Korkudan inlerine kapandılar

15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişiminin 1. yıl dönümünde FETÖ elebaşı Gülen'in yaşadığı Pensilvanya'daki malikanesi havadan görüntülendi. Terör üssünün bahçesinde, belge ve evrak imhası için kullanılan bölümle örgüt üyelerinin kaçışı için hazırlanan gizli geçit bulunuyor.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in 1999’dan beri yaşadığı Amerika Birleşik Devletleri’nin Pensilvanya eyaletindeki malikanesi havadan görüntülendi. Yaklaşık 400 dönümlük oldukça büyük bir arazi içindeki malikane, etrafındaki binalarla birlikte büyük kompleks yapısıyla dikkati çekiyor. Anadolu Ajansı’nın helikopterle çektiği görüntülerde elebaşı Gülen’in yaşadığı arazinin tüm detayları görülürken, malikanede görev yapan FETÖ mensubu bir kişinin elindeki kamera ile helikopteri çektiği dikkatlerden kaçmadı. 

Polis izin vermedi 

15 Temmuz sabah saatlerinde malikanenin bulunduğu sokağa gelen göstericilere ve basın mensuplarına sınırlı bir alan ayıran ABD polisi, kısa bir süre sonra alanda bulunan herkesi sokağın dışına çıkardı. AA muhabirini de görevini yaparken sokaktan uzaklaştıran polis, FETÖ malikanesinin yöneticisinin kendilerini aradığını ve sokaktaki kişilerin rahatsızlık verdikleri gerekçesiyle uzaklaştırılmasını istediğini belirtti. 

Sokak tamamen kapatıldı 

Bu açıklamayla birlikte sokağın iki başını tamamen kapatan polis, içeriye kimsenin girip çıkmasına izin vermedi. Halka açık bir alan olan sokağın sadece bir sakinin şikayeti üzerine ulaşıma kapatılması tepki çekti. 

Kameraya kaydetti 

Darbe girişiminin birinci yıldönümünde FETÖ’nün malikanesine yansıyan korku ve tedirginlik aşırı güvenlik önlemleri olarak ortaya çıkarken, malikanenin kapıdaki bir görevlisinin protestocuları ve basın mensuplarını kameraya kaydetmesi de dikkatlerden kaçmadı. 

Engelleme çabası 

“Kendini darbeden uzak gösterebilme” tedirginliğiyle son olarak Amerikan Ulusal Halk Radyosu'na (NPR) mülakat veren elebaşı Gülen'in örgüt üyelerine ve çalışanlarına, malikane çevresinde yapılacak gösteri ve haberleri engellemek için polisin de yardımıyla yoğun bir çaba içinde olması dikkati çekti. Türkiye'nin ABD'li yetkili makamlara iade başvurusunda bulunduğu FETÖ elebaşı Gülen, 1999'dan beri Pensilvanya eyaletinin Saylorsburg bölgesindeki malikanesinde ikamet ediyor. 

Her şeyi yakıyor

Terör elebaşı Gülen’in malikanesinin bahçesini gösteren fotoğraflar incelendiğinde çarpıcı detaylar ortaya çıktı. FETÖ’cülerin kuytu bir köşeye soba kurduğu görülüyor. Örgütün birçok belge ve evrakı çöpe atmak yerine yakarak imha ettiği belirlendi. Sobanın etrafına dağılmış kağıtların görüntüsü ne kadar çok belge ve evrakın yok edildiğini ortaya koyuyor. 

Gülen’in kaçış planı

Yaklaşık 400 dönümlük malikanenin bahçesinde havalandırmaya benzer yapılar da dikkat çekiyor. ABD’de sığınakların evlerin altında olduğu biliniyor. Yeşil dubalar herkesin kafasında soru işareti bıraktı. Bahçenin ortasında havalandırma gibi görünen yapılar FETÖ lideri Gülen’in kaçışı için hazırlanan gizli geçitler mi sorularını akıllara getirdi.