YPG Münbiç’ten çekilecek

Türk ve ABD heyetleri, YPG’li teröristlerin Münbiç’ten çekilmesi konusunda mutabakata vardı. Türk ve ABD askerleri, çekilmeye nezaret edecek, kentte güvenliği de sağlayacak. 

ABD'YLE ANLAŞMA TAMAM

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye ve Münbiç’in durumu hakkında Türk ve ABD heyetleri arasında Washington’da yapılan görüşmeye ilişkin Rusya’nın başkenti Moskova’da habercilere açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, ABD’yle terör örgütü PKK/YPG’nin Suriye’de Fırat Nehri'nin batısındaki Münbiç kentinden çekilmesi konusunda mutabakata varıldığını söyledi.

BÖLGEDE ÖRNEK OLACAK 

Münbiç’te bir model uygulamak için çabaların sürdüğünü kaydeden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “YPG'nin olduğu bölgeler nasıl istikrara kavuşturulur, kimin yöneteceğini nasıl sağlayabiliriz. Temel prensip nüfus oranında yönetim olması. YPG hiçbir şekilde olmayacak. Münbiç'ten YPG çekilince orada ABD ve Türk askerleri olacak. YPG'nin çekilmesine nezaret edeceğiz. Buranın güvenliğini kim sağlayacak, ABD ve Türkiye. Önce bu modeli Münbiç'te uygulayacağız daha sonra diğer yerlere götüreceğiz. Bu Rakka için de Fırat'ın doğusunda YPG'nin kontrolündeki yerler için de geçerli.”

YOL HARİTASI 19 MART’TA 

Böylece bu alanlarda güvenli bölgeler oluşturulacağının altını çizen Çavuşoğlu, tüm adımların da bir takvime bağlanacağını kaydetti. Çavuşoğlu, “19 Mart'taki toplantıda yol haritası net bir şekilde, tarihleriyle beraber belli olacak. Ne kadar sürede ne uygulanacak, diğer tarafa nasıl geçilecek, bunlarla ilgili takvim netleşecek. Son toplantıda tabii farklı olduğumuz şeyler olabilir ama bir anlayışa doğru gidiliyor” dedi.

REJİMDEN TALEBİMİZ YOK 

Şu anda Münbiç konusunda Suriye rejiminden herhangi bir talepte bulunulmayacağını söyleyen Çavuşoğlu, ABD’nin YPG'ye verdiği silahların geri toplanması konusunu da gözlemleyeceklerini anlattı. Çavuşoğlu, “Biliyoruz ki hepsini alamayacağız. Bazıları eskimiş, bazıları kayıp. Ama ‘Biz bu silahları daha önce Başkan Trump’ın söylediği gibi alacağız’ diyorlar. Bunu da çalışma grubu uygulamaya başladığında göreceğiz” diye konuştu. 

HER SORUNU BİZ ÇÖZEMEYİZ 

Suriye sorununun çözümünde Rusya’yla yakın işbirliğinde olunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, “Dünyadaki sorunlar ya da bugün karşı karşıya kaldığımız sınamaların sorumlusu biz değiliz ve bunları çözmek sadece Türkiye ile Rusya’nın da görevi değil. O zaman küresel sistemin, uluslararası örgütlerin daha etkin olması gerekiyor” ifadesini kullandı. 

Afrin-Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi-Münbiç hattı, güvenli alan olacak. 

Münbiç’i işgal eden teröristler kentten kovulacak.