• Bist 100
  100.141
 • Dolar
  5,2810
 • Euro
  6,0152
 • Altın
  217,8447
İstanbul
6 / 10
0530 708 54 54
0530 708 54 54
25 Mayıs 2018 10:11 | Cuma

Rus kadın FETÖ'cü suikastçıyı anlattı

Büyükelçi Andrey Karlov suikastının tetikçisi FETÖ'cü Mevlüt Mert Altıntaş ile irtibatı tespit edilen hayat kadını Natalya V.Y.’nin Rus adli makamlarınca ifadesi alındı. Natalya’nın cinayetten 2 ay önce gittiği adrese ilişkin verdiği bilgiler, Altıntaş’ın Yenimahalle’de kaldığı evin krokisiyle örtüştü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin yürütülen soruşturmada dikkat çekici bir isme ulaşıldı. Savcılık, bağlantılarını mercek altına aldığı FETÖ'cü polis Mevlüt Mert Altıntaş'ın Natalya V.Y. isimli Rus bir konsomatris ile irtibatını tespit etti. Soruşturma savcısı Adem Akıncı, Rus adli makamlarına durumu ileterek V.Y'nin Natalya'nın 'tanık' olarak ifadesinin alınmasını istedi. Rus savcılığınca alınan ve suikastçı Altıntaş ile ilgili dikkat çekici beyanların bulunduğu ifade daha sonra Ankara Başsavcılığı'na gönderildi.

ÖĞRENCİ OLARAK TANITMIŞ
Suikasttan yaklaşık iki ay önce 26 Ekim 2016 tarihinde Altıntaş'ın buluşma görevi veren operatörden kendisine ulaştığını ve verdiği adrese taksiyle gittiğini belirten Natalya V.Y. suikastçının kendisini öğrenci olarak tanıttığını anlattı. Altıntaş'ın 250 dolar ödemesi gerektiğini, söz konusu parayı Türk Lirası olarak getirdiğini ancak 30 TL'sinin yetmediğini ifade eden Natalya, odada yerde valiz ve birtakım eşyaların olduğunu ancak silah, dini içerikli kitap ve herhangi bir sembol görmediğini aktardı. Suikastçıyla arasında geçen bazı konuşmaları da anlatan hayat kadını, "Benim Rus olduğumu bildiğini, özellikle sarışın bir kadın istediğini ve sadece Rusların sarışın olabileceğinden dolayı milliyetimden haberdar olduğunu söyledi" dedi.

UYUŞTURUCU ALMIŞ GİBİ
Altıntaş'ın fiziksel özelliği ve davranışlarını, "İngilizceyi çok kötü konuşuyordu. Genç adam pek konuşkan değildi, suskun ve biraz utangaçtı. Hayat tarzı, planları ve mesleği hakkında hiçbir şey anlatmadı. Siyaset, din gibi konularda da bir şey anlatmadı" şeklinde anlatan Natalya, Rus güvenlik birimlerinin kendisiyle irtibata geçmesinin ardından suikaste ilişkin internetteki görüntüleri izlediğini söyleyerek şunları kaydetti: "Videoları izlediğimde davranışlarındaki değişikliği fark ettim. Evine gittiğimde sessiz, sakin ve zararsızdı; çocuk gibi mütevazıydı. Videoda ise agresif, yabancı dilde bağırıyor, o anda bir tür uyuşturucu maddenin etkisi altında olduğu izlenimi uyandı bende."

EVİN ŞEMASINI ÇİZDİ
Kendisine gösterilen fotoğraftan da Altıntaş'ı teşhis eden Natalya, gittiği evin ayrıntılı tarifini vererek şemasını çizdi. Binanın 5 ya da 7 katlı ve grimsi bir renkte olduğunu ifade eden V.Y., şöyle devam etti: "Dış görünüşüne göre söz konusu daire bana bir komün evini hatırlattı. Yoksul bir daireydi. Daire girişinin sağında misafir odasına benzer bir mekana doğru genişleyen mutfak vardı. Girişin solunda mutfak, koridoru dönünce banyo vardı." İfadenin Ankara'ya ulaşmasının ardından şemayı inceleyen savcılık, sözkonusu şema ile Altıntaş'ın kaldığı evin örtüştüğünü belirledi.

(Yeni Şafak)