Aç karnına zeytinyağı her derde deva

Her sabah aç karnına tüketeceğiniz iki yemek kaşığı zeytinyağı sizi hastalıklardan korur. Tansiyonu düşürmeye ve bağırsak kanserini önlemeye yardımcı olur, yaşlanmayı geciktirir. 

Zeytinyağı; zeytin ağacının meyvesi olan zeytinin çekirdekleri ile birlikte sıkılarak hiçbir kimyasal işlem görmeden, katkı maddesi içermeden, doğal hali ile elde edilen, oda sıcaklığında sıvı olarak tüketilebilen, yeşilimsi sarımtırak renkte bitkisel özlü sıvı yağdır. Vücudumuzdaki kolesterolün yaklaşık yüzde 70 kadarı organizmamız tarafından üretilir. Sadece yüzde 30 kadarını yiyeceklerimizden alırız. Eğer yiyeceklerle kolesterol alımı artarsa, vücut bir denge mekanizması içinde karaciğerden kolesterol üretimini durdurur. Kolesterolün karaciğerden yüksek oranda üretilmesi hem safra kesesi taşlarının oluşmasına, hem de kalbe giden damarın sağlığının bozulmasına neden olur. Tam burada zeytinyağı tampon görevi görerek damara çöken kolesterollerden kötü huylu olanının damarda yapacağı hasarı önleyici etki göstererek kandaki farklı kolesterol çeşitlerinin de dengelenmesini sağlar. 

KOLESTEROLÜ DENGELER

Her sabah aç karnına iki yemek kaşığı zeytinyağı tüketimi, kötü huylu kolesterolün azalmasını sağlarken, damar sağlığını koruyan iyi huylu kolesterolün de artmasını sağlar. Bunu, zeytinyağını diğer yağlardan ayıran oleik asit sayesinde yaptığı belirtilmektedir.  Zeytinyağının doğal bileşiminde bulunan fenolik bileşikler oleik asit ile bir araya geldiklerinde kontrolsüz hücre çoğalmasını baskılayıcı etki göstererek kanser hücrelerinin büyümesini de engellemektedir. Özellikle oleik asit, sindirim sisteminde kalın bağırsak kanseri oluşumunda etkili olan safra asitlerinin üretimini azaltarak bağırsak boyunca mukoz dokunun bütünlüğünü koruyucu etki gösterir. 

YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜRÜR

Sabah aç karnına iki yemek kaşığı doğal zeytinyağı tüketen hipertansiyon hastalarında en az altı ay gibi bir süre sonrasında; kullanılan tansiyon ilacının dozajının azaltılarak felce kadar gidecek riske neden olan kan basıncını azalttığı bulunmuştur. İlaca duyarlı tansiyon hastalarında tek başına zeytinyağının suya katılarak içilmesinin bile ilaç kullanmadan tansiyonu düşürebildiğini gösteren araştırmalar vardır. Araştırmalarla, zeytinyağında bulunan oleik yağ asidi ve polifenollerin kan basıncını düşürmede ilaç kadar etkili olduğu bildirilmiştir. 

Yaşlanmayı geciktirir 

Girit adasında yaşayanların uzun süren yaşam sırlarının temelinin sabah aç karnına iki yemek kaşığı zeytinyağı tüketmelerinden kaynaklandığını ve aynen zeytin ağacı gibi asırlık bir ömrün bu mucize meyvenin altın suyundan kaynaklandığını işaret eden kanıtlar oldukça fazladır. Zeytinyağında bulunan az miktarda linoleik asit, prostaglandin denilen insan hücrelerinde bulunan ve vücudun kendini yenilemesinde önemli yeri olan bu maddenin üretimini sağlar.

Alırken neye dikkat etmeli?

Zeytinyağı doğrudan güneş ışığı görmeyen serin yerde saklanmalıdır. Saklama için en uygun sıcaklık 14-15 derecedir. Zeytinyağındaki klorofil, yağın ışığa karşı hassas olmasına neden olur. Bu nedenle renkli cam şişelerde, renkli damacanalarda, porselen ya da çelik kaplarda saklanmalıdır. Zeytinyağı, ağzı açık olursa hava ile temastan dolayı bozulmaya başlar, asit oranı artar. Bu nedenle kapağı muhakkak sıkı kapalı tutulmalıdır. Usulüne göre saklanan doğal sızma zeytinyağları iki yıl kadar tazeliğini koruyarak depolanabilmektedir. Zeytinyağı alırken özellikle cam şişede olanlar tercih edilmeli. Şişe ters çevrildiğinde dibinde tortu biriktiği gözleniyorsa bu yağın kalitesiz olduğunun göstergesi olduğundan satın alınmaması dikkat edilecek en önemli konulardan biridir.

KALBİ KORUR

 Zeytinyağı E vitamini ve selenyumu çok içermesinden dolayı damar sertliği ve kalp krizi riskine karşı en etkili ilaçlardan biri olarak tanımlanmaktadır. E vitamini ve selenyum, kuvvetli antioksidan etkisi göstererek damar duvarlarının sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca bol miktarda bulunan K vitamini sayesinde damar çeperleri ve kalp dokusunu koruyucu etki oluşmaktadır. 

Zerdeçal çayıyla rahat uyuyun

Son yıllarda ülkemizde de yaygın kullanılmaya başlanan zerdeçal ile hazırlanan bir çay, uykusuzluk sorunu çekenlerin imdadına yetişiyor. Uzman Diyetisyen Olcay Barış, gün sonunda rahatladığınız bir anda ya da yatmadan önce tükettiğinizde vücudunuzu ısıtarak uykunuzun gelmesini sağlayan zerdeçal çayını öneriyor… Zerdeçal'ın gücü, ana bileşeni olan kurkumin maddesinden kaynaklanıyor ve bu madde başta kanser olmak üzere birçok hastalığın önlenmesinde kullanılıyor. Yıldız bileşenleri kişniş tohumları, badem sütü, kimyon, hindistancevizi yağı ve zerdeçal olan bu çayı içerek, bütün sağlığınızı korumanın yanı sıra kanserden de korumayı sağlayabilirsiniz.