• Bist 100
  86.599
 • Dolar
  6,0352
 • Euro
  6,7430
 • Altın
  247,8850
İstanbul
16 / 25
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
17 Mayıs 2019 08:00 | Cuma

'Türkiye'nin kontrolünde olacak'

Çavuşoğlu, Rusya'dan alınan hava savunma sisteminin, F-35 uçaklarına tehdit oluşturduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtti, sistemin tamamen Türkiye'nin kontrolünde olacağını söyledi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle gittiği Letonya’da, Dışişleri Bakanı Edgards Rinkevics ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, habercilerin S-400’lere ilişkin sorularını yanıtladı. S-400 füzelerini almanın Türkiye'nin seçimi olmadığını, hava savunma sistemlerine acil ihtiyaç olduğu için bunları, en iyi teklifi veren Rusya'dan aldıklarını kaydetti. Bu sistemleri daha önceden Batılı müttefiklerinden almak istediklerini, ancak son 10 yıldır alamadıklarını anlatan Çavuşoğlu, “NATO Genel Sekreteri ve Yardımcısı herhangi üye ülkenin savunma sistemlerini istedikleri ülkeden alma hakkına sahip olduğunu açıkça söyledi” diye konuştu. 

S-400'LERİN ETRAFINDA UÇUYORLAR 

Çavuşoğlu, ABD'nin S-400'lerin, F-35 ve diğer NATO sistemlerine tehdit olabileceği iddiasına yönelik, şunları söyledi: “Öncelikle bu sistemlerin tamamıyla kendi kontrolümüzde olacağını ve NATO sistemlerine dahil edilmeyeceğini söyledik. ABD'lilerin iddiaları doğru olsaydı, bu durumda Suriye'de, Baltık bölgesinde ve kuzeyde, S-400'ler çoktan F-35 teknolojisine ulaşmış olurdu. Çünkü Suriye'de Rusya'nın tam kontrolü atında S-400'ler bulunuyor. ABD ve İsrail F-35'leri çoktan bunların etrafında uçuyor. Norveç'te sınırın hemen ötesinde S-400 bataryaları var ve etrafında Norveç F-35'leri var. Yani bu iddialar doğru olsaydı, çoktan gerçek olurdu.” 

TÜRKİYE'NİN AB'YE ÜYELİK SÜRECİ 

Basın toplantısında Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine ilişkin açıklamalarda da bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB'nin yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve hoşgörüsüzlük gibi ciddi sınamalarla karşı karşıya olduğuna işaret etti. Çavuşoğlu, Avrupa'nın temel değerleri yerine, aşırı sağ ya da aşırı sol ideolojinin Avrupa politikasına egemen olduğu değerlendirmesinde bulundu. Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Letonya ve mevkidaşım Rinkevics'e Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine verdiği destek için teşekkür etmek istiyorum. Reform önceliği ajandamızda. Reform Eylem Grubu yakın zamanda toplandı. Ciddi reform paketleri yolda. Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ile bu konuda birlikte çalışıyoruz.” 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Letonya Parlamento Başkanı Inara Murniece'yle de görüştü. 

SİYASİ ENGEL İSTEMİYORUZ 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bazı AB üyesi ülkelerin her durumda Türkiye'nin üyeliğine karşı olduğuna işaret ederek, “Bunun Türkiye'nin yerine getirmesi gereken yükümlülüklerle alakası yok. İlişkilerimizin en iyi olduğu zamanlarda bile bu ülkeler, Türkiye'nin üyeliğine farklı nedenlerle karşı çıkmaya devam ediyordu çünkü Türkiye ile güç paylaşmak istemiyorlardı” ifadelerini kullandı. 

YENİ FASILLAR İÇİN HAZIRIZ 

Üyelik yolunda fasılların açılıp kapanmaları için belli kıstasların bulunduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye'nin fasılların açılıp kapanması için gerekli kıstasları karşılamaya hazır olduğunu söyledi. 

TEKNİK KRİTERLERİ KARŞILARIZ 

Çavuşoğlu, Türkiye'nin AB'ye üyeliğini istemeyen ülkelerin Türkiye'nin, birliğe ve kıtaya göçmen sorunu gibi belli konularda önemli ölçüde katkı sağladığını kabul ettiğine dikkati çekerek “Bizim katılım sürecimizde herhangi siyasi bir engel istemiyoruz. Katılım, teknik bir meseleyse, teknik kriterleri karşılamaya hazırız” dedi.