Pentagon Rex’i kovdurdu

ABD Başkanı Donald Trump, Pentagon’la anlaşmazlık yaşayan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u attığı tweetle kovdu. Tillerson'ın yerine İslam karşıtı CIA Direktörü Mike Pompeo’yu getirdi.

ANA EKİBİNDEN KİMSE KALMADI

ABD güne şok bir gelişmeyle uyandı. İç ve dış siyasette bir türlü istediği sonuçları alamayan ABD Başkanı Donald Trump, ana ekibinden geriye kalan son isim olan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevinden aldı. ABD Başkanı, Tillerson’ın yerine CIA Direktörü Mike Pompeo’yu getirdi. Nisan ayı ortalarında görevi bırakmayı planladığı öne sürülen Tillerson, kovulduğunu sosyal medyadan öğrendi.     

TWİTTER’DAN DUYURDU 

Trump yeni atamaları Twitter’daki hesabından duyurdu. Başkan yaptığı paylaşımda, “CIA Direktörü Mike Pompeo yeni Dışişleri Bakanımız olacak. Harika bir iş çıkartacak! Rex Tillerson sana hizmetlerin için teşekkür ediyorum! Gina Haspel CIA’nın yeni ve ilk kadın direktörü olacak. Hepinizi tebrik ediyorum” yazdı. Washington kulislerinde deprem etkisi yaratan karar, ‘Trump yönetiminin tamamen Pentagon güdümüne girdiği’ şeklinde değerlendirildi.

DAHA UYUMLU ÇALIŞACAĞIZ 

Trump, Rex Tillerson’ı dışişleri bakanlığı görevinden almasına ilişkin gazetecilerin sorusunu yanıtladı. Kararı tek başına aldığını öne süren Trump, Tillerson’un artık daha mutlu olacağını söyledi. Tillerson’la aynı düşünmediklerini ve hizmetinden dolayı takdir ettiğini söyleyen Trump, “O iyi bir adam” dedi. ABD Başkanı, yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla daha uyumlu çalışacaklarını söyleyerek, “Benim de dışişleri bakanından istediğim tam bu” diye konuştu. 

YENİ BAKAN ASKER KÖKENLİ

Pentagon’la birçok konuda anlaşmazlık yaşadığı bilinen Tillerson’un yerine getirilen Mike Pompeo eski bir asker. ABD Kara Kuvvetleri'ne subay yetiştiren West Point Askeri Akademisi'nden 1986 yılında mezun olan 52 yaşındaki Pompeo, aşırı muhafazakâr ve İslam karşıtlı görüşleriyle tanınıyor. Öte yandan Tillerson’ın yardımcısı yaptığı açıklamada, “Bakan görevde kalmak istiyordu” dedi.

52 yaşındaki Mike Pompeo askeri akademiden birincilikle mezun olmuştu.

İşkence iddialarıyla gündeme gelmişti

CIA direktörlüğüne Mike Pompeo'un yardımcılığını yürüten Gina Haspel'in getirileceği açıklandı. Haspel bu göreve atanan ilk kadın olacak. 1 Ekim 1956 doğumlu olan 62 yaşındaki Haspel, 1985 yılında CIA’ya katıldı. 1 Şubat 2017 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump tarafından CIA Direktör Yardımcısı olarak atandı. Haspel, bu göreve getirilmeden önce Tayland’da bulunan CIA hapishanesini yönetiyordu. Haspel hakkında, hapishanede tutulan El Kaideli teröristlere işkence yapıldığı iddiaları üzerine soruşturma açılmıştı.