• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3234
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  219,2755
İstanbul
9 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54
01 Haziran 2018 23:40 | Cuma

Meyan kökü şerbeti susuzluğu gideriyor

Sahurda içeceğiniz meyan kökü şerbeti size gün boyu susuzluk hissi yaşatmayacak. Üstelik boğaz ağrısı, reflü, ülser ya da astım gibi hastalığınız varsa ona da çare olacak.

Hava sıcaklıkları 30 dereceyi aşıyor, günler ise yılın en uzun günleri… Ramazan’ın yılın en sıcak ve en uzun günlerine denk gelmesi elbette ki oruç tutanların zor anlar yaşamasına neden olabiliyor. Zorluk yaşanan en önemli konu ise belki de açlıktan çok daha fazla hissedilen susuzluk.  “Peki oruç tutanların gün içerisinde susuzluğu daha az hissedebilmeleri için ne yapmaları gerekiyor?” Bitkisel tedavi uzmanları bu noktada meyan kökü şerbetinin işe yarayacağını söylüyor. Meyan kökünden yapılan şerbetin vücuttaki su tutma kapasitesini dengelediği belirtiliyor. 

FAYDASI ÇOK
Meyan kökü vücut direncini hızlandırarak bağışıklık sistemini güçlendirmede ve bağırsak sıkıntılarını gidermeye yardımcı olan bir gıda takviyesidir. Meyan kökünden yapılan bu şerbetin sahur vaktinde 1 çay bardağı kadar tüketilmesi susuzluğu gidermede oldukça etkili olur. Ayrıca iftarda da tüketilebilir. Meyan kökünün özellikleri bunlarla da sınırlı değil.

SES KISIKLIĞINI GİDERİR
Hafif şekerli bir tat veren bu bitki susuzluk haricinde astım, solunum yolları enfeksiyonları, ses kısıklığı, boğaz ağrısı, ağız içi iltihapları, kramp çözücü, on iki parmak ülseri, mide rahatsızlığı, sedef ve sinirsel hastalıklara da fayda sağlayan bir bitkidir. Şerbetin hazırlanışında ise 1 litre sıcak suya bir tutam meyan kökü ve bir adet çubuk tarçın ilave ederek 45 dakika demlenmesi beklenecektir. Ayrıca yapılan bu şerbet soğuk ve sıcak şekilde de tüketilebilir. 

Sahura kalkmadan oruç tutmayın

Mutlaka sahura kalkmalısınız.  Geceden yemek yiyip veya 1-2 bardak su içip yatmayın. Sahura kalkmamak daha uzun saatler susuz kalmanıza neden oluyor. İnsan vücudu, besin almadan haftalarca hayatını devam ettirebilmesine rağmen, su olmadan ancak birkaç gün yaşayabiliyor. Şiddetli susuzluk durumunda (yüzde 10’luk kayıplarda), bilinç kaybı meydana geliyor. Fiziksel performansta ve konsantrasyonda azalma, vücut ısısının artması, uyku hali, yorgunluk ve halsizlik gelişiyor.