Uzi’li suikast planı son anda önlendi 

Güvenlik kuvvetlerinin etkin müdahalesiyle şehir ve kırsal alanlarda çökmek üzere olan terör örgütü PKK’nın hain suikast planı, silahların İzmir’de ele geçirilmesiyle engellendi. Otobüsle silahları getiren 3 kişi yakalandı. 

İzmir Terörle Mücadele ve İstihbarat şubeleri ekipleri, Kemalpaşa ilçesindeki uygulama noktasında bir yolcu otobüsünü durdurdu. Otobüste yapılan aramada, terör örgütü PKK mensuplarına teslim etmek amacıyla getirildiği belirlenen 4'ü “Glock” marka 5 tabanca ile “suikast silahı” olarak bilinen “Uzi” marka tam otomatik silah ile Kalaşnikof marka uzun namlulu silaha ait çok sayıda fişek ele geçirildi. Silahları suikast yapmaya hazırlanan PKK’lılara teslim edecekleri belirlenen 3 kişi gözaltına alınarak, emniyete götürüldü. 

PATLAYICILAR BULUNDU 

Bu arada, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde birçok adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonda, terör örgütü PKK’nın sözde “Sivil Savunma Birliği (YPS)” üyesi 8 kişi yakalandı. Nevruz kutlamalarında kanlı saldırılar yapmayı planlayan bu kişilerle birlikte kullanıma hazır el yapımı patlayıcılar, düzenekler ve patlayıcı kullanma talimatları ele geçirildi. PKK kamplarına götürülmek üzere İstanbul'dan kandırılarak Yüksekova’ya getirilen ve Vezirköprü Köyü’nde tutulan Ş.D. de düzenlenen operasyonla kurtarıldı. Ş.D’yi canlı bomba eğitimi almak üzere PKK kampına götürmeye kalkan R.G. ve N.P. de gözaltına alındı. Van’ın Çaldıran ilçesinde 70 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda da 38 PKK’lı yakalandı. Gözaltına alınanlar arasında DBP İlçe Eşbaşkanı Mehmet Nuri Ürgen, DBP ilçe eski eşbaşkanı Derya Gönül, 4 belediye encümen üyesi ve bir muhtarın da bulunduğu öğrenildi. 

HDP VE DBP'LİLER GÖZALTINDA 

Aydın ve ilçelerinde polis ve jandarma ekiplerince terör örgütü PKK’ya yönelik son 3 günde yürütülen operasyonda da toplam 56 kişi gözaltına alındı. Bingöl ve ilçelerinde düzenlenen operasyonda da 13 PKK’lı yakalandı. Bu kişiler arasında HDP İl Eş Başkanları Z.B. ve M.B, DBP Belediye Meclis Üyesi C.Y, İl Genel Meclisi Üyesi A.K’nın da olduğu belirtildi. PKK’nın Tunceli yapılanmasına yönelik yürütülen operasyonda da 19 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda bulunan dijital malzeme ve belgelere el konuldu. Kocaeli’nde de 10 PKK’lı gözaltına alındı. 

11 GÜNDE 960 GÖZALTI 

 

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kış üstlenmesinden çıkan PKK’lı teröristlerin eylemlerini engellemek amacıyla ülke genelinde 9 ile 20 Mart tarihleri arasında yürütülen operasyonlarda, emniyet ve jandarma birimlerince gözaltına alınanların sayısının 960’a yükseldiği belirtildi. Bakanlıktan 18 Mart'ta yapılan açıklamada ise gözaltı sayısı 740 olarak açıklanmıştı.