• Bist 100
  99.835
 • Dolar
  5,8173
 • Euro
  6,5789
 • Altın
  245,4756
İstanbul
8 / 16
0530 708 54 54
0530 708 54 54
20 Ekim 2017 00:00 | Cuma

Dijital kobiler iş başında

İşletmeler büyüme, markalaşma, ihracat ve kârlılık gibi hedeflerine artık dijital KOBİ’ye dönüşerek ulaşabiliyor. Dijitalleşmenin bir adım sonrası ise akıllı KOBİ haline gelmek.

Teknolojinin hızlı artışı ve artan farkındalık, otomasyonun imalat sanayiinde önem kazanmasına yol açtı. KOBİ’ler de sanayideki bu gelişimin belkemiğini oluşturuyor. Daha çok büyük sanayi şirketleri için gündeme gelen dijital endüstri uygulamaları, farklı modellerle küçük ve büyük ölçekli şirketler açısından da erişilebilir hale geliyor. Bu konuda eylem planları hazırlanırken, sahada bunu uygulayan Türk KOBİ'leri de var. Dünya ekonomisinin en önemli gündemlerinden biri dijitalleşme ve dijital dönüşüm, KOBİ’ler için de vazgeçilmez. FANUC Amerika Genel Müdürü Mick Estes’e göre imalatta işbirlikçi robotlar, yapay zeka (AI) ve nesnelerin interneti son dönemdeki en büyük eğilimler olarak öne çıkıyor. 

SON DÖNEMDEKİ EĞİLİMLER 
Dijital sanayi ile üretim ve sanayi sektörü de geleneksel metotları yavaş yavaş rafa kaldırıyor. Makineler arası iletişimin ucuzlamasıyla birlikte tüm nesnelerin internete bağlanması, prototip üretiminde üç boyutlu yazıcıların yaygın kullanılması, otomasyon veya yapay zekanın karar süreçlerinde kullanılması ve üretim süreçlerinin büyük veri teknolojileri ile kurgulanmaya başlaması artık mümkün. Türkiye ekonomisi jeopolitik konumu gereği dijital endüstri açısından oldukça önemli bir konumda. Özellikle otomotiv ve makine endüstrisinin Almanya ile uzun yıllara dayanan üretim ortaklığı oldukça önemli. Türkiye'de bu alanda entegre olmuş, başarılı ve gelecek vaat eden çok sayıda KOBİ ve fabrika bulunuyor. 

VERiMLiLiK ARTIYOR  

Dijital sanayi her geçen gün daha yoğun şekilde konuşuluyor ve dijital sanayi örnekleri sürekli olarak üretimi değiştirmeye devam ediyor. Gelişen teknolojiler ve sistemler, KOBİ’lerin üretim yönetimi çabalarını önemli ölçüde rahatlatarak, pazar ihtiyaçlarına 
çok daha hızlı bir şekilde tepki vermelerine olanak tanıyacak. Örneğin ABD’li General Electric’in uygulaması Predix, özellikle KOBİ’lerin dijitalleşme ve yeni sanayi devrimini yakalamadaki güçlüğünü aşmada yardımcı olabiliyor.