• Bist 100
  101.728
 • Dolar
  5,3068
 • Euro
  6,0015
 • Altın
  225,9735
İstanbul
1 / 4
0530 708 54 54
0530 708 54 54
14 Şubat 2018 00:00 | Çarşamba

Yanınızdakileri imha edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teröristlerle poz verip, 'Bizi vururlarsa sert karşılık veririz” ifadesini kullanan ABD'li General Paul Frank'a tepki gösterdi, “Ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları çok açık” dedi.

ABD'NİN KÜSTAH TEHDİDİNE SERT CEVAP

Cumhurbaşkanı  ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada Türkiye'nin; bölgede kimin kiminle birlikte olduğunu, ne yaptığını hangi işbirliklerinin içine girdiğini, kime hangi imkanların sağlandığını belirlediğini ve kaydettiğini dile getirdi. Erdoğan, artık kimsenin DEAŞ bahanesini kullanmaya hakkı bulunmadığını, çünkü hepsinin DEAŞ ile beraber hareket ettiğini belirtti. Suriye ve Irak'taki DEAŞ tiyatrosunun artık sonunun geldiğini belirten Erdoğan, “Buradan tüm taraflardan maskelerini indirip zaten bildiğimiz gerçek yüzleriyle karşımıza çıkmalarını özellikle talep ediyoruz. Bölücü örgütün mensuplarıyla yan yana poz verip de 'Biz bunların PKK olduklarına dair bir işaret görmedik' diyenler, kendileri kör veya aptal değillerse art niyetlidirler. Hele hele 'Bizi vururlarsa sert karşılık veririz diyenlerin' ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları da çok açıktır” diye konuştu.

KENDİLERİ İÇİN İYİ OLUR 

Cumhurbaşkanı, Türkiye'yi canlarının istediği gibi girip çıktıkları, her türlü hoyratlığı yapıp hesap vermedikleri yerlerle karıştıranların çok yakında öyle olmadığını da göreceğini belirterek, “Biz elbette onları kasıtlı olarak hedef almayacağız ama şimdiden ilan ediyoruz ki hemen yanı başlarında duranlardan başlayarak gördüğümüz her teröristi de imha edeceğiz, yok edeceğiz. İşte o zaman sırtlarını sıvazladıkları teröristlerin yanlarında bulunmasalar kendileri için dha iyi olduğunu anlayacaklar. Çünkü teröristlerin yanlarında ne işleri olduğunun izahını en başta kendi kamuoylarına yapmaları oldukça zor olacaktır” ifadelerini kullandı.

TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ 

Konuşmasında Amerikan halkına da seslenen Erdoğan, terör örgütüne 500 milyon dolar aktarıldığını, bunun 3 milyar dolara çıktığının da konuşulduğunu belirterek, Amerika'nın bütçesinden çıkan bu paraların halkın cebinden çıkan paralar olduğuna işaret etti. Erdoğan, “Bu konuda Amerika halkının duyarlılığını da özellikle gündeme getirmek istiyorum. Zira şu anda milli bütçeden böyle bir paranın çıkması manidardır. Herhalde bunun da üzerinde durulması gerekir diye düşünüyorum. Mademki takke düşmüştür ve kel görünmüştür, bazı şeyleri açıkça konuşmanın zamanı da gelmiş demektir” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim için Afrin neyse Ege'deki, Kıbrıs'taki haklarımız da odur” ifadelerini kullandı. 

NATO EŞİTTİR ABD DEĞİL 

Erdoğan, “Bu nasıl NATO'da beraber ortaklıktır? NATO'da berabersek, NATO'nun kendi yürüyen maddeleri, hükümleri neyse, Türkiye'nin buna ne kadar uyması gerekiyorsa, Amerika'nın da o kadar uyması gerekir. NATO eşittir Amerika Birleşik Devletleri değildir. NATO'da tüm ülkelerin her biri Amerika ile eşittir” diye konuştu. 

'YİNE ŞAŞIRDILAR'

Kardak'ta önceki gün Türk ve Yunan botlarının karşı karşıya gelmesine değinen Erdoğan. “Bu Yunanllar gene şaşırdı maalesef. Yunan botlarının Kardak'a bu tür geliş gidişleri oldu. Biz başından itibaren Yunan tarafına, 'Bu tür şeyleri yapmayın, etmeyin. Bizi sıkıntıya da sokmayın. Bu it dalaşını artık havada da bırakalım, denizde de bırakalım' dedik. Bırakılmayınca da askerimiz görevini yapıyor. Yine dün gece böyle bir şey oldu. Herhangi bir sıkıntı yaşanmadan iş bitirildi” dedi. 

EFELİKLERİ ORDUMUZU GÖRENE KADAR 

Yunanistan'ın Ege ve Akdeniz'deki tahrik girişimlerine değinen Erdoğan, “Haddini aşanlar yanlış hesap yapmasınlar” diye uyardı. 

Erdoğan, “Sanılmasın ki Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama ve Ege'deki kayalıklarla ilgili fırsatçı girişimler dikkatimizden kaçıyor. Ülkemizin, güneyindeki gelişmelere yoğunlaşmasını fırsat bilerek Kıbrıs'ta ve Ege'de haddini aşanları yanlış hesap yapmamaları konusunda buradan ikaz ediyoruz” dedi,

HESAPLARINI BOZARIZ 

Cumhurbaşkanı sözlerini, “Güney sınırlarımızda yanlış hesap yapanların senaryolarını nasıl Fırat Kalkanı'yla, Zeytin Dalı Operasyonu'yla, çok yakında Münbiç'te ve diğer bölgelerde atacağımız adımlarla bozuyorsak, onların hesabını da bozarız ve bozacağız” diye sürdürdü.

ŞİRKETLERİ İKAZ ETTİ 

Kıbrıs açıklarında faaliyet gösteren yabancı şirketlere de, Rum tarafına güvenerek hadlerini ve güçlerini aşan işlere alet olmamalarını tavsiye eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunların efelikleri, bizim ordumuzu, gemilerimizi, uçaklarımızı görene kadardır. Bu işin, öyle gözlerden uzak kaya parçalarında gizlice fotoğraflar çektirmekle, hiçbir geçerliliği olmayan anlaşmalarla, bölgeye sondaj gemileri getirmekle olmayacağını bir kez daha hatırlatıyoruz” diye konuştu. 

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN OYUNCAĞI OLDULAR 

Erdoğan, PYD/PKK'ya terör örgütü diyemeyen Kılıçdaroğlu'nun terör yandaşlarını partiye doldurduğunu söyledi. 

CHP'nin her geçen gün merkezden daha çok uzaklaştığını, daha da marjinalleştiğini belirten Erdoğan, “Giderek terör örgütlerinin elinde oyuncağa dönüşüyor” dedi. Erdoğan Kılıçdaroğlu'nun son kongrede terör örgütü yandaşlarını parti yönetimine doldurduğunu ifade etti.

CİBİLLİYETLERİ ÖYLE 

CHP lideri tarafından yeniden CHP Parti Meclisi'ne seçtirilen Sera Kadıgil'in, “Hayatta hiçbir şeyden tiksinmedim, şehitler ölmez vatan bölünmezden tiksindiğim kadar” dediğini anımsatan Erdoğan, “Her zaman söylüyoruz: CHP'nin cibilliyetinin gereği bu. Bunlar yeni bir şey değil. Bunlar camilerimizi ahırlara çevirenler değil mi? Bunlar camilerimizi kökünden söküp atanlar değil mi” diye konuştu.

ONLARI TALTİF ETTİ 

Erdoğan, Gamze Akkuş İlgezdi'yi kastederek, “Bunların, eşi yolsuzluktan görevden alınan belediye başkanı olan bir milletvekilleri var. O da terörist cenazelerinde boy göstermesyle meşhur. Kendisi son kongreden sonra ödüllendirilerek genel başkan yardımcılığı ile de taltif edildi” dedi. Erdoğan CHP Parti Meclisi'nde kimi üyelerin PYD'yi, kiminin YPG'yi, Esed'i kendisine ortak seçtiğini kaydetti.

İLKER BAŞBUĞ'A YAZIKLAR OLSUN

Erdoğan, “Afrin siyasete alet edilmesin” diyen Başbuğ'un sözlerinin büyük bir talihsizlik olduğunu belirtti. 

Erdoğan partisinin grup toplantısından sonra habercilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un “Afrin siyasete alet edilmesin” sözlerine tepki göstererek, “Ben bunu az önce duydum ve bir Genelkurmay Başkanından, emekli de olsa, böyle bir açıklamayı duymak, bizler için büyük bir talihsizliktir. Bir defa, siyasete alet edildiğini söylemek onun 
haddine mi?” diye konuştu  Askerin görevinin, ülkesine saldıranlara karşı haddini bildirmek olduğunun altını çizenCumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: Gerekli cevabını alacak. Böyle bırakılamaz. Ne demek Afrin Harekatı siyasete alet edilemez. Asıl Afrin Harekatı'nı siyasete alet edenler, zannediyorum beyefendinin beraber hareket ettiği tiplerdir. Kimlerle hareket ediyorsa, onlar siyaseti alet ediyorlar. Esed'in yanına gidenler kimlerse, onu onlarla paylaşsın, şu andaki iktidarla değil. Asla da bunu böyle konuşmasını tasvip etmemiz mümkün değil, yazıklar olsun.” 

Erdoğan, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un sözlerine sert tepki gösterdi.