Olağanüstü hal 3 ay daha uzatıldı

Milli Güvenlik Kurulu süresi yarın dolacak olan OHAL'in uzatılmasını hükümete  tavsiye etti. Konuya ilişkin Başbakanlık tezkeresi TBMM'de oylanarak kabul edildi.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Kurul'un ana gündem maddesi, süresi yarın dolacak olan olağanüstü halin 3 ay daha uzatılmasıydı. Saat 11.00'de başlayan toplantıda OHAL'in uzatılması konusunda hükümete tavsiye kararı alındı. Hemen ardından hazırlanan Başbakanlık tezkeresi Genel kurul'da görüşülmek üzere TBMM Başkanlığı'na sunuldu. 

DÖRDÜNCÜ KEZ UZATILDI  

Başbakanlık Tezkeresi, TBMM'nin 21 Temmuz 2016 tarihli ve 1116 sayılı kararıyla ülke genelinde ilan edilen, 18 Nisan 2017 tarihli ve 1139 sayılı kararı uyarınca devam etmekte olan Olağanüstü Halin (OHAL), 19 Temmuz 2017 çarşamba günü saat 01.00'den geçerli olmak üzere 3 ay süre ile uzatılmasını öngörüyor. Genel Kurul'da parti grupları adına yapılan konuşmaların ardından Başbakanlık tezkeresi oylandı. OHAL'in 3 ay daha uzatılması kabul edildi. FETÖ'nün darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL daha önce üç kez TBMM'de kabul edilmişti.  

CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMIŞTI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “15 Temmuz'u ne de kendimiz unutacağız ne de bizden sonraki nesile unutturacağız. O geceye çamur atma çabası içindeler. Pazarlık bitiyor tanklar çekiliyor. 'Kontrollü darbe' diyorlar. Ne olacaktı istedikleri gibi at oynatmaya devam mı edeceklerdi? Yarın MGK var bu konuyu görüşeceğiz. Hükümetimize tekrar OHAL'in uzatılması teklifini yapacağız. Şu andaki görünümde bizim OHAL'e hâlâ ihtiyacımız var” diye konuşmuştu. 

SURİYE, IRAK VE KATAR KRİZİ 

MGK’nın temmuz ayı toplantısında Suriye, Irak ve Katar krizleri de ele alındı. Rusya'dan alınacak S-400 savunma sistemine ilişkin gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda ayrıca AB ve Kıbrıs sorunuyla ilgili gelinen noktalar ele alacak. 15 Temmuz anma programlarının da yansımaları masaya yatırıldı. 

OHAL Komisyonu'na başvurular başladı

KHK ile ihraç edilmelere karşı yapılan itirazları görüşecek komisyon çalışmaya başladı.

FETÖ soruşturması kapsamında Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilmelere karşı yapılan itirazları görüşecek olan 7 üyeli Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu işbaşı yaptı. KHK ile işinden ihraç edilen ya da açığa alınan kamu personeli işlerine geri dönebilmek için dün dilekçe vermeye başladı. 

KAPSAMLI İNCELEME YAPILACAK 

Komisyon tarafından, kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarma ya da ilişiğinin kesilmesi, öğrencilikle ilişiğinin kesilmesi, dernekler, vakıflar, sendika, federasyon, konfederasyonlar, özel sağlık kuruluşları, özel eğitim kurumları, vakıf yükseköğretim kurumları, özel radyo ve televizyon kuruluşları, gazete ve dergiler, haber ajansları, yayınevleri ve dağıtım kanallarının kapatılması ve emekli personelin rütbelerinin alınmasına ilişkin itirazların incelenmesi yapılacak.