• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3234
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  219,2755
İstanbul
9 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54
02 Haziran 2018 00:33 | Cumartesi

Yalan söyleyen iflah olmaz

Yalan söylemek, kalpleri karartır. Bütün kötülüklerin başıdır. Bu yola başvuranlar, toplumda güven duyulmayan kişi konumuna düştüğü gibi Allah’ın rızasından da uzaklaşır.

Yalan, kişinin gerçeği saklayıp, bildiğinin aksini söylemesidir. Yalan, çok çirkin bir huydur. Dinimiz İslam yalanı haram kılmış ve şiddetle yasaklamıştır. Yalanın en büyük kötülüğü; insanı, Allah(cc)’ın rızasından uzaklaştırıp cehenneme götürmesidir.

DÜŞMANLIK TOHUMLARI EKER
Ayrıca yalan, insanları birbirine düşürür, güven duygusunu yok eder, toplum içinde karışıklıklara sebep olur; dostlukları yıkar, yerine düşmanlık tohumları eker.  Yalan ergeç ortaya çıkacağından, yalancılar kendilerine güvenilemeyen, saygı duyulmayan ve sevilmeyen insanlar durumuna düşerler. Kısaca yalan, insanı dünyada da, ahirette de felakete sürükler. Peygamber Efendimiz de yapılan güzel davranışların ve yalan söylemenin durumunu şu cümlesiyle adeta özetlemiştir: “Doğru sözlülük; iyiliğe, iyilik de cennete götürür… Yalan; kötülüğe, kötülük de cehenneme götürür.” Peygamberimiz bu sözleriyle, bizlerin her zaman doğru sözlü olmasını istemiştir. İslam dinine göre en kötü yalancılık, yalan yere yemin etmek ve yalan yere şahitlik yapmaktır.

HİLE YAPMAKTAN KAÇINILMALI
Bu şekilde davranan kimseler, başkalarını aldatarak onların yanlış sonuçlara varmasına neden olurlar. Toplumda huzurun oluşturulması ve korunması insanların karşılıklı güven duymalarına bağlıdır. Bu sebeple biz Müslümanlar, yalan söylememeli ve hile yapmaktan kaçınmalıyız. Kendimize yapılmasını arzulamadığımız şeyleri başkalarına yapmaktan uzak durmalıyız.