Kirli ittifakın yeni belgesi

Suriye’nin ABD, PKK/PYD ve DEAŞ ittifakını gözler önüne seren yeni görüntüler ortaya çıktı. Rakka’da sıkışan en az 350 DEAŞ’lı terörist, silahlarıyla birlikte kamyon ve otobüslere bindirilerek güvenli şekilde şehirden ayrıldı. 

ABD’nin desteklediği terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD, ekim ayında Rakka kentini DEAŞ’tan geri almıştı. ABD eliyle işgal edilen Rakka, PKK'lı teröristlere teslim edilmişti. Teröristler, şehrin merkezine teröristbaşı Öcalan'ın posterlerini asmıştı. Gizli anlaşmanın görüntülerini paylaşan İngiliz yayın kuruluşu BBC dahil birçok Batılı medya organı Rakka'nın PKK'nın eline geçmesini zafer gibi duyurmuştu.

GÜVENLE TAHLİYE EDİLMİŞ 

Kirli ittifakın bununla sınırlı kalmadığı BBC’nin yayınladığı görüntülerle ortaya çıktı. Görüntülerde, DEAŞ’lı teröristlerin sıkıştıkları Rakka’dan ABD ve PKK/PYD koruması altında silahlarıyla birlikte kamyon ve otobüslere bindirilerek tahliye edilmesi yer aldı. Yaklaşık 350 teröristin bölgeden güvenli bir şekilde çıkarılması için her şey düşünüldü. Teröristleri taşıyan araçların şoförlerine binlerce dolar para ödendi.

SINIRA KADAR GÖTÜRÜLDÜ 

DEAŞ'ın önemli yöneticilerinin de aralarında olduğu 350 terörist, ABD ve PKK/PYD korumasındaki kamyon ve otobüslerle Deyrizor'un kırsal kesimlerine kadar götürüldü. Rakka’dan güvenli şekilde tahliye edilen DEAŞ’lı teröristlerin izledikleri rota da görüntülendi. PKK/PYD daha önce Münbiç'te de DEAŞ ile tahliye anlaşması yapmıştı.

ANLAŞMAYI RUSYA AÇIKLAMIŞTI 

Rusya'nın Suriye'deki birliklerinin komutanı Orgeneral Sergey Surovikin, terör örgütü PKK/PYD’nin DEAŞ'ın çatışmadan Rakka'dan çekilmesi için örgüt liderleriyle anlaştığını ve dünya kamuoyunun yanıltılması için şiddetli çatışmalar çıktığı yönünde haberler yapıldığını belirtmişti. 

Pentagon’dan çifte itiraf

Sözcü Pahon ve Albay Dillon,  DEAŞ’lı teröristlerin PYD’nin önünden geçip gitmesini ‘yerel bir soruna yerel bir çözüm’ olarak nitelendirdi. 

ABD Savunma Bakanlığı sözcülerinden Eric Pahon, terör örgütü PKK/PYD'nin Rakka'yı terk etmeleri için DEAŞ ile gizli anlaşma yaptığı haberlerine ilişkin, anlaşmanın parçası olmadıklarını, ancak buna saygı duyduklarını söyledi. Pentagon Sözcüsü Pahon, terör örgütleri arasındaki anlaşmayı ‘yerel bir soruna bulunan yerel bir çözüm’ olarak tanımladı. ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon da Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bu bir sır değil. Yerel bir soruna bulunan yerel bir çözüm. Koalisyon tamamen katılmasa da ortaklarımızın kararına saygı duyduk” ifadelerine yer verdi.