• Bist 100
  99.214
 • Dolar
  5,3418
 • Euro
  6,0734
 • Altın
  219,3705
İstanbul
8 / 15
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
08 Haziran 2018 23:45 | Cuma

Harama yaklaşan cenneti kaybeder

Kuran’da 'kesinlikle yaklaşmayınız' diye açıkça belirtilen haram eylemlere bulaşanlar, Allah’ın rızasını kaybeder, cennetten mahrum kalır.

İslamiyet’te emir ve yasakların ne olduğu konusunda da genel olarak helal ve haram ayrımı yapılmıştır. Haram demek, yapılması bizzat Allah tarafından yasaklanmış eylemler demektir. Allah’ın peygamberleri aracılığıyla kullarına yasak ettiği, izin vermediği davranışların bile bile yapılması anlamını taşır. Yapıldığı takdirde günaha sebebiyet verir. İçki içmek, kumar oynamak, zina yapmak haram olan eylemlerin başında gelir

ALLAH’A ŞİRK KOŞMAKTIR
Allah’ın haram kıldığı bir şeyi, helal diye ilan etmek ve bunun adına karar vermek ise şirk olarak kabul edilir. Peygamberlerin bile herhangi bir şeyi haram kılma ya da helal sayma gibi bir yetkisi olmamıştır.  Onlar sadece Allah’ın emir ve yasaklarını, koyduğu haramları ve helalleri yeryüzünde yaşayan insanlara bildirmek için birer aracıdır. Allah yasak kıldığı şeyleri yapan kullarını sevmez.

TÖVBE EDENİ AFFEDER
Ancak zamanla haramdan uzaklaşıp tövbe eden kulların affedileceği bizlere Kuran’da müjdelenmiştir. Aynı şey, Allah’ın helal kıldığı bir şeyi haram kabul edenlerin yolundan gidenler için de geçerlidir. İslamiyet’te Allah’tan başka hiç kimsenin helalin ya da haramın ne olacağını belirleme yetkisi yoktur. Hatta Allah’ın haram kılmadığı bir şeyi “haram” ilan etmek ya da Allah’ın helal kabul etmediği bir şeyi “helal” kabul etmek son derece çirkin bir davranıştır, haddi aşmaktır.