• Bist 100
  94.498
 • Dolar
  5,9523
 • Euro
  6,6384
 • Altın
  244,4648
İstanbul
13 / 23
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
17 Nisan 2018 00:00 | Salı

Utanmadan sıkılmadan fatura kesiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, demokrasi havariliği yapan Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa'yı sert sözlerle eleştirdi. Afrika'da giriştikleri katliamların hesabını veremeyen ülkelerin eli kanlı çeteler eliyle bugün İslam ülkelerinin geleceğini karartmaya çalıştığını söyledi. 

ERDOĞAN'DAN SERT TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Batı dünyasının İslam karşıtlığı üzerinden kendi ideolojisini, kendi hayat biçimini tahkim etmek istediğini söyledi. Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, “Modern insanın buhranlarına cevap verebilecek yegane din olan İslam, proje mahsulü teröristler üzerinden yaftalanmaya, lekelenmeye çalışılıyor. İşte bunlar, son dönemlerin proje terör örgütleridir” dedi.

ROMANLARI DERDEST ETTİLER 

Bugün demokrasi ve hukuk havariliği yapan birçok devlette Müslümanlara ve mültecilere yönelik saldırıların sıradan hale geldiğini kaydeden Erdoğan, “Müslümanların işyerleri, evleri, ibadethaneleri, hemen her gün ırkçıların ve faşist grupların hedefi oluyor ve bunun en önemli şu anda zemini de işte Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa” ifadelerini kullandı. Erdoğan şöyle devam etti: “Müslüman kadınlar, sırf başörtüsü taktıkları için sokakta, çarşıda, iş yerlerinde tacize uğruyor. Bunun da en önemli örneği Fransa. Sadece o mu? Başörtüsüyle kalmıyor, bunun yanında bunlar insanları da ayırıyorlar. Mesela Fransa, Romanları Fransa'dan derdest etti.”

BUNLARI HİÇ KONUŞMUYORLAR 

Müslümanların sorunlarının, İslam'ın dışındakiler tarafından çözülmesi halinde varil bombalarının yağmaya başladığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Adını da koyuyorlar. Bunun adı zaman zaman kimyasal silah oluyor, zaman zaman konvansiyonel silah oluyor. Adı koymak kolay. Neymiş? Geçmişte bir anlaşma yapılmış, kimyasal silahlara karşı uluslararası kuruluşlar tavır koymalıymış. Koyun bir kenara ya. Neticesi ölüm olduktan sonra sebebi hangi silah olursa olsun bu suçtur. Ama bakın buna buradan yanaşmıyor. Şu anda kimyasal silahlarla Ortadoğu'da bin kişi ölmüşse, konvansiyonel silahlarla yüzbinler öldürüldü. Hiç bunu konuşmuyorlar.”

KATLİAMIN DANİSKASINI YAPTILAR 

Birçok Batı ülkesinin kendi iç sorunlarını perdelemek için adeta ateşe benzin döktüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çok temizler ya. Ahlaksızlığın daniskası onlarda, katliamların daniskasını onlar yaptılar, utanmadan, sıkılmadan burada kalkıp fatura kesiyor. Durun bakalım. Geçen bir tanesine söyledim telefonda; 'Siz, (dedim) Cezayir'de 5 milyon insanı katletmediniz mi? Önce bunun hesabını verin. '5 milyon insanı siz Cezayir'de katlettiniz şimdi kalkıyorsun Suriye'yle ilgili bana akıl veriyorsun' dedim. Sadece orada mı? Libya'da yaptınız, Ruanda'da yaptınız. Buralardaki insanları katlettiniz. Bunun hesabını verdiniz mi? Hayır, vermediler ve vermeyecekler de.” 

Erdoğan, Batılı ülkelerin Filistin'deki katliamlara, Arakan'daki soykırıma, Suriye'de yüz binlerce masumun hayatına mal olan zulme sırtlarını döndüğünü söyledi.

TÜRKİYE'NİN BÜYÜME BAŞARISI 

Türkiye'nin geçtiğimiz yıl elde ettiği yüzde 7.4 büyüme oranıyla G20'de birinci, OECD ülkeleri arasında 2. sırada yer aldığını hatırlatan Erdoğan, “Türkiye geçmişte G20 ülkeleri arasında yer alan bir ülke değildi. Ama şimdi biz G20 ülkeleri arasında yer alıyoruz. AB ortalamasının yüzde 2.4 olduğu dikkate alındığında Türkiye'nin büyüme başarısı daha da iyi anlaşılacaktır” dedi.

BORÇLANMA ALTINLA OLSUN

Devletlerin kur baskısından kurtulması gerektiğini belirten Erdoğan, IMF'nin borç verdiği ülkeleri siyaseten de idare etmeye kalkıştığını söyledi. IMF'nin ruhunda vesayetçilik olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı, “Dünyanın zavallı o garip ülkelerinin birçoğu bunların bu vesayetçilik anlayışından bugüne kadar kurtulamadıkları için onları inim inim inletiyorlar” dedi. Altının tarih boyunca hiçbir zaman baskı unsuru olmadığını kaydeden Erdoğan, ülkelerin dolarla sürekli kur baskısı altında kaldığını söyledi. Cumhurbaşkanı, devletleri milletleri bu baskıdan kurtarmak için altınla borçlanalım önerisinde bulundu.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dolmabahçe Sarayı Muayede Salonu'nda düzenlenen Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi'nin katılımcılarıyla aile fotoğrafı çektirdi. 

BATI'YA 'DÜRÜST OLUN' ÇAĞRISI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da düzenlenen Global Girişimcilik Kongresi'nde yapatığı konuşmada Batılı ülkelere Suriye politikaları nedeniyle sert tepki gösterdi. Erdoğan, “Biz diyoruz ki gelin bu dünyada yeni bir barışın temelini atalım ve böyle rastgele bu ülkelere bombaları yağdırmayalım. Varil bombalarını yağdırmayalım” ifadelerini kullandı. Erdoğan şöyle devam etti: “Bunun bedelini şöyle bir çıkarttığınız zaman, bu kadar büyük rakamların kullanıldığı öbür tarafta sefaletin, maalesef aşırı derece yüzdüğü bir dünya bizim için reva mıdır? Ama lafa geldiği zaman barış, barış. Nasıl barış? Gel vur burayı, ondan sonra barış de. Olmaz olsun böyle barış. Dürüst olalım, samimi olalım.” Kimse bize sus diyemez. Peki 12 bin kilometre mesafeden buraya niye gelinir” diye soran Cumhurbaşkanı, “Öbür taraftan bakıyorsunuz, Avrupa'dan buraya vurmak için niye gelinir bunların hepsi düşündürücü. Suriye'de yaşananları neyle izah edeceğiz. Suriye'de 7 yıldır bir süreç var. Bu 7 yıllık süreç içerisinde bu emperyal güçler acaba Suriye'den ne kadar insanı kendi ülkelerine çekip aldılar. Almadılar. Ama Türkiye 3.5 milyon insanı şu anda kendi ülkesinde barındırıyor. Peki onlar ne yaptı? Onlar geldiler, 'Kimyasal silah' dediler, vurdular” dedi.

Erdoğan Merkel’le görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Merkel’le bir telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede, ikili ve bölgesel konular hakkında gö- rüş alışverişinde bulunuldu. Üç ülkenin gerçekleştirdiği operasyonu da görü- şen iki lider, Suriye’de ülkenin toprak bütünlüğünün korunması ve siyasi sü- reçte ilerleme sağlanması için somut adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT