• Bist 100
  84.199
 • Dolar
  6,1059
 • Euro
  6,8215
 • Altın
  250,4379
İstanbul
16 / 26
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
15 Mayıs 2019 09:51 | Çarşamba

YSK Başkanı Güven: Seçmen listesi güncellenmeyecek, 31 Mart'taki şartlarla seçime gidilecek

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven 23 Haziran'da yapılacak seçimlerle ilgili açıklamalarda bulundu, seçmen listelerinin değişmeyeceğini sadece sandık kurullarının değişeceğini ve 31 Mart'taki şartlarda seçime gidileceğini kaydetti.

YSK Başkanı Güven açıklamasında ayrıca YSK'nın resmi internet sitesi üzerinden seçmen sorgularının bugün öğleden sonra vatandaşlara da açılacağını söyledi. YSK Başkanı Sadi Güven yenilenmesi kararı alınan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Güven açıklamasında “İstanbul'da yeni bir seçim değil yenileme seçimi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

YSK Başkanı Sadi Güven, 23 haziran'da yenilenecek İstanbul seçimleriyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bazı vatandaşların 31 Mart'ta oy kullanmasına rağmen YSK'nın seçmen sorgu ekranında kaydını bulamadığı iddialarına değinen Güven, şunları söyledi:

"Bugüne kadar yapılan sorgulamada bulamazlar. Bizim sistem anlık olarak seçmen kimse listeler yayınlanıyor. Kendini bulamayan vatandaşlarımız muhtemelen adres değişikliği olup da İstanbul'dan gidenler olabilir. Veya listeden düşen seçmenlerdir. 23 Haziran'da yapacağımız seçim 31 Mart'ta yapılan seçimin tekrarıdır. Aynı seçmen listelerini kullanacağız. Kİm oy kullanma hakkına sahipidiyse 23 Haziran'da oy kullanma hakkına sahip olacaklardır. Bugüne kadar kendini göremeyen vatandaşlarımız bugün öğleden sonra sistemi vatandaşlara açtığımızda nerede hangi sandıkta oy kullanacağını görme imkanına sahip olacak."

Güven şöyle devam etti:

"23 Haziran'da kullanacağımız sandık seçmen listelerini paylaştık. Vatandaşlar YSK sitesine girerek kendilerini sorgulayabilir. Hangi sandıkta oy kullanacaklarını görebilir. Sadece sandık kurulları değişecek. 31 Mart seçimindeki şartlarla seçime gidilecek. Herhangi bir ekleme ve çıkarma olmayacak. Oy kullanamayacak kısıtlı seçmenlerle ilgili listelerde değişiklik yapılmadan oy kullanamaz şerhi düşülecek."

"Seçmen nerede oy kullanacağını bugün öğleden görebilecek"

Seçmen listelerinde herhangi bir güncelleme yapılmayacağını belirten Güven, "Listede kendimi göremedim diyenler, bugün öğleden sonra 23 Haziran seçiminde nerede, hangi sandıkta oy kullanacaklarını görebilecek. Sadece sandık kurulları değişecek, onun dışında bir değişiklik olmayacak." şeklinde konuştu.

AYNI ŞAHISLAR OY KULLANACAK

YSK Başkanı Güven, "31 Mart'ta oy kullanma hakkına sahip kim varsa 23 Haziran yenileme seçiminde de aynı şahıslar oy kullanma hakkına sahip olacak." ifadesini kullandı.