bir haftalık süresi var.

Öte yandan, YSK olağan itiraz sürecinde Artvin Yusufeli, Denizli Honaz ve Kırıkkale Keskin'de seçimin yenilenmesine karar verdi.

Toplam  6 HDP'li Başkan'a KHK ile ihraç edildikleri için mazbata verilmemesi de kararlaştırıldı.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne ilişkin AK Parti'nin Maltepe'de yaptığı itiraz üzerine YSK, bin 89 sandıkta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ait oy pusulalarının tekrar sayılmasına karar vermişti.

EN SON HABERLER NELERDİ?

ÖMER ÇELİK'TEN SEÇİM SONUÇLARI AÇIKLAMASI

Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Ömer Çelik; gündeme dair kritik açıklamalarda bulundu.

Fark 29 binden 14 binlere kadar düştü. Büyük seçmen kitlesinin olduğu bir seçimde berraklaşması gerekiyor. Arkadaşlarımız YSK'dan tüm ilçedeki sandıkların sayılması talebinde bulundular. Maalesef talebimiz kabul edilmedi. İstanbul Avrupa'nın pek çok ülkesini geçebilecek nüfusa sahip. Dünyanın gözdesi olan metropolü yönetecek kimsenin o koltuğa tartışmasız olarak oturması gerekir. Burada ortaya konulan iddialar oyların tamamen sayılmasının vatandaşının iradesinin billurlaşması açısından önemli olduğunu gösteriyordu. Bunun reddedilmiş olması durumu berraklaştırmadı. Tam tersine daha kaotik bir durum ortaya çıktı. Olağanüstü itiraz yoluna başvuracağız.

CHP sürekli olarak 'İstanbul seçim sonuçlarını kabul etmiyorsunuz' diye açıklama yapıyor. Arzumuz sonuçların net bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Başvurduğumuz yollar bizim icat ettiğimiz yollar değildir. Biz meşru itiraz süreçlerini sürdürürken sürekli olarak bize 'meşru haklarınızı kullanmayın, bu sayımdan vazgeçin' demenin manası nedir? Bu itiraz müesseseleri sonucun berraklaşması için yasal hakların kullanımı çerçevesinde gündeme gelmektedir.

 

BİNALİ YILDIRIM'DAN SEÇİM SONUÇLARI AÇIKLAMASI

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, son günlerde seçim süreci ile ilgili suskunluğunu yanlış yorumlayanların olduğunu belirterek, "Bilinmelidir ki bu tutumum, YSK karar sürecine saygımın gereğidir." ifadesini kullandı.

Yıldırım, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, son günlerde seçim süreci ile ilgili suskunluğunu yanlış yorumlayanların olduğunu aktardı.

 

Binali Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bilinmelidir ki bu tutumum, YSK karar sürecine saygımın gereğidir. Süreci partim ve yetkili kurullarımızla yakından takip ediyorum. Seçmen söyleyeceğini söyledi. Artık söz YSK'nındır. Nokta. Saygılarımla."

İTİRAZ SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

31 Mart yerel seçimleriyle ilgili itiraz maratonunda Yüksek Seçim Kurulu (YSK) süreci başladı. Partiler, il seçim kurullarının kararlarına karşı YSK'ya başvuru yaptılar.

YSK, bu itirazları ise 11-12-13 Nisan'da karara bağlıyor. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından 2 Nisan'da başlayan itiraz sürecinde ikinci aşama da geride kaldı. İl seçim kurulları için karara bağlama süreci sona erdi.

 

YSK, BÜYÜKÇEKMECE VE İSTANBUL İLE İLGİLİ KARARINI VERDİ!

Son dakika... Yüksek Seçim Kurulu (YSK),İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde seçimin iptaline dair AK Parti'nin olağanüstü itiraz başvurusunu ele aldı. AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel, kararın ertelenmesi talebinde bulundu. YSK, Büyükçekmece ile İstanbul'da seçimin yenilenmesine ilişkin itirazlarla taleplerin birlikte ele alınmasına karar verdi. İstanbul Maltepe'de oy sayımlarının ardından AK Parti İstanbul'un genelinde seçimin yenilenmesi için YSK'ya olağanüstü başvuru yapmayla hazırlanıyor...

 

KARAR İSTANBUL GENELİNİ ETKİLEYECEĞİ GEREKÇESİYLE ALINDI

YSK'nın bu kararı, Büyükçekmece sonucunun İstanbul genelini doğrudan etkileyeceği gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

AK Parti, Büyükçekmece'de seçmenlerin taşınarak usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle olağanüstü itiraz hakkını kullanmıştı.

YSK, Büyükçekmece ve İstanbul'da seçimin yenilenmesine ilişkin itirazlarla taleplerin birlikte ele alınmasına karar verdi.

YSK'nın 7 asil, 4 yedek üyesi bulunuyor. Karar 6 üyenin oyuyla çıkıyor.