• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3234
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  219,2755
İstanbul
9 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
03 Haziran 2018 00:00 | Pazar

Şirke giden yol riya

Menfaat uğruna yanındaki insanlara gösteriş yapmak için ibadette bulunan kişi Allah’ın rızasını kaybeder. Çıkarı için riyaya başvuran insan hilede ustadır, haysiyetten yoksundur.

Riya, kişinin ‘başkaları görsünler’ diye iyi ve güzel bir davranış içine girmesi, bir (nafile) ibadeti gösteriş için yapmasıdır. İnsandaki bu niyet, yapılan işte, davranışta ve ibadette gösteriştir yani riyadır. Salih bir ameli Allah rızasını kazanmak için değil, insanların beğenisini, onların hoşnutluğunu kazanmak için yapmaktır. Bu şekilde gösteriş için davranışlar yapanlara ‘riyakâr’ veya ‘mürai’ denir. 

SAMİMİYETSİZLİĞİN GÖSTERGESİ
Riya, samimiyetsizliğin, ikiyüzlülüğün, kişiliği menfaatlere tercih etmenin bir sonucudur. Zayıf karakterli insanlar, ya bir dünyalık elde etmek, ya bir makama çıkmak, ya da şöhrete ulaşmak için başkalarına ve özellikle amacına ulaşmada ilgili kimselere şirin görünmeye çalışırlar. Onların hoşuna gidecek davranışlarda bulunurlar. Oldukları gibi değil de yaranmaya çalıştıkları kişilere göre görünürler, ortama göre hareket ederler. 

İhlaslı olmakta hayır vardır
Riyanın zıddı ihlastır. İhlas, dünya menfaatlerini düşünmeyip her şeyi yalnızca Allah rızası için yapmak demektir ki, ihlâs ile yapılmayan hiçbir ibadet, Allah katında makbul değildir. Dinin ruhu ihlastır, yani ibadetin yalnız Allah’a yapılmış olanıdır. Başka bir gayeyle yapılan ibadette kesinlikle ihlâs yoktur. İhlâsı olmayan samimiyet yoksun ibadet asla kabul edilmez. İhlasın karşıtı olan Riya, haramdır, gizli şirk sayılır.