• Bist 100
  94.498
 • Dolar
  5,9357
 • Euro
  6,6170
 • Altın
  243,6923
İstanbul
13 / 23
0530 708 54 54
0530 708 54 54
26 Ekim 2018 00:00 | Cuma

KOBİ'ye ihracat okulu

Türkiye, 2023 yılında ihracatçı sayısını 120 bine çıkararak dünya pazarından yüzde 1.5 pay almayı hedefliyor. Bu kapsamda KOBİ'leri küresel lige taşımak için eğitim veren İhracat Akademisi, şirketlere dış ticaret odaklı bir vizyon kazandırıyor.

Ege İhracatçı Birlikleri ve BASİFED (Batı Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu), küçük işletmelere vizyon kazandırmak için İhracat Akademisi’ni hayata geçirdi. İhracatı ekonomik kalkınmanın temel araçlarından birisi olarak tanımlayan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, iç piyasada düşen talepte, yaşanan krizlerde, rekabetin yoğun olduğu iş alanlarında var olmak, kendini korumak ve istikrarlı büyümeyi sürdürebilmek için dış pazarlara açılmanın ve ihracatçı olmanın zorunlu olduğunu kaydetti. 

YÜZDE 50’Sİ İHRAÇ EDİLMELİ 

Firmaların krizlerden etkilenmemesi ve geleceğe güvenle bakabilmesi için ihracatçı kimliğinin mutlaka olması gerektiğinin altını çizen Eskinazi, “Ekonomik dalgalanmanın temel nedeni, üretim ve ihracat odaklı büyüme yerine, kaynakların katma değer üretmeyen alanlara kanalize edilmesinden kaynaklanıyor. Eğer 7-8 yılda bir ekonomik daralmayla karşı karşıya kalmak istemiyorsak kaynaklarımızı üretim ve ihracata yönlendirmemiz gerekiyor. Her fabrika ürettiğinin en az yüzde 50’sini ihraç etmeli” dedi. 

DAHA FAZLA KATMA DEĞER 

“Rekabetin çok sert olduğu günümüzde sadece iç piyasaya üretim yaparak yarınlarımızı güvence altına alamayız” diyen Eskinazi, “Dünyadaki gelişmeleri takip eden, dünya standartlarında üretim yapan ve katma değerli bir şekilde dünyanın her tarafına mal satan ihracatçılarımızın sayısını artırmak ana hedefimiz. Türkiye’de bugün 72 bin ihracatçı firmamız var. 2023 yılında 120 bin ihracatçı firmaya ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’de ihracatın başladığı yer İzmir. İzmir’in ihracata yatkın yönünü daha da geliştirmek istiyoruz. İhracat Akademisi'yle ihracatçı sayımızın artışına, ihracatımızın daha katma değerli yapılmasına ve toplamda ihracatımızın yükselmesine katkı sağlayacağız” diye konuştu. 

Hedef donanım kazandırmak

Şirketlere ihracat odaklı bir vizyon kazandırmak amacıyla Batı Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu ve Ege İhracatçı Birlikleri ortaklığıyla “İhracat Akademisi Eğitim Programı”nı hayata geçirdiklerini belirten BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen, hedeflerinin KOBİ’lere ihracat konusunda gerekli donanımı kazandırmak olduğunu söyledi. 

Duayen isimler ders veriyor

İhracat Akademisi'ne katılacaklar, Türk ihracatının iki duayen ismi, Ege İhracatçı Birlikleri Geçmiş Dönem Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürük ve Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Geçmiş Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko’dan ihracat deneyimlerini dinleme fırsatını bulacak. İhracat Akademisi’nde konusunda uzman isimler; “Nasıl ihracatçı olunur? Hedef Pazar Araştırması, İhracat Destekleri ve Finansman Kaynakları Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, Eximbank ve İŞKUR Destekleri, Uluslararası Pazarlama Stratejileri, Dış Ticarette Fiyatlandırma Stratejileri, Ödeme ve Teslim Şekilleri, E-Ticaret Uygulamaları, Mikro İhracat ve Lojistik ve İhracat İşlemleri ve Dokümantasyon ana başlıklarında eğitimler verecek. 

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT