Kuveyt'le dev anlaşma

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kuveyt ziyaretinde iki ülke arasında doğrudan yatırımın teşvik edilmesini sağlayacak anlaşma imzalandı. İmza töreninin ardından gezisinin son durağı olan Katar'a giden Erdoğan, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Toplantısı'na katılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın huzurunda iki ülke arasındaki anlaşmaların imza töreni gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah tarafından Beyan Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından anlaşmaların imza törenine geçildi.

BİLİM VE TEKNOLOJİ İŞBİRLİĞİ 

“Doğrudan Yatırımın Teşvik Edilmesine Yönelik Mutabakat Zaptı”nı Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut ve Kuveyt Doğrudan Yatırımı Teşvik İdaresi (KDIPA) Başkanı Meşal Cabir el Ahmed es-Sabah imzaladı. “Bilim ve Teknoloji Alanında İşbirliği Protokolü” TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin ile Kuveyt Bilimsel Araştırma Enstitüsü (KISR) Genel Müdürü Dr. Samira Omar tarafından imza altına alındı.

SPOR ANLAŞMASI DA İMZALANDI 

Erdoğan ve Şeyh Sabah'ın huzurunda gerçekleştirilen imza töreninde ayrıca iki ülke arasında “Spor Alanında İşbirliği Anlaşması” imzalandı. Anlaşma, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı ve Gençlikten Sorumlu Devlet Bakanı Vekili Halid Nasır Abdullah el-Roudan tarafından imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imz törenin ardından Şeyh Sabah'ın Beyan Sarayı'nda onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı. Erdoğan daha sonra Katar'a gitti.  

ÇOK SAYIDA BAKAN EŞLİK EDİYOR 

Kuveyt ve Katar ziyaretlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan eşlik ediyor.

"TÜRKİYE'NİN ÇABASINA SAYGI DUYUYORUZ" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan gezisinin son durağı olan Katar'a giderken, ülkenin Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek Al Şafi'den Türkiye'nin bölgedeki sorunların çözümünde gösterdiği çabalara teşekkür açıklaması geldi. Büyükelçi Al Şafi, “Türkiye'nin oynadığı yüksek role saygı duyuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde Türk yetkililerin krizin patlak verdiği ilk andan beri gösterdiği çabaları takdir ediyoruz” ifadelerini kullandı.

UMUT VEREN ÜLKE

Al Şafi şöyle devam etti: “İçinde bulunduğumuz şartların Türkiye ile olan ticari ve yatırım ilişkilerimizi geliştirmek adına büyük bir fırsat sunduğuna inanıyoruz. Türkiye'de özellikle endüstri, finans, altyapı, inşaat, turizm, medya ve diğer sektörler olmak üzere çok sayıda yatırımımız var. Tarım ve enerji alanında yatırım yapmayı dört gözle bekliyoruz. Çünkü Türkiye'nin bu bağlamda umut verici bir ülke olduğunu düşünüyoruz.”

Erdoğan’a anlamlı karşılama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti dolayısıyla Kuveyt'in sembol kulelerine Türk bayrağı yansıtıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti nedeniyle ülkenin sembolü olan Kuveyt Kuleleri'ne Türk bayrağı yansıtıldı. Başkent Kuveyt'in deniz sahilinde yer alan Arap Körfezi Meydanı'ndaki kuleler, Türk bayrağının yansıtılması dolayısıyla kırmızı beyaz renklere büründü.

KÖRFEZ KRİZİNİN ÇÖZÜMÜ 

Kuveyt Türk Toplumu Başkanı ve MÜSİAD Temsilcisi Nesim Ömeroğlu, Kuveyt halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkeye yaptığı bu ziyarete büyük önem verdiğini vurguladı. Bölgenin fevkalade bir dönemden geçtiğini dile getiren Ömeroğlu, “Kuveyt Emiri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Körfez krizinin çözümü konusunda ciddi adımlar atacağını söylemişti” dedi.

Havalimanı inşaatında brifing

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kuveyt Emiri es-Sabah, Kuveyt Uluslararası Havalimanı'nın yeni terminali inşaat alanında, çalışmalar hakkında brifing aldı. Erdoğan ve Şeyh Sabah, Beyan Sarayı'nda gerçekleştirdikleri programlarının ardından yapımını Limak Holding'in üstlendiği inşaat alanına geçerek, çalışmalara ilişkin yetkililerden bilgi aldı. Yeni terminalin temeli mayıs ayındaki Kuveyt ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah tarafından atılmıştı.