9 milyon emekli intibak bekliyor

2000 yılı ve sonrasında emekli olan yaklaşık 9 milyon kişinin gözü Anayasa Mahkemesi'nde. İkinci intibak kararı çıkarsa, 355 liraya varan zammın yolu açılacak.  

Yaklaşık 9 milyon emeklinin beklediği intibak için umutlar bitmedi. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların intibak talebi, Anayasa Mahkemesi'nin gündeminde. Beklenen karar çıkarsa, 355 liraya varan zamlar söz konusu olacak. Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı, 2000 yılı öncesinde emekli olanlara yapılan intibak zammının, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara da yansıtılması için Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurdu. 

355 LİRAYA VARAN ZAM  

Kamu Denetçiliği Kurumu başvuruyu haklı buldu. Bunun üzerine Avcı, Ankara İş Mahkemesi'nde dava açtı. Ancak mahkeme davayı reddetti. Dava, Yargıtay'a taşındı. Yargıtay iş mahkemesinin kararını onayınca; Avcı Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi, önümüzdeki günlerde bu başvuruyu inceleyecek. Eğer yüksek mahkeme, 2000 öncesi intibakın yürürlük maddesinin iptali yönünde karar verirse, 2000 sonrası emekli olan herkese intibak zammının yolu açılacak. Tek tek dava açmaya gerek kalmayacak, karar herkesi kapsayacak.  

MİLYONLARI İLGİLENDİRİYOR  

Milyonlarca emekliye, 2000 öncesi emekli olanlara yapıldığı gibi 50 ila 355 lira arasında zamlar gündeme gelecek. Türkiye Emekliler Derneği, başvuruda talep edilen intibak düzenlemesinin 8 ile 9 milyon arasında emekliyi ilgilendirdiğini açıkladı. Şimdi emeklilerin intibak umudu Anayasa Mahkemesi'nde... Süreç merakla bekleniyor.  

Maaş artışından herkes faydalanmalı

2000 yılından önce emekli olan SSK'lılara intibak yasası çıkartılmış ve 2 milyondan fazla emekli 355 liraya varan zam almıştı. Hatta yapılan bazı hatalar dolayısıyla maaşı eksik bağlandığı tespit edilen 2 bin 500 kadar emeklimize 22 bin lirayı bulan toplu ödemeler de yapıldı. 31 Aralık 1999 tarihinde emekli olan bir vatandaş bu haktan yararlanırken 1 Ocak 2000'de yani bir gün sonra emekli olan ise yararlanamadı.

NELER DEĞİŞECEK?

2000 ve sonrasında emekli olanlar için de bir intibak yapılması gündemde. Yeni intibak çıkması halinde şu gelişmeler yaşanacak: Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşı artacak. Maaş zamları eski intibakta olduğu gibi 355 lirayı bulacak. Yanlış maaş hesaplandığı tespit edilenler için toplu ödeme imkanı doğacak. Mahkeme kararı herkesi kapsayacak tek tek dava açmaya gerek kalmayacak.

Memura %12 zam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu 4. dönem kamu toplu görüşmeleriyle ilgili, hükümetin zam teklifini açıkladı. 2018/2019 yıllarını kapsayan teklif şöyle: “2018’in ilk 6 ayı için yüzde 3, ikinci 6 ayı için yüzde 3, 2019’un ilk 6 ayı için yüzde 3, ikinci 6 ayı için yüzde 3”