• Bist 100
  101.728
 • Dolar
  5,3068
 • Euro
  6,0015
 • Altın
  225,9735
İstanbul
1 / 4
0530 708 54 54
0530 708 54 54
09 Ekim 2017 00:00 | Pazartesi

KOBİ'lere iki ayrı destek geliyor

Tekno Yatırım Programı ve yurt dışından ithal edilen ara ürünlerin milli üretimini destekleyecek iki program hayata geçirilecek. KOBİ’lerin esnek ve kolay şartlarda kredi teminatlarına erişimi sağlanacak. 

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, yenilikçi projelerin ekonomiye kazandırılmasını sağlayacak KOBİ Tekno Yatırım Programı ile yurt dışından ithal edilen ara ürünlerin yerli ve milli üretimini destekleyecek programın yakın zamanda KOBİ’lerin hizmetine sunulacağını açıkladı. Avrupa Birliği İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı konferansında konuşan Uzkurt, programın AB Komisyonu tarafından 2014-2020 yılları için uygulamaya alınan 2.3 milyar euro’luk bütçesiyle AB’nin en büyük çerçeve programlarından birisi olduğunu söyledi.

YATIRIM ŞİRKETLERİNE FİNANS 

“Hedef kitlesi KOBİ’ler olan bu programa ülkemizin katılımı Avrupa Komisyonu'nun 16 Ekim 2014 tarihinde Brüksel’de imzalanan anlaşmayla gerçekleşmiştir” diyen Uzkurt, “KOSGEB Başkanlığı, COSME programı için ulusal koordinatör kuruluş olarak yetkilendirilmiştir. COSME programının ana eylemlerinden birisi olan finansmana erişim kapsamında KOBİ’lerin esnek ve kolay şartlarda kredi teminatlarına erişimini sağlayan kredi garantilerinin yanı sıra risk sermayesi yatırım şirketlerine yönelik destekler bulunmaktadır” dedi.

İKİ AYRI BAŞVURU SÜRECİ 

Uzkurt açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu araçlar sayesinde KOBİ’ler, esnek ve uygun şartlarda kredi garantilerine erişebilirken, bu teminatlara aracılık eden finans kurumları da sağladıkları krediler ile bağlantılı oluşan zararları Avrupa Yatırım Fonu’nu kanalıyla telafi etmişlerdir. Ülkemizde şu anda Finansbank, Avrupa Yatırım Fonu ile bir anlaşma imzalamış olup 2 ayrı başvuru ise değerlendirme sürecindedir. KOBİ’lerimizin, girişimcilerimizin ve ülkemizin lehine olacak her türlü işbirliği faaliyetinin diğer uluslararası kuruluşlarla olduğu gibi Avrupa Birliği ile de devam ettirmeyi önemsediğimizi belirtmek isterim.”

YENİLİKÇİ PROJELERE FIRSAT 

KOBİ’ler için son derece önemli olan 2 destek programını yakın zamanda açıkladıklarını belirten Uzkurt, “Birincisi; Türkiye’deki Ar-Ge sonucunda ortaya çıkan yenilikçi projelerin ekonomiye kazandırılmasını sağlayacak KOBİ tekno yatırım programı, diğeri de; yurt dışından ithal ettiğimiz ara ürünlerin yerli ve milli üretimini destekleyecek bir destek programıdır. Yakın zamanda onları da KOBİ’lerimizin hizmetine sunacağız” dedi. 

Kurumsal danışmanlık hizmezi verilecek

Türkiye’de iki mekanizmayı yürürlüğe koymak istediklerini belirten Cevahir Uzkurt, “Özellikle kamu desteklerinden yararlanmada ve KOBİ’lerimizin ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesinde KOSGEB ile KOBİ’ler arasında bir arayüz olarak oluşturmayı düşündüğümüz KOBİ danışmanlık müessesesini daha kurumsal hale getirmek için çalışıyoruz” dedi.

KOBİ VERİ SİSTEMİ 

Uzkurt şöyle devam etti: “KOBİ’lerimiz, KOSGEB veya herhangi bir kamu kurumuna bir destek almak için müracaat ettiklerinde önce onları dışarıdan bir bağımsız gözün incelediği, analiz yaptığı ve bir raporla o kurumlara ilettiği süreci yürürlüğe koymak istiyoruz. Yabancı ülkelerin KOBİ ekosistemleriyle, KOBİ veri tabanlarıyla ülkemizin KOBİ veri tabanını entegre edecek bir KOBİ veri sistemini oluşturup, bu sistemlerin birbirleriyle konuşması sonucu iki ülkenin KOBİ’leri arasında nasıl bir işbirliği sağlanacağının sinyallerini alıp daha sonra iki ülkenin KOBİ’lerini nasıl buluşturacağız.”