• Bist 100
  103.310
 • Dolar
  5,4236
 • Euro
  6,1999
 • Altın
  229,0405
İstanbul
6 / 13
0530 708 54 54
0530 708 54 54
13 Mayıs 2018 14:01 | Pazar

Gıda denetçileri ramazanda fırsatçılara göz açtırmayacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle zam yapanlara uyarıda bulunarak, "Fiyatları yüzde 1 bile arttırsalar görevlilerimizi başlarında bulacaklar" dedi.

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde faaliyete geçen Bakanlığa bağlı Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsü'ne bağlı Biyoteknoloji Merkezi'nin açılışını yapan Bakan Fakıbaba, yaptığı konuşmada Balıkesir'in tarım ve hayvancılıkta en önemli illerin başında geldiğini ifade ederek, "2002 yılından bu yana tarım ve hayvancılıkta çok büyük mesafe katettik. 2002 yılında 10 milyon olan büyükbaş hayvan sayımız bugün 16 milyona, küçükbaş hayvan sayımız da 31 milyondan 45 milyona çıkarken tabii bu çok değerli çiftçi ve üretici kardeşlerimizin alın terleri, emekleri olduğunu biliyor ve onlara teşekkür ediyorum" dedi.

Çiftçilerin kafalarında en ufak bir şüphe olmaması gerektiğini vurgulayan Bakan Fakıbaba, "Her geçen gün çok daha iyiye gideceğiz. Sadece bölgenin değil, dünyanın lider ülkelerinden biri haline geleceğiz. Her zaman ithalattan bahsediliyor ama Avrupa'da bile adı en fazla duyulan Hollanda'nın ithalat miktarına baksanız bizim ithalatımız onun yanında çok az bir miktar" dedi.

Ramazan fırsatçılarını uyardı

Yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle fiyatlara zam yapma girişiminde olan fırsatçılara da uyarılarda bulunan Bakan Fakıbaba, "Bizim 80 milyon insana karşı sorumluluğumuz var. Ramazan ayında yüzde 1 dahi olsa spekülatif amaçlı, Ramazan geliyor insanların ihtiyacı artacak, ben bu fiyatı biraz arttırıp fazla kazanayım dedikleri an başlarında regülasyon görevlimizi görürler. Onun için en ufak duyumlarda gerekli şeyleri yapıyoruz. 13 bin şubede ve 2 AVM'de ucuz et satışı vardı, bugün itibarıyla 15 bin şubeye ve 3 AVM'ye yükseldi bu satışlar. Yine 29 TL kıyma, 31 TL kuşbaşı. Bizim burada amacımız kimseyle rekabet etmek olamaz. Piyasaya vermiş olduğumuz etin miktarı sadece yüzde 7-8 civarındadır. Dar gelirli kardeşlerimiz faydalansın. Ramazan mübarek gün bundan daha güzel bir şey olabilir mi" diye konuştu.

Bakan Fakıbaba'ya konuşmalarının ardından kadın çiftçiler tarafından tülbent hediye edilirken, Biyoteknoloji Merkezi'nin kurdelası kesildi ve merkez hakkında bilgi alındı. Bakan Fakıbaba, açılışın ardından Bigadiç ilçesine geçti.

(İHA)

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT