Kurtulmuş: Avrupa'nın geleceğinden endişe duyuyoruz

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Biz bu faşizim, ve Nazizim benzetmesini gerçekten  Avrupalı dostlarımızın geleceğinden endişe duyduğumuz için söylüyoruz” diye konuştu. 

Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliye'sinde toplandı. Toplantı devam ederken habercilere açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Almanya, Hollanda ve Avusturya'nın Türkiye'ye karşı sergilediği tavrın izahının bulunmadığını belirten Kurtulmuş, “Türk vatandaşlarımızla buluşturmamak için her türlü baskıyı ortaya koydular. Atlarıyla köpekleriyle engelleyecek kadar barbarca bir tutum içerisine girdiler” dedi. 

NAZİZİM BENZETMESİ 

Kurtulmuş şöyle devam etti: “Biz, bu faşizm ve Nazizm benzetmelerini gerçekten Avrupalı dostlarımızın geleceğinden endişe duyduğumuz için söylüyoruz. Bunun hele Almanya'da ne anlama geldiğini iyi biliyorum. Bunlardan korunmak için demokratik katılıma izin vermesi gereken, Türkiye'nin seçilmiş bakanlarına karşı ortaya koymaması gereken tavrı ortaya koyan biz değiliz. Bunu yapanlar bu söylemlerden rahatsız olan ve endişe edenlerdir.” 

SİZİ NE İLGENDİRİR 

Avrupa'ya “İçişlerimize burnunuzu sokmayın” dye seslenen Kurtulmuş şöyle devam etti: “Türkiye'deki 16 Nisan referandumundan Blick gazetesine ne Bild gazetesine ne? Bu referandum bazı siyasetçileri neden ilgilendirir? Türkiye'de hayır da verecek olan bizim vatandaşımızdır evet diyecek olan da bizim vatandaşımızdır. İsviçre'de veya Almanya'da bir seçim yapmıyoruz. Bu açık şekilde Türkiye'nin iç işlerine karışmaktır burun sokmaktır. Bunları anlayışla karşılamadığımızı tekrar belirtmek isterim.”