Ağrıların şifası kaplıcada 

İlaç kullanımı ve fizik tedaviye rağmen geçmeyen ağrılarınız varsa dikkat! Kaplıca tedavisi çoğu zaman kronik sorunların çaresi oluyor.

Prof. Dr. Nurettin Lüleci

Geçen haftaki yazımızda kaplıcaların önemini, yararlarını, kaplıca sularının fiziksel ve kimyasal özelliklerini anlatmıştık. Ülkemiz gerçekten tam anlamı ile bir kaplıca cenneti. Hemen her hastalığın şifa bulacağı su özellikleri bulunmaktadır. Hangi rahatsızlığınız varsa bu rahatsızlığınıza iyi gelebilecek kaplıcaları bilinçli olarak tercih etmelisiniz. Doktorlarınız yol gösterici olabilir. Bizler ağrı uzmanı olarak kas iskelet sistemimizdeki kronik ağrıların tedavisi ile meşgulüz. Geçmeyen ve insanın yaşam kalitesini bozan ağrıları tedavi etmede her zaman başarılı olamamaktayız. Rahatsız edici ağrılar tedavi edilmediği zaman insan psikolojisini de bozmakta ve ağrıları tedavi etmek çok daha zorlaşmakta içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Kısır döngü oluşmakta ağrılar psikolojimizi bozmakta bozuk psikoloji ağrıları daha da kötü hissetmemize yol açmaktadır.

EĞLENİP, DİNLENEREK TEDAVİ

Kural olarak her ağrı mutlaka tedavi edilmelidir. Eğer durum içinden çıkılmaz bir sürece girmiş ise sakatlıklar ve fonksiyon kayıpları bizleri beklemektedir. Sonuçta desteğe muhtaç durumlar ortaya çıkabilir. Kaplıca Tedavisi; bizlere eğlenerek, dinlenerek, gezerek, moralimizi düzelterek ağrılarımızdan kurtulma fırsatı vermektedir. Ağrı kısır döngüsünde en önemli şey olay moral düzgünlüğü kaplıca tedavisi ile kısa zamanda kazanılmaktadır. Kaplıca tedavisi sırasında bir yandan ağrılarımız azalırken diğer yandan moralimiz düzelmektedir. İki pozitif olay bizleri mutlu etmeye yaşam kalitemizi düzeltmeye yetmektedir. Kaplıca Tedavisi ile ağrılarımız azalır moralimiz yükselirken immün yani bağışıklık sistemimiz de güçlenmekte hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmekteyiz. Yılda bir kez uygulanacak kaplıca tedavisi yaşam kalitemize çok şeyler katacaktır. 

SICAKLIK İLE ALAKASI YOK

Kaplıca suyunun ağrıları azaltıcı özelliği sadece suyun sıcaklığı ile alakalı değildir. Tabii ki sıcak su adalelerde spazmı çözmekte kan dolaşımını artırmaktadır fakat kaplıca sularında bulunan milyonlarca yıllık bir süreçte oluşmuş çoğu volkanik menşeli mineraller ve diğer doğal kimyasallar içerdiğinden  suyun sıcaklık özelliğinden daha fazla ve kalıcı etkiler oluşturmaktadır. Etkiler anatomik olarak hem bölgesel hem de sistemik özellikler arz etmektedir. Kaplıca sularının mineral yoğunluğu, diğer taraftan sıcaklık derecesi de önemlidir. Mineral yoğun ve de volkanik özellikli kaplıca sularının şifa verici, iyilik sağlayıcı özellikleri daha bir ön plandadır. Bu bağlamda ülkemizde bilinen yada bilinmeyen bir çok kaplıca kaynakları, merkezleri bulunmaktadır. Hangi Kaplıca hangi hastalıklara şifa olmaktadır bunlar konumuzu oluşturmaktadır. 

Afyon tesisleri

Afyon ilimiz termal kaplıcalar açısından belkide Türkiyenin en şanslı illerinden birisi. Tarihte “Şifalı Frigya” olarak bilinen ve yüzyıllardan beri insanlığa şifa dağıtan bu termal havzada bir çok termal merkez söz konusu. Ve burada yer alan tesislerin çoğu fevkalade kaliteli. Farklı yerlerden çıkan termal suların özellikleride farklılıklar göstermekle beraber ortalama 3455,9 mg/lt toplam mineralizasyona sahipler. Termal sular; sodyum bikarbonatlı, florürlü ve karışık nitelikte termomineralli su niteliği taşımaktadır. 

Hangi hastalıklara iyi geliyor?

Romatoid artrit gibi inflamatuar romatizmal hastalıklarda, kronik bel ağnlarında, osteoartrit gibi eklem hastalıklarında, fibromiyalji gibi yumuşak doku hastalıklarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılıyor. Ortopedik ameliyat sorunlarında, kas iskelet sistemine yönelik ameliyatlar sonrasında oluşan eklem tutukluklarında, kas sertliklerinin giderilmesinde, kemik yapıdaki kırıkların sağlıklı ve daha kısa sürede iyileştirilmesinde yarar sağlıyor. Termal su bir çok deri hastalıklarının tıbbi tedavilerine de kolaylaştırıcı etkide bulunuyor.  Gecek-Ömerler’in suyu yeraltından 40-53 derece sıcaklıkta çıkıyor.

Ziga Kaplıcaları-Aksaray

Kaya patlatan olarak bilinen Ziga Kaplıcaları özellikle nöropatik  ağrıların tedavisinde etkili. Günde üç kez 20 dakikayı geçmeyen banyo kürleri derdinize derman olabilir. 

Kaya patlatan kaplıca. Çok az kişinin bildiği fakat Türkiye’nin en faydalı, şifalı kaplıca su kaynağının bulunduğu yerdir. Aksaray da Hasan Dağı’nın eteklerinde yer almakta bu bakımdan volkanik kaynaklı termal suların toplanıp yeryüzüne çıktığı yerdir. Müthiş bir mineral zenginliğine sahiptir. Yıllarca doğal olarak kendiliğinden kayaları patlata patlata yol bulan yeryüzüne çıkan bu kıymetli kaplıca suyunun değeri maalesef pek bilinmemektedir. Ziga Kaplıcaları 47 derece sıcaklığında 150lt/sn debisi olan termal bir sudur. En önemli özelliklerinden birisi suyun iyot ve bromiyonca zengin olmasıdır.  Türkiye’ nin birçok bölgesinde kaplıcalara bizzat gitmiş bir hekim olarak ZİGA Kaplıcaları'nı ayrı bir kefeye koymak isterim. 

EN AZ ÜÇ GÜN OLMALI

Bizim yaptığımız çalışmalarda Ziga kaplıca suları özellikle  nöropatik ağrıya iyi gelmektedir. Bizler nöropatik ağrısı olan hastaları yönlendirmekte çekinirdik. Ziga bölgesinde özellikle sıcak suyun kaynağına yakın yerlerde etki daha da artmaktadır. Her ne kadar kaplıca kürleri 15-20 gün olarak önerilse de bir hafta sonu (3 gün)  günde 3 kez 20 dakikayı geçmeyecek banyo kürleri (Ziga'da faydalanacağınız termal su) nöropatik ağrılar açısından yaklaşık 3 aylık bir rahatlama sağlamaktadır. 

HAREKETLER KOLAYLAŞIR

Ne kadar uzun süre kalınırsa o kadar uzun süre ağrılardan kurtulmak mümkün olmaktadır. Ağrılarla birlikte eklem hareket açıklıkları düzelmekte daha rahat eğilip doğrulmak, hareket etmek mümkün olmaktadır. Günlük hareketler daha kolay yapılır hale gelmektedir. 

Kızılcahamam Kaplıcaları

Bu bölge kaplıcaları da konforlu tesisler ve şifa kaynağı olarak kendinden söz ettirmektedir. Bu bölgeden çıkan genelde havuz ve küvetlerde 37- 40 derecelerde kullanılan kaplıca suyu 2700 mg litremineral içeriyor. Sodyum, bikarbonat, klorürlü ve florürlü geçiş karakterinde karışık temromineralli su niteliği taşıyor. Hangi hastalıklara iyi geliyor? Kireçlenmelere bağlı eklem hastalıklarında, romatoid artrit ve ankilozan spondilit gibi iltihaplı romatizmal hastalıklarda, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku romatizmalarında, boyun, sırt, bel ile diğer eklem ağrılarında fayda sağlıyor. Ayrıca boyun ve bel fıtığı ağrılarında, omurga hastalıklarında ve spor sonrası ağrılarda etkili oluyor. 

Romatizmanın çaresi Yalova'da

Romatizmal ağrıların tedavisinde  Yalova Termal suyunun oldukça yararlı olduğu bilinmektedir.  Yalova Kaplıcası suları, kalsiyum, sülfatlı ve florürlü miks termomineral sular sınıfındandır. Toplam mineralizasyonu yaklaşık 1500 mg/L düzeyindedir. Ayrıca Kaplıca Suyu renksiz, berrak ve tatlımsıdır. 1911 yılında Roma'da yapılan Kaplıcalar yarışmasında “Suları Faydalı En İyi Kaplıca” ödülünü almıştır. Cumhuriyetin kuruluş yıllarından bu yana Atatürk’ün özel ilgisi ile bu kaplıcalar güncelliğini korumuştur. Tercih edilen ve bilinen kaplıcalarımızdandır. Ancak terapi bağlamında işletme olarak başarılı olamamışlardır. Termal su kalitesinin önemli olduğu bu bölge tedavi merkezi olma özelliğini pek kazanamamıştır. Sanırım ileride tekrar cazibe merkezi olabilecektir.