Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan görevinden istifa ettiğini açıkladı. Faruk Akdoğan kimdir?

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, düzenlediği basın toplantısında görevinden istifa ettiğini açıkladı. Peki Faruk Akdoğan kimdir?

Niğde Belediye Başkanı AK Parti'li Faruk Akdoğan, görevinden istifa etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın istifa etmesinin ardından istifa edeceği konuşulan belediye başkanları arasında ismi geçen Faruk Akdoğan, bugün basın toplantısı düzenledi. Niğde Belediye Başkanlığı'nda ikinci dönemi olan Faruk Akdoğan, başkanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı.

FARUK AKDOĞAN KİMDİR

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; 1964 yılında Niğde'de doğdu. Eğitimine sırasıyla, Gümüşler Kasabası İlkokulu, İmam Hatip Ortaokulu, Lisesi mezuniyetinin ardından Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümüyle devam etmektedir.

Niğde'nin önde gelen tanınmış eşraflarından Rahmetli Ali İhsan Akdoğan'ın oğlu olan Faruk Akdoğan, iş yaşamına 1982 yılında Niğde'de esnaf olarak başladı. Vatani görevini yaptıktan sonra yine esnaf olarak iş hayatını aktif bir şekilde sürdürdü.

1999-2004 yılları arasında Niğde Genç Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, 2002-2009 yılları arası Niğde Ticaret Borsası Meclis Başkanlığı, 2005 yılında da Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Faruk Akdoğan, 1991-1998 yılları arası Refah Partisi Merkez İlçe Başkanlığı, 1999-2001 yılları arasında ise Fazilet Partisi İl Başkanı olarak görev yaptı. 1994 yılında Refah Partisi'nden, 1999 yılında da Fazilet Partisi'nden İl Genel Meclis Üyesi seçildi. 

Faruk Akdoğan, 2001 yılında AK Parti Kurucu üyeleri arasında yer alarak devam etti. AK Parti Kuruculuğu görevini sürdürdü. 2002 yılında AK Parti Genel Merkezi tarafından Niğde İl Başkanı olarak görevlendirildi.

1 Aralık 2008 yılında Yerel Seçimlerde Belediye Başkanı Aday Adayı olmak içn görevinden ayrıldı. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde AK Parti'nin Niğde Belediye Başkanı Adayı olarak belirlendi. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerde Niğde Belediye Başkanlığı'na seçildi. Bu tarihten günümüze kadar yaklaşık 8 yıl Niğde Belediye Başkanlığı görevini sürdürdü.